statystyki

Edukacja: "Przecież uczeń nie może mieć racji". Szkoły nie przestrzegają praw uczniów?

autor: Anna Wittenebrg11.05.2016, 07:48; Aktualizacja: 11.05.2016, 08:57
Co trzeci młody człowiek uważa, że szkoła nie przestrzega jego praw.

Co trzeci młody człowiek uważa, że szkoła nie przestrzega jego praw.źródło: ShutterStock

Brak swobody w wyrażaniu własnego ja, emocji i poglądów, koncentracja na wynikach, a nie rozwoju, brak poczucia wspólnoty i autentycznych relacji – to główne zarzuty, jakie gimnazjaliści i licealiści mają wobec swoich szkół. Analiza Fundacji Pokolenia oraz Ośrodka Analiz Społecznych to kolejny raport pokazujący, że z klimatem w polskiej szkole nie jest najlepiej.

Pracownicy fundacji byli w ubiegłym roku w 20 placówkach. Podczas półrocznej analizy sprawdzili poglądy uczniów, rodziców, nauczycieli, przeanalizowali statuty i porównali z praktyką działania szkół, uczestniczyli w lekcjach. Chcieli sprawdzić m.in., czy przestrzegane są prawa ucznia. Efekt? W czasie wywiadów usłyszeli np. takie opinie: „Uczeń nigdy nie ma racji”, „Młodzież nie ma prawa głosu”, „Regulaminu szkoły nie można zmienić”, „Jak coś zaproponujemy, to i tak nikt nas nie bierze poważnie”.

Niemal wszyscy nauczyciele i większość rodziców jest przekonanych, że szkoła przestrzega praw ucznia, jednak odmienny pogląd na tę sprawę ma niemal co trzecie dziecko. Najlepsze oceny placówkom wystawiają uczniowie pierwszych klas – gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. – Być może z czasem uczniowie nabierają wielu negatywnych doświadczeń, obserwując sytuację swoją, swoich koleżanek i kolegów. Głębsze uwikłanie w relacje koreluje z raczej krytyczną oceną funkcjonowania wielu obszarów – przekonują autorzy raportu.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • xxx(2016-06-30 15:38) Zgłoś naruszenie 22

    Jedynym prawem ucznia powinna być nauka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sa(2016-05-12 10:21) Zgłoś naruszenie 14

    Szkoła podstawowa miała być przygotowana na przyjęcie maluchów 6-7 latków, a my dziadkowie ,rodzice widzimy że nie była wbrew zadowoleniu Pani Minister MEN . Nie było okresu przejściowego i metod , adekwatnego łagodnego przejścia (ok.1/2 roku) zasad i zwyczaju przedszkola do rygorów Sz.Podst.,traktowano ich jak 10-12 latki. Nikt nauczycielom nie przekazał i brak było reakcji ze strony kierownictwa szkoły na uwagi , na stan zagubienia tych maluchów> brak też na stronie szkoły w internecie gdzie które zajęcia (przedmioty ) się odbywają w której klasie numer sali i o której godzinie Tylko niektórzy nauczyciele przez 14 dni odbierali dzieci od szatni.Nie widzieliśmy żadnej kontroli ze strony kuratorium (gdzie wtedy byli i co robili ???) , ani nadzoru szkoły, natomiast widzieliśmy płaczące , zagubione, zestresowane, małe dzieci z rana przy szatni w piwnicy , przy przyprowadzaniu swoich. Nie dziwię się takiej oceny starszych dzieci o realizacji ich należnych praw w Sz.Podst, wobec stanu jak nawet takich maluczkich się traktuje . Ponadto szkoły zapominają ,że rodzice ( dziadkowie) przywożąc maluchy , rozwożą dzieci autem do paru szkół,przedszkoli i jadą potem do pracy , chcą zdążyć na czas.Tu przed szkoła nie mają gdzie nawet na chwilę postawić samochód, bo miejsc jest mało na ulicy, a parking szkolny zamiast dla klientów szkoły zajęty jest przez nauczycieli i admin.-teren zamykany na bramę, aby nawet po powiększeniu parkingu rodzice tam nie wjechali (UG,UD W-wy wymagają od firm zapewnienia ok.35 % miejsc parkingowych dla pracowników i klientów, dlaczego tej zasady nie stosują u siebie np.ul.Aspekt ???!!!!.) Widać,że nie dbają o sprawy uczni , ale nawet o interesy dorosłych ludzi i bezpieczeństwo, bo rodzice stawianie byle gdzie (są zmuszeni !) na chwilę auta przy ulicy , może zagrażać bezpieczeństwu i narażać na mandaty i pkt. karne. Czy tego nie widzi, nie rozumie kierownictwo UD Bielany m.st.W-wy ,Kuratorium -jako inwestorzy ,co robił ich nadzór przy modernizacji projektowaniu drogi ,aby zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych wg prawa budowlanego i policzonych pomiarami analitycznie potrzeb szczególnie rano ,miejsc w zatokach czy umie tylko wystawiać znaki zakazu . Liczymy ,że władza nowe dobra nowa zmiana usłucha uwag ludzi i weźmie się do dobrej pracy w naszym interesie. Aktywność Pani Minister jest potrzebna do samego dołu struktury podległej , aby mogliśmy oceniać pozytywnie zmiany !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane