Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stypendium i akademik, czyli czego student może domagać się od swojej uczelni

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Jakie stypendia dla studenta? Jest kilka rodzajów stypendiów, o jakie student może starać się na swojej uczelni, w tym: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych czy stypendium rektora dla najlepszych studentów. Stypendium socjalne jest skierowane do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim, w granicach od 592,8 zł do 850,2 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Oznacza to, że student ma prawo do stypendium, jeżeli miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza w roku akademickim 2014/2015 - 592,8 zł. Jeżeli jednak jego dochód przekroczy górny próg, to nawet w szczególnych przypadkach uczelnia nie może przyznać stypendium socjalnego takiej osobie. Jeżeli dochód studenta ustala się w oparciu o prowadzenie gospodarstwa rolnego, to bierze się pod uwagę powierzchnię użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.). Na rok akademicki 2013/2013 GUS wyliczył ten przeciętny dochód na poziomie 2 431 zł (jest to dochód roczny).
Jakie stypendia dla studenta? Jest kilka rodzajów stypendiów, o jakie student może starać się na swojej uczelni, w tym: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych czy stypendium rektora dla najlepszych studentów. Stypendium socjalne jest skierowane do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim, w granicach od 592,8 zł do 850,2 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Oznacza to, że student ma prawo do stypendium, jeżeli miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza w roku akademickim 2014/2015 - 592,8 zł. Jeżeli jednak jego dochód przekroczy górny próg, to nawet w szczególnych przypadkach uczelnia nie może przyznać stypendium socjalnego takiej osobie. Jeżeli dochód studenta ustala się w oparciu o prowadzenie gospodarstwa rolnego, to bierze się pod uwagę powierzchnię użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.). Na rok akademicki 2013/2013 GUS wyliczył ten przeciętny dochód na poziomie 2 431 zł (jest to dochód roczny). / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej