Tajne finansowanie i kopiowanie. Szkoły mają kłopot z darmowymi podręcznikami

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.09.2016, 08:00; Aktualizacja: 13.09.2016, 08:07
Jakby mało było zamieszania z podręcznikami, wydawcy podnieśli ich ceny.

Jakby mało było zamieszania z podręcznikami, wydawcy podnieśli ich ceny.źródło: ShutterStock

Tajne finansowanie, tworzenie grup zakupowych, kopiowanie: tak szkoły radzą sobie z niedoborem podręczników. Chodzi o książki finansowane przez MEN.

Problem dotyczy podręczników dla klas IV i V podstawówek oraz I i II w gimnazjum, czyli darmowych, finansowanych z dotacji ministerialnej. Pieniądze na zakup książek przekazuje szkołom przez gminę resort edukacji. Szkoła musi zaś sama dogadać się z wydawnictwem co do cen. Wydawnictwa uważają, że kwota ustalona przez MEN jest za niska. Urzędnicy resortu przekonują natomiast, że dotacja jest odpowiednia. I ostrzegają, że podręczniki i materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych szkoła musi zapewnić uczniom bezpłatnie. – Rodzice więc nie mogą ponosić żadnych kosztów – podkreśla Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji.

– Na ćwiczenia otrzymaliśmy 25 zł na ucznia. To za mało, by kupić je do wszystkich przedmiotów. Dlatego uczniowie klasy czwartej otrzymali na razie te od polskiego i matematyki – żali się dyrektorka jednej z warszawskich podstawówek.

Wydawnictwa przekonują, że i tak mają niskie ceny. – Jedne ćwiczenia sprzedajemy za 4,95 zł – wyjaśnia Jarosław Matuszewski, rzecznik prasowy WSIP. Limit MEN pokrywa zatem zakup pięciu książek. W IV klasie jest ich siedem.

Do tego w ostatnim roku niektóre wydawnictwa zwiększyły ceny. – W tym roku żądały 6,18 zł. W ubiegłym roku było ok. 3,5 zł – przyznaje Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • gfd(2017-01-22 18:17) Zgłoś naruszenie 00

  dokładnie, mam córkę w klasie IV i nie otrzymała ćwiczeniówki do muzyki, plastyki i przyrody. Nie otrzymała podręcznika do muzyki i plastyki. A ćwiczeniówka do j. angielskiego to kpina (ta darmowa), w porównaniu do tej płatnej jest w niej 10 % treści nauczania.

  Odpowiedz
 • indi(2016-09-14 23:31) Zgłoś naruszenie 20

  darmowe podręczniki przewidziane do korzystania dla uczniów przez trzy lata już po roku wyglądają jak szmaty- zaplamione, brudne, często zalane. Wprost siedlisko bakterii, czasem nawet zapleśniałe. Tak rząd "dba" o uczniów, że uczy bylejakości, bo co darmowe, to nie moje, nie muszę o to dbać. A w dobie "dobrej zmiany" i super programu :( "500+) darmowy podręcznik to zwykłe rozdawnictwo. Na marginesie tylko warto dodać, że szkołom dołożono kolejne, idiotyczne zadanie wpisywania, stemplowania i wypożyczania podręczników, które już po trzech latach, albo i wcześniej wylądują na stosie makulatury; taka sobie dodatkowa papierologia.

  Odpowiedz
 • Niezarejestrowany(2016-09-14 06:33) Zgłoś naruszenie 31

  A czego oni oczekiwali? Po to PO wprowadziło swój podręcznik, aby nie nabijać kasy wydawnictwom, gdzie ich ceny podręczników są zawyżone. Na szczęście przyszedł PIS i wróciliśmy do punktu wyjścia. Dobra zmiana oj dobra, dla kolesi w wydawnictwach chyba ?

  Odpowiedz
 • opiekunka(2016-09-13 10:28) Zgłoś naruszenie 31

  Darmowe ksiꅿki, darmowe obiady i 500zł. W takim razie jeszcze należy wprowadzię‡ darmowy rower dla dzieci, które maję… wiecej niż 1 km do szkoły, darmowe ubrania zimowe, darmowe mundurki szkolne, darmowe zeszysty i darmowe paliwo dla rodziców samodzielnie dowożę…cych dzieci do szkół zbiorczych na terenach wiejskich. To im się™ należy!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane