statystyki

Ostrowska: Trzeba wykorzystywać dodatek motywacyjny

autor: Artur Radwan13.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 13.05.2016, 08:36
nauczyciel, tablica

Nauczyciel zatrudniony w szkole jest jej pracownikiem.źródło: ShutterStock

Nie jest dopuszczalne, aby nauczyciel zastępował pracę wychowawcy świetlicy. Organizacja świetlicy w szkole podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, stanowi obligatoryjne zadanie szkoły - mówi w wywiadzie dla DGP Anna Ostrowska, zastępca dyrektora departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co zmieni się dla nauczycieli po zniesieniu godzin karcianych?

Nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (w tym szkół specjalnych kształcących na każdym z tych etapów edukacji) zostaną uwolnieni od obowiązku realizacji dwóch lub jednej godziny (w zależności od typu szkoły) zajęć opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły. Nie będą musieli rozliczać się z tych godzin w okresach półrocznych, ewentualnie odpracowywać zajęć, które nie odbyły się z powodu nieobecności nauczyciela. Dyrektorzy przestaną też rozliczać m.in. „gotowość do pracy nauczyciela” (gdy ten chciał przeprowadzić zajęcia, ale nie było uczniów). W szkołach podstawowych i gimnazjach będą prowadzone zajęcia świetlicowe wyłącznie przez nauczycieli zatrudnionych na stanowisku wychowawcy świetlicy.

Czy dyrektor może zobligować nauczycieli do dodatkowych zajęć z uczniami, którzy mają słabe wyniki w nauce albo np. potrzebują pomocy przy przygotowaniu się do olimpiady?

Zgodnie z Kartą nauczyciela tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi do 40 godzin. Ustalenie przez dyrektora szkoły określonych zadań nauczyciela w ramach innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły musi umożliwić nauczycielowi realizację wszystkich obowiązków, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN, w ramach jego tygodniowego czasu pracy.

Czy te dodatkowe zajęcia z uczniami powinny być płatne?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Gog(2016-05-13 12:57) Zgłoś naruszenie 110

  Dodatek motywacyjny? To najczęściej kilkadziesiąt złotych na nauczyciela. Jest o co walczyć i z czym poszaleć.

  Odpowiedz
 • mm(2016-05-24 15:54) Zgłoś naruszenie 60

  Dodatku motywacyjnego nie widzę od lat a obowiązków przybywa.

  Odpowiedz
 • moki(2016-05-17 13:21) Zgłoś naruszenie 40

  W Przemyslu dodatek motywacyjny wynosi 1200 zł na 56 nauczycieli do podziału w tym dla dyrektora.Do czego i kogo ma to motywować?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane