statystyki

Ostrowska: Trzeba wykorzystywać dodatek motywacyjny

autor: Artur Radwan13.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 13.05.2016, 08:36
nauczyciel, tablica

Nauczyciel zatrudniony w szkole jest jej pracownikiem.źródło: ShutterStock

Nie jest dopuszczalne, aby nauczyciel zastępował pracę wychowawcy świetlicy. Organizacja świetlicy w szkole podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, stanowi obligatoryjne zadanie szkoły - mówi w wywiadzie dla DGP Anna Ostrowska, zastępca dyrektora departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co zmieni się dla nauczycieli po zniesieniu godzin karcianych?

Nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (w tym szkół specjalnych kształcących na każdym z tych etapów edukacji) zostaną uwolnieni od obowiązku realizacji dwóch lub jednej godziny (w zależności od typu szkoły) zajęć opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły. Nie będą musieli rozliczać się z tych godzin w okresach półrocznych, ewentualnie odpracowywać zajęć, które nie odbyły się z powodu nieobecności nauczyciela. Dyrektorzy przestaną też rozliczać m.in. „gotowość do pracy nauczyciela” (gdy ten chciał przeprowadzić zajęcia, ale nie było uczniów). W szkołach podstawowych i gimnazjach będą prowadzone zajęcia świetlicowe wyłącznie przez nauczycieli zatrudnionych na stanowisku wychowawcy świetlicy.

Czy dyrektor może zobligować nauczycieli do dodatkowych zajęć z uczniami, którzy mają słabe wyniki w nauce albo np. potrzebują pomocy przy przygotowaniu się do olimpiady?

Zgodnie z Kartą nauczyciela tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi do 40 godzin. Ustalenie przez dyrektora szkoły określonych zadań nauczyciela w ramach innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły musi umożliwić nauczycielowi realizację wszystkich obowiązków, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN, w ramach jego tygodniowego czasu pracy.

Czy te dodatkowe zajęcia z uczniami powinny być płatne?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Gog(2016-05-13 12:57) Zgłoś naruszenie 110

  Dodatek motywacyjny? To najczęściej kilkadziesiąt złotych na nauczyciela. Jest o co walczyć i z czym poszaleć.

  Odpowiedz
 • mm(2016-05-24 15:54) Zgłoś naruszenie 60

  Dodatku motywacyjnego nie widzę od lat a obowiązków przybywa.

  Odpowiedz
 • moki(2016-05-17 13:21) Zgłoś naruszenie 40

  W Przemyslu dodatek motywacyjny wynosi 1200 zł na 56 nauczycieli do podziału w tym dla dyrektora.Do czego i kogo ma to motywować?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane