Program "Laptop dla ucznia" został zawieszony, a MEN złożyło również zawiadomienie do prokuratury w sprawie przetargu. Tym samym pojawiło się pytanie o kolejny, wciąż aktualny program rządowy, czyli "Bon na laptop dla nauczyciela". Co z osobami, które jeszcze nie zdążyły skorzystać z programu, a są do niego uprawnione?

Zmiany wdrażane przez resort edukacji nabierają dynamiki. Minister edukacji Barbara Nowacka wraz z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim zapowiedzieli zawieszenie programu "Laptop dla ucznia", prowadzonego przez poprzedni rząd. Zapowiedziano jednocześnie powstanie nowego projektu o nazwie "Cyfrowy uczeń'. Zawieszenie programu nasunęło pytania o kontynuację równoległego projektu wsparcia sprzętem komputerowym pracy nauczycieli. Część pedagogów zastanawia się czy projekt będzie dalej kontynuowany.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

Oficjalne zapytanie o stan projektu "Bon na laptop dla nauczyciela" wystosował do resortu cyfryzacji poseł Marcin Józefaciuk (zapytanie ze stycznia 2024). Zdaniem posła program mógł być zagrożony, ponieważ część przedsiębiorstw, które już wydały laptopy, nie otrzymały zwrotu.

W odpowiedzi Ministerstwo Cyfryzacji wystosowało pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni (w odpowiedzi na zapytanie poselskie) z aktualnymi danymi, dotyczącymi programu. W dokumencie wystosowanym przez sekretarza stanu Pawła Olszewskiego pojawiła się kluczowa informacja: środki na wypłatę wniosków dla przedsiębiorców są zabezpieczone i będą wypłacane zgodnie z zasadami programu. W odpowiedzi padły również konkretne dane (stan na dzień 24.01.2024):

  • w ramach programu "Laptop dla Nauczyciela" przedsiębiorcom wypłacono dotychczas 109 103 973,47 zł,
  • w programie zarejestrowano 329 392 nauczycieli, dla których wygenerowano bony na zakup sprzętu,
  • z grupy osób zarejestrowanych w programie 143 019 nauczycieli zrealizowało już bony na zakup sprzętu.

W dokumencie podano również informację, że dane szacunkowe MEiN i MKiDN zakładały, że z programu skorzysta maksymalnie 367 674 pedagogów. Na ten cel zabezpieczono 919 185 000,00 zł brutto.

Stan realizacji programu sprawdzał również Głos Nauczycielski. W odpowiedzi na zapytanie redakcji Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że program "Laptop dla nauczyciela" "będzie kontynuowany w dotychczasowej formule zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji i Nauki". Zapewniono również, że nie ma obaw o finansowanie projektu.

Na czym polega program "Laptop dla nauczyciela"?

W ramach programu wybrane grupy nauczycieli mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego. Wysokość dofinansowania to bon o wartości 2500 zł brutto, za który można nabyć laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Program posiada określony harmonogram składania wniosków o przyznanie bonu dla kolejnych grup nauczycieli.

Projekt zdążył wzbudzić kontrowersje m.in. poprzez pominięcie nauczycieli przedszkolnych i pedagogów uczących w klasach I-III szkół podstawowych. Przedstawiciele środowisk oświatowych upominali się wielokrotnie o uwzględnienie tych grup w programie. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, na dzień 24 stycznia 2024 bony na zakup sprzętu zrealizowała mniej niż połowa osób zarejestrowanych w projekcie.