statystyki

Przyszłe dochody studenta zadecydują, czy należy mu się kredyt

autor: Urszula Mirowska-Łoskot31.05.2016, 20:00
Resort nauki postuluje, aby studenci szybciej otrzymywali kredyt.

Resort nauki postuluje, aby studenci szybciej otrzymywali kredyt.źródło: ShutterStock

Resort nauki uważa, że podwyższenie pożyczek studenckich do tysiąca złotych nie będzie miało wpływu na budżet państwa. Inne zdanie ma Ministerstwo Finansów. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra nauki studenci będą mogli wnioskować o jedną z czterech comiesięcznych transz preferencyjnego kredytu – 400 zł, 600 zł, 800 zł oraz tysiąc złotych. Obecnie mogą się starać tylko o dwie (600 albo 800 zł).

– Zakłada się, że w kolejnych latach nowa regulacja nie spowoduje zwiększenia wydatków państwa z uwagi na stopniowe zmniejszenie liczby wypłacanych kredytów oraz niż demograficzny wpływający na spadek liczby studentów. W ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się zmniejszenie jej o ok. 15 proc. – przekonuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ministerstwo Finansów ma jednak wątpliwości, czy ta propozycja nie odbije się na budżecie państwa. – Bud- żet ma charakter roczny, a niezrealizowane kwoty wydatków wygasają z upływem roku budżetowego i podlegają zwrotowi. Oszczędności z lat ubiegłych nie podlegają kumulacji i nie będą mogły być przeznaczone na sfinansowanie ewentualnych dodatkowych wydatków związanych z wprowadzeniem raty kredytu w wysokości tysiąca złotych – wskazuje Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane