statystyki

Przyszłe dochody studenta zadecydują, czy należy mu się kredyt

autor: Urszula Mirowska-Łoskot31.05.2016, 20:00
Resort nauki postuluje, aby studenci szybciej otrzymywali kredyt.

Resort nauki postuluje, aby studenci szybciej otrzymywali kredyt.źródło: ShutterStock

Resort nauki uważa, że podwyższenie pożyczek studenckich do tysiąca złotych nie będzie miało wpływu na budżet państwa. Inne zdanie ma Ministerstwo Finansów. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra nauki studenci będą mogli wnioskować o jedną z czterech comiesięcznych transz preferencyjnego kredytu – 400 zł, 600 zł, 800 zł oraz tysiąc złotych. Obecnie mogą się starać tylko o dwie (600 albo 800 zł).

– Zakłada się, że w kolejnych latach nowa regulacja nie spowoduje zwiększenia wydatków państwa z uwagi na stopniowe zmniejszenie liczby wypłacanych kredytów oraz niż demograficzny wpływający na spadek liczby studentów. W ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się zmniejszenie jej o ok. 15 proc. – przekonuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ministerstwo Finansów ma jednak wątpliwości, czy ta propozycja nie odbije się na budżecie państwa. – Bud- żet ma charakter roczny, a niezrealizowane kwoty wydatków wygasają z upływem roku budżetowego i podlegają zwrotowi. Oszczędności z lat ubiegłych nie podlegają kumulacji i nie będą mogły być przeznaczone na sfinansowanie ewentualnych dodatkowych wydatków związanych z wprowadzeniem raty kredytu w wysokości tysiąca złotych – wskazuje Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane