Ministerstwo Sportu i Turystyki otwarło 2 kwietnia nabór wniosków do programu "Aktywna Szkoła". Organy prowadzące szkoły publiczne mogą otrzymać środki finansowe m.in. na organizację sportowych zajęć pozalekcyjnych, weekendowych i wakacyjnych. Nabór wniosków odbędzie się w II etapach i zakończy 12 kwietnia 2024.

Czym jest projekt "Aktywna Szkoła"?

Jak podkreśla ministerstwo, głównym celem programu ma być promowanie aktywności fizycznej wśród uczniów i ich rodzin. W ramach projektu organy prowadzące szkolne obiekty sportowe mogą otrzymać dofinansowanie w ramach trzech zadań:

  • Aktywny weekend – organizacja zajęć na szkolnych obiektach sportowych w weekendy (wakacje: od poniedziałku do piątku) dla społeczności lokalnej (dzieci, młodzieży i rodzin),
  • Aktywny Orlik – organizacja zajęć i wydarzeń sportowych na obiektach powstałych w ramach rządowego programu "Moje Boisko – Orlik 2012" (organizacja zajęć i wydarzeń dotyczy 7 dni w tygodniu z wyłączeniem świąt),
  • Aktywny do kwadratu – organizacja zajęć pozalekcyjnych, sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Program Ministerstwa Sportu i Turystyki jest realizowany przez Fundację "Orły Sportu", a kluczowe informacje o zasadach naboru wniosków znajdują się na stronie aktywnaszkola.pl.

Dwuetapowy nabór – terminy rejestracji 2024

Organy prowadzące szkoły mogą składać oddzielne wnioski na każde z zadań. Obecnie trwa nabór wniosków do zadania "Aktywny weekend" oraz "Aktywny Orlik". Informacje o naborze wniosków do zadania "Aktywny do Kwadratu" zostaną podane w maju. Autorzy programu przypominają o dwuetapowej rejestracji:

  • od 2 do 12 kwietnia 2024 – czas na składanie wniosków przez podmioty zarządzające obiektami sportowymi oraz rejestracja kont Jednostek Samorządu Terytorialnego,
  • od 6 kwietnia do 12 kwietnia – uzupełnienie planów pracy osób, które będą prowadzić zajęcia sportowe w ramach projektu.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony aktywnaszkola.pl. Każdy z wniosków będzie podlegać ocenie merytorycznej i formalnej.

Aktywny weekend. Na co szkoły mogą otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie w ramach pierwszego zadania "Aktywnej Szkoły" są uprawnione organy prowadzące szkoły publiczne. Placówka szkolna musi dysponować odpowiednią infrastrukturą sportową. W ramach zadania szkoła musi zaplanować:

  • zajęcia sportowe w soboty i niedziele, w wymiarze nie mniejszym niż 6 godzin tygodniowo (z wyłączeniem dni świątecznych),
  • od lipca do sierpnia – zajęcia także od poniedziałku do piątku.

Zajęcia mogą być realizowane od 15 marca do 30 listopada 2024. W ramach zadania można uzyskać finansowanie maksymalnie 50 godzin zajęć miesięcznie. W przypadku zajęć prowadzonych także podczas wakacji liczba dofinansowanych godzin może się zwiększyć o dodatkowe 100 godzin miesięcznie. Szkoły, które zakwalifikują się do programu będą mogły w ramach zadania uzyskać także dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł na zakup sprzętu sportowego.

Dofinansowanie do zajęć na "Orlikach" – Aktywny Orlik

Wnioski o dofinansowanie do drugiego zadania w ramach "Aktywnej Szkoły" może składać każda Jednostka Samorządu Terytorialnego, która jest właścicielem Orlika, czyli obiektu powstałego w ramach programu "Moje Boisko – Orlik 2012". Jednostka może otrzymać dofinansowanie na organizację zajęć sportowych prowadzonych:

  • 7 dni w tygodniu, z wyłączeniem dni świątecznych,
  • od 15 marca do 30 listopada 2024,
  • w maksymalnej liczbie 100 godzin miesięcznie (w tym możliwość prowadzenia 20 godzin zajęć poza Orlikiem, na innych obiektach sportowych),
  • na każdym obiekcie, którego JST jest właścicielem (wnioski o dofinansowanie można składać na kilka obiektów).

Wnioski o dofinansowanie w ramach zadania należy składać wyłącznie drogą elektroniczną w dniach 2-12 kwietnia 2024.

Kto może prowadzić zajęcia w ramach obydwu zadań?

Zajęcia w ramach "Aktywnej Szkoły" mogą prowadzić wyłącznie nauczyciele wychowania fizycznego lub przedstawiciele organizacji sportowych, posiadający umiejętności, które umożliwiają prowadzenie zajęć. Ocena umiejętności i doświadczenia prowadzących zajęcia jest jednym z kryteriów oceny wniosków.