Dyrektor szkoły nie może nauczycielowi odmówić urlopu dla poratowania zdrowia po 182 dniach niezdolności do pracy. Nie może też rozwiązać z nim stosunku pracy po złożeniu wniosku urlopowego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Mężczyzna od września 2012 r. był zatrudniony jako nauczyciel. Trzy tygodnie później przybywał już na zwolnieniu lekarskim. Okres 182 dni niezdolności do pracy upłynął 2 kwietnia 2013 r. W tym czasie wydano orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nauczyciel powinien skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. W kwietniu 2013 r. mężczyzna złożył wniosek o udzielenie tego świadczenia. Dyrektor po otrzymaniu podania w tej sprawie rozwiązał z nim umowę, a dwa tygodnie później odmówił rozpatrzenia wniosku o urlop z powodu ustania stosunku pracy.
Polecany produkt: Karta Nauczyciela>>>
Od takiego rozstrzygnięcia nauczyciel odwołał się do sądu I instancji. Ten orzekł, że stosunek pracy nauczyciela mianowanego ustaje po przekroczeniu 182 dni czasowej niezdolności do pracy przez jego rozwiązanie, do czego konieczne jest oświadczenie woli dyrektora placówki. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty nauczyciela. Przepis ten nie przewiduje jednak żadnego automatyzmu. W ocenie sądu stosunek pracy mężczyzny został rozwiązany 18 kwietnia 2013 r. A to oznacza, że pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie z przepisami prawa, bo wcześniej pozostawał jeszcze w stosunku pracy. W efekcie zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty nauczyciela dyrektor miał obowiązek rozpatrzyć pismo. Sąd podkreślił, że dyrektor nie kwestionował zasadności orzeczenia lekarskiego mężczyzny o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Z kolei pracownik jako nauczyciel mianowany był uprawniony do tego świadczenia. Na tej podstawie sąd zobowiązał dyrektora placówki do udzielenia powodowi urlopu zdrowotnego.
Szef placówki od tej decyzji odwołał się do sądu II instancji. Ten oddalił apelację, sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. SN orzekł, że nauczycielowi nie można odmówić prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli spełnia on wszystkie przewidziane w ustawie przesłanki. Co więcej, jego prawo do udzielenia urlopu wyprzedza obowiązek dyrektora rozwiązania z nim stosunku pracy.
Ponadto SN podkreślił, że zgodnie z art. 73 ust. 2 nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do nabycia tego świadczenia. Przez tę analogie skład wskazał, że gdyby ustawodawca wykluczył możliwość udzielenia urlopu z uwagi na upływ 182 dni nieobecności nauczyciela w szkole spowodowanej chorobą, to uczyniłby takie zastrzeżenie wprost w przepisach. SN oddalił skargę kasacyjną.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2016 r., sygn. akt I PK 182/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia