Związki alarmują: PiS zabiera nauczycielom dodatek wyrównawczy

02.12.2016, 18:17; Aktualizacja: 02.12.2016, 18:29
nauczyciel

Przepis nakazujący wypłacanie jednorazowych dodatków uzupełniających jest ostro krytykowany przez samorządy niemal od samego początku obowiązywania.źródło: ShutterStock

Znikną wyrównania dla nauczycieli w przypadku nieosiągnięcia średniego ustawowego wynagrodzenia, przewidzianego dla danego stopnia awansu zawodowego - alarmowały ZNP, FZZ i PO podczas piątkowego posiedzenia podkomisji ds. reformy edukacji. Według MEN, obecny przepis jest "niesprawiedliwy".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • wie(2017-11-14 12:08) Zgłoś naruszenie 20

    Nikt z wpisujących nie rozumie, że dodatek o którym mowa to rozdawnictwo pieniędzy nienależnych nauczycielom gdyż nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z tabelą zaszeregowania i awansem zawodowym. Jakiś idiota wymyślił że gmina musi osiągać średnie wynagrodzenie dla danej grupy awansu zawodowego jeśli nie osiąga to mimo , iż jak wyżej , rozdaje się pieniądze np. nauczycielom mianowanym lepiej by było dać sprawiedliwą podwyżkę dla wszystkich nauczycieli i o czym się zawsze zapomina administracji i Dyrektorów.

    Odpowiedz
  • wkurzony(2017-05-12 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela o najwyższym stopniu awansu zawodowego to 3149 złotych brutto, plus dodatki (ok. 100 zł motywacyjnego na cztery miesiące w roku - tyle można się spodziewać od niezamożnych samorządów). Zapisy prawa mówią o 5000 zł z haczykiem (wyliczenia MEN i Karta Nauczyciela) Różnica tych kwot to niedopłata. I co na to powiesz trolu?

    Odpowiedz
  • obiektywny(2016-12-08 18:08) Zgłoś naruszenie 10

    Mógłby ktoś łopatologicznie wytłumaczyć na jakimś przykładzie o co chodzi dokładnie z tym dodatkiem wyrównawczym? Niektórzy nauczyciele mają wypłacany dodatek, a inni nie? Czy nauczyciele zaczną zarabiać mniej mając tyle samo godzin?

    Odpowiedz
  • Tomasz(2016-12-05 15:44) Zgłoś naruszenie 43

    Szkoda gadać

    Odpowiedz
  • obserwator(2016-12-04 23:06) Zgłoś naruszenie 186

    wczoraj emeryci policyjni, dziś nauczyciele i rolnicy, kto jutro? 500+ sie wali - wszystkie ministerstwa dostały polecenie szukania na gwałt pieniędzy bo podstawowy elektorat pisu obrazi się

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • klara(2016-12-04 18:37) Zgłoś naruszenie 186

    Taa. Idzie kolejna dobra zmiana. Najpierw zabrali nam emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek. W rezultacie w szkole pracują i będą pracować znerwicowani wypaleni starzy ludzie, a młodzi nie mogą się dostać do pracy w szkole tylko wyjeżdżają za granicę. Teraz zabierają dodatek, zabierają też pracę - patrz likwidacja gimnazjów.

    Odpowiedz
  • a jak Tusek ze swoją brygadą okradł ludzi pracy...(2016-12-04 12:01) Zgłoś naruszenie 87

    z wypracowanych emerytur,ponadto przekręt niesprawiedliwopści społecznej w uzyskaniu emerytur rolnik-robotnik-policjant.To żadna większa grupa społeczna nie krzyczała...typu oświata czy służba zdrowia,którą bufetowa naszpikowała kaską i ciągle im mało.To są błędy polskiej solidarności za które wszyscy płacimy,a komuchy nadal się cieszą.

    Odpowiedz
  • a jak Wałęsa z Suchocką zabrali dodatek do........(2016-12-04 11:53) Zgłoś naruszenie 154

    emerytur,za pracę w war. szczególnych to gdzie byli nauczyciele i ich dzisiejsi szczekacze??????

    Odpowiedz
  • Mp(2016-12-04 09:55) Zgłoś naruszenie 816

    Och nauczyciele wybraliscie Pisowcow to macie swoich polityków którzy po nocy za Waszymi plecami robią z waszym życiem co chcą nie licząc się z nikim obłudi kłamcy Tylko ślepy i naiwny polski naród mógł uwierzyć w te populistyczna zmiany na dobre Platforma jaka była trudno ale wstydu nie było na świecie a teraz ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nauczyciel(2016-12-03 11:13) Zgłoś naruszenie 1722

    Także jestem nauczycielem i bardzo podobają mi się te zmiany. "Solidarność" zachowała się uczciwie. Nie można płacić z niepracowanie. To oczywiste.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • tusisyn(2016-12-03 10:31) Zgłoś naruszenie 1610

    także popieram sam jestem nauczycielem i wiem że samorządy i dyrektorzy wolą zatrudniać na póltora etatu i taki nauczyciel ma na wszystko wy////ne bosię nei wyrabia ale ma kaskę a reszta mlodych nie ma szans naprace a tak ak to zlikwiguja bedzie moz na zatrudniać nauczycieli na kilka godzin bez płacenia wyrównań z lepszym skutkiem dla uczniów

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • krys(2016-12-02 21:51) Zgłoś naruszenie 457

    Zamiast dodatku wyrównawczego proponuje podniesie kwot wynagrodzenia zasadniczego - nowa tabele a nie dziwoląga płacowego. Ułatwi to tez prace księgowym.

    Odpowiedz
  • krys(2016-12-02 21:41) Zgłoś naruszenie 2631

    Jestem nauczycielką i zgadzam się z likwidacja dodatku. Ten dodatek to jakiś dziwny twór . Proszę mi wskazać grupę zawodowa, która ma podobny dodatek. Jest to nie sprawiedliwe. Gminom lepiej jest zatrudnić 20 nauczycieli z długim stażem na półtora etatu niż dać pracę 30 młodym na goły etat. Do "gołoetatowca" gmina musiałaby dopłacić. Nie trzeba skończyć ekonomi, żeby to zrozumieć. Ktoś .kto to wymyślił chyba z matematyka minął się w drzwiach.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • xyz(2016-12-02 21:08) Zgłoś naruszenie 5018

    Powtórka z 2006 r wtedy także PIS chciał obniżyć zarobki nauczycieli dopiero grożba strajku generalnego,spowodowała wycofanie się z decyzji. PIS nigdy nie dbał o edukację w czasie poprzedniej trzyletniej kadencji zarobki nauczycieli wzrosły o 5%,przy wzroście średniej krajowej o 17%. Dane do sprawdzenia w GUS.

    Odpowiedz
  • gg(2016-12-02 20:33) Zgłoś naruszenie 2817

    Dlaczego nauczyciel w miejscowości do 5 tys. mieszkańców ma 10% dodatku do pensji? Za lżejszą pracę w małej szkółce? To jest chore i trzeba to zlikwidować. Za taką samą pracę powinno być takie samo wynagrodzenie. Tego związki nie widzą?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rzeka(2016-12-02 19:29) Zgłoś naruszenie 6718

    To nie jest dodatek, tylko wyrównanie niedopłaconej pensji. Nie można komuś zabrać części pensji, której wysokość jest ustalona w ustawie. Niech politycy sobie obetną pensje, a nie nauczycielom.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • z(2016-12-02 19:27) Zgłoś naruszenie 9520

    Tylko z nauczycieli się robi idiotów , którym można wszystko zabrać. Mnie i innym nauczycielom 16 lat temu odebrano dodatek za stopień specjalizacji . Na honorowego profesora oświaty zada się od nauczycieli Medalu Edukacji Narodowej. A ten przyznawany jest przez dyrektora. jeśli dyrektor sam nie ma to innym nie da i na tym koniec. Niech MEN się opamięta, bo niedługo żaden z nauczycieli nie będzie chciał pracować za te grosze. Bo najniższe place w Polsce rosną a nauczycielskie maleją.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BRAWO pis(2016-12-02 19:17) Zgłoś naruszenie 2021

    jak wyżej

    Odpowiedz
  • Głos Alika z Zaświatów(2016-12-02 19:09) Zgłoś naruszenie 4319

    Kolejny dowód na to, że Solidarność zaprzedała PiSowi duszę i interesuje się wyłącznie polityką, a nie reprezentowaniem jakichkolwiek interesów pracowniczych.

    Odpowiedz
  • Głos Alika z Zaświatów(2016-12-02 19:09) Zgłoś naruszenie 1714

    Kolejny dowód na to, że Solidarność zaprzedała PiSowi duszę i interesuje się wyłącznie polityką, a nie reprezentowaniem jakichkolwiek interesów pracowniczych.

    Odpowiedz