Program "Aktywny rodzic", potocznie znany jako "babciowe", to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiada, że świadczenie może zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Z kolei premier Donald Tusk zakłada, że pierwsze "babciowe" zostanie wypłacone niemal na pewno już po wakacjach.

Kiedy "babciowe" wejdzie w życie?

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla Radia ZET przeprowadzonym pod koniec marca ujawniła szczegóły związane z programem "Aktywny rodzic", czyli tzw. babciowym. Jak powiedziała, ustawa już niedługo zostanie zgłoszona do wykazu prac rządu. Następnie konieczne są prace rządowe i parlamentarne, ponieważ jest to duży program, który ma aktywizować rodziców do powrotu na rynek pracy.

Ministra ma nadzieję, że cały system uda się ustalić w ciągu 6 miesięcy. To więc oznacza, że "babciowe" miałoby pojawić się jeszcze w tym roku.

Z kolei w środę, 3 kwietnia, premier Donald Tusk na spotkaniu Koalicji Obywatelskiej z wyborcami w Krakowie potwierdził, że prace nad świadczeniem zostały zakończone, a na najbliższym posiedzeniu rządu projekt zostanie przyjęty. Według premiera na 99 proc. uda się wypłacić pierwsze "babciowe" po wakacjach w tym roku.

"[…] każda mama, która będzie chciała wrócić szybciej do pracy, a więc po tym pełnopłatnym, rocznym urlopie macierzyńskim, będzie mogła wrócić do pracy, bo dostanie od państwa te obiecane 1500 zł. Na opłacenie niani, babci, siostry, koleżanki, jeśli w rachubę wchodzi żłobek – to na opłacenie żłobka" – powiedział Tusk.

Premier dodał, że jeśli rodzice w ramach programu "Aktywny rodzic" zdecydują się na podpisanie umowy z osobą, która będzie opiekować się dzieckiem, to "państwo także dopłaci do składki za tę umowę wartą 1500 zł".

Donald Tusk podkreślił również, że nie będzie rezygnacji z 500 zł na drugie dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Ta pomoc finansowa ma zostać ponadto rozszerzona na pierwsze dziecko.

Ten warunek musisz spełnić, by dostać "babciowe"

Przypomnijmy, że tzw. babciowe to świadczenie, które ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Starać się o nie mogą rodzice, którzy wracają do pracy po urodzeniu dziecka, a pozwoli ono na opłacenie opieki dla malucha – na przykład babci, stąd potoczna nazwa.

Jak jednak powiedziała ministra Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla Radia ZET, jednym z warunków, by "babciowe" otrzymać, jest podpisanie z osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem odpowiedniej umowy, bez względu na to, czy będzie to niania, babcia, wujek czy dziadek.

"To nie jest tylko kwestia układu, tylko też informacja dla nas, czy dziecko jest powierzone bezpiecznej osobie, chodzi o rejestr takich osób, np., żeby taka osoba nie była w rejestrze pedofilów. Musimy dmuchać na zimne i być niezwykle ostrożnymi" – zaznaczyła ministra.

Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedziała, że aby otrzymać świadczenie, rodzice muszą wyrazić chęć powrotu do aktywności zawodowej. Resort proponuje, by była to zarówno praca na etacie, jak i na podstawie umowy zlecenie lub prowadzenie działalności gospodarczej czy rolniczej. Jak wskazuje ministra, obecnie trwają prace nad szczegółami takiej weryfikacji. Co istotne, w obecnym kształcie projekt zakłada, że jeśli rodzic zrobi dłuższą niż miesiąc przerwę w aktywności zawodowej, to pieniądze z programu nie będą wypłacane.

"Babciowe" – na czym polega?

Warto przypomnieć, że babciowe było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. W związku z tym już podczas kampanii wyborczej mogliśmy poznać szczegóły tego świadczenia. Według informacji z tamtego czasu można zakładać, że:

  • świadczenie to dotyczy rodziców dzieci w wieku do 36. miesiąca życia;
  • można je pobierać od momentu, kiedy mama zdecyduje się na powrót do pracy, program bowiem miał pomóc kobietom wrócić na rynek pracy. Według danych przedstawionych przez KO – ponad 90 proc. kobiet chce powrotu do pracy, ale tylko 50 proc. wraca do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Stąd chęć pomocy w formie świadczenia;
  • babciowe ma wynosić 1500 zł i być wypłacane do 36. miesiąca życia dziecka osobie, która ma sprawować nad nim opiekę;
  • świadczenie to ma za zadanie pobudzenie gospodarki.