statystyki

Jakie zmiany dotyczące zakresu obowiązków czekają nauczycieli

autor: Artur Radwan25.04.2016, 11:37; Aktualizacja: 25.04.2016, 12:09
Szkoła, nauczyciel, tablica

Do zawieszenia może też dojść m.in. w razie złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dzieckaźródło: ShutterStock

Zanim nauczyciel rozpocznie pracę w szkole lub przedszkolu, będzie musiał poza dostarczeniem zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego wystąpić do resortu edukacji o potwierdzenie, że nie został skazany w postępowaniu dyscyplinarnym.

Czy muszę się postarać o zaświadczenie

Po wakacjach chciałabym zmienić pracę w szkole na inną placówkę. Dowiedziałam się, że będę musiała wystąpić o jakieś zaświadczenie z MEN. Czy rzeczywiście wprowadzono taki wymóg?

TAK

Kandydat musi potwierdzić, że w okresie trzech lat wstecz nie został dyscyplinarnie zwolniony z pracy lub wydalony z zawodu. Powinien przedstawić dyrektorowi informacje ze specjalnego rejestru prowadzonego przez ministerstwo. Szef resortu będzie zobowiązany prowadzić centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych, w którym gromadzone będą informacje o nauczycielach prawomocnie ukaranych wydaleniem z pracy lub zawodu. Do rejestru trafią także dane o zawieszeniu nauczyciela przez dyrektora placówki w pełnieniu obowiązków z powodu wszczęcia postępowania karnego (wobec dyrektora może zdecydować o tym organ prowadzący placówkę). W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel lub dyrektor szkoły mogą zostać zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Do zawieszenia może też dojść m.in. w razie złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Nauczyciel i dyrektor szkoły zostają z mocy prawa zawieszeni w pełnieniu obowiązków w razie ich tymczasowego aresztowania lub pozbawienia wolności w związku z postępowaniem karnym. Wzór wniosku zostanie opracowany w rozporządzeniu. O taki dokument będzie można ubiegać się w formie papierowej lub elektronicznie. Dodatkowo wszyscy nauczycieli bez wyjątku będą zobowiązani do dostarczenia pracodawcy przed nawiązaniem stosunku pracy zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zuzia(2016-06-02 11:53) Zgłoś naruszenie 50

  ?Tak,powinien też (obowiązkowo każdy)tańczyć ,śpiewać i stepować oraz .....co komu jeszcze przyjdzie do głowy i za zdobycie tych umiejętności zapłacić ze swojej ogrooomnej pensji

  Odpowiedz
 • xyz(2016-04-28 09:28) Zgłoś naruszenie 08

  Wraz z podwyżkami płac jak to chce pan Broniarz ( o 10%), może by tak wymagać aby nauczyciel umiał obsługiwać komputer, internet, znał język angielski ? Czy to nie powinna być dodatkowa norma kwalifikacji nauczycieli ?

  Odpowiedz
 • ynu(2017-05-04 17:25) Zgłoś naruszenie 00

  Wymogi , wymogi , wymogi , a pensja mniejsza niż u woźnej bez wymogów.Jeszcze trochę ,a pani minister będzie prosić żeby do szkół przyszli uczyć ludzie choćby po kursach przygotowawczych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane