"100 konkretów na 100 dni" – oceniamy działania rządu. KO zapowiadała przywrócenie finansowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Co w tej sprawie zostało zrobione? Jaki jest aktualny status konkretu nr 49?

"100 konkretów na 100 dni" – finansowanie dziecięcego telefonu zaufania

Wśród deklarowanych przez KO "100 konkretów na 100 dni" pojawia się obietnica zabezpieczenia środków przeznaczonych na dziecięcy telefon zaufania. KO zapowiedziała, zgodnie z postulatem nr 49, przywrócenie finansowania przez państwo telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. W 2022 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości zrezygnował z finansowania tej inicjatywy, która od tamtego czasu utrzymywała się wyłącznie z wpłat darczyńców.

Jakie działania podjęto w zakresie finansowania dziecięcego telefonu zaufania?

Zapowiedzi zostały zrealizowane. W budżecie na rok 2024 r. zabezpieczono środki na finansowanie przez państwo telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Roczny koszt działania telefonu to około 5 mln zł. Kwota ta pozwoli na zatrudnienie 60 psychologów dyżurujących 24/7 oraz utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej i siedziby telefonu.

Co to jest telefon 116 111?

Numer 116 111to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. W każdym europejskim kraju pod tym numerem osoby niepełnoletnie, które nie ukończyły 18 lat, otrzymają potrzebną pomoc oraz wsparcie. Dyżurują tam psycholodzy i pedagodzy przygotowani do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online. Od 2008 r. telefon ten, prowadzi w Polsce, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

"100 konkretów na 100 dni" – ocena działania rządu

Podczas kampanii do zeszłorocznych wyborów parlamentarnych Koalicja Obywatelska ogłosiła głośny program pt. "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Formacja zawarła w nim swoje sztandarowe postulaty, a owe "konkrety" miały być celami i zadaniami, jakie KO chciała realizować przez pierwsze trzy miesiące swoich rządów. Trzeci rząd Donalda Tuska jest zarazem pierwszym, od uchwalenia w 1997 r. Konstytucji RP, który został powołany przez Sejm w drugim kroku konstytucyjnym. Jego zaprzysiężenie miało miejsce 13 grudnia 2023 r., a więc pierwsze trzy miesiące działania rządu właśnie mijają.