MEN ratuje gimnazja: Po cztery lata podstawówki, drugiego etapu i szkoły średniej

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger24.03.2016, 08:05; Aktualizacja: 24.03.2016, 08:13
Między pierwszym a drugim etapem edukacji nie będzie egzaminów.

Między pierwszym a drugim etapem edukacji nie będzie egzaminów.źródło: ShutterStock

Reforma szkolnictwa w wydaniu PiS: cztery lata podstawówki, później cztery drugiego etapu, a następnie cztery lata szkoły średniej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (114)

  • Zwolennik dobrej zmiany(2016-12-10 16:31) Zgłoś naruszenie 20

    Nie jestem specjalista od oswiaty i szkol .Jednak los Polski jest mi najwazniejszy a widze tu zwiazek miedzy likwidacja gimnazjow a dalszym trwaniem rzadow PiS-u. W moim , wiejskim otoczeniu widze ogromna niechec , powiedzialbym wrogosc do wladz oswiatowych przez ta nieszczesna likwidacje gimnazjow .Tu nie chodzi o nauczycieli tylko o rodzicow i radnych gminnych i czlonkow rad soleckich .Tyle zabiegow , pracy , pieniedzy samorzadow na darmo.Chlubilismy sie piknymi szkolami gimnazjalnymi , bylismy jak gdyby dowartosciowani i teraz to nam sie odbiera.To nie po gospodarsku. Starzy i mlodzi mieszkancy wsi beda pamietac to przy wyborach.Nie wiem jak jest w miastach.Jest jeszcze czas , zeby sie z tego wycofac .Zycze tego sobie i Wam .

    Odpowiedz
  • sonia(2016-08-08 02:40) Zgłoś naruszenie 30

    gimnazja i licea wydłużyć o rok podstawówkę skrócić o 2 lata

    Odpowiedz
  • Rodzic(2016-06-25 18:46) Zgłoś naruszenie 20

    Jako rodzic jednocześnie osoba wykształcona uważam, że to bardzo dobry pomysł. Gimnazja muszą być bo sprawdzają się naprawdę dobrze- z roku na rok coraz lepiej. Jednocześnie najmłodsze dzieci nie będa skazane na kontakt z czasami nawet pełnoletnimi uczniami, którzy bardzo często używaja przemocy, a w życiu przeżyli już wszystko. Dzięki temu mamy strefę buforową, a wiadomo, że to nie od nazwy szkoły, czy etapu kształcenia w jakim znajduja się nasze dzieci jak się uczą, czy zachowują. Czy będą chodzić do podstawówki, gimnazjum, czy liceum wiek dojrzewania i jego prawa są takie same. BRAWO PiS!!!!!

    Odpowiedz
  • Gosia(2016-06-25 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Likwidują podstawówkę?

    Odpowiedz
  • agatarn(2016-06-24 08:15) Zgłoś naruszenie 02

    Żądamy jako rodzice systemu 8+4 i żadnego innego nie chcemy!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • xyz(2016-06-22 19:27) Zgłoś naruszenie 11

    a nauczyciele klas 4-6 na zasiłek

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • HWD pis(2016-06-21 20:45) Zgłoś naruszenie 11

    ************ rydzyk i jego gimnazja mają być zlikwidowane to od razu po reformie

    Odpowiedz
  • gość(2016-06-17 15:57) Zgłoś naruszenie 01

    i co? nauczyciele podstawówek na bruk? i żadnych protestów nie ma??

    Odpowiedz
  • aa(2016-06-06 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Za mojego dzieciństwa w 8 klasowej szkole podstawowej, podział na przedmioty był już od 1 klasy szkoły podstawowej . Dziś jestem wdzięczny za taką naukę.

    Odpowiedz
  • kora(2016-05-22 11:16) Zgłoś naruszenie 10

    No i wszyscy są za likwidacją gimnazjów, oprócz nauczycieli z tychże, a i tak sobie g.... robią ze zdania opinii publicznej.... to to są TAKIE konsultacje społeczne??????????

    Odpowiedz
  • vika(2016-05-22 11:06) Zgłoś naruszenie 30

    Co to za szalone pomysły???? Widać silne lobby gimnazjów katolickich (PŁATNYCH, prywatnych) przeciągnęło na swoją stronę decyzję o nielikwidowaniu gimnazjów kosztem nauczycieli z podstawówek- przedmiotowców... przecież oni pójdą na bruk, jak nic! w gimnazjach dojdzie 1 rok nauki, więc nikt nie będzi zatrudniał n-li z podstawówek, maja dosyć swoich n-li, już teraz mieli problem z zapewnianiem im etatu, a tak, za sprawą czarodziejskiej różdżki n-le gimnazjów nawet nadgodziny będą mieli... rzesza polonistów, matematyków, językowców pójdzie na zieloną trawke... i co, teraz nikt nie krzyczy???? a może ministerstwo mając nauczkę po ogłoszeniu likwidacji gimnazjów i całym larum jakie to się podniosło teraz trzyma do końca w tajemnicy swoje decyzje pod pretekstem "dyskusji publicznych" do końca, czyli do 27 czerwca... Przypadek? nie sądzę!!! zaczną się wakacje, kto będzie protestował?... Ładnie to sobie wykombinowali, niema co....

    Odpowiedz
  • [.......](2016-05-14 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to jest to samo, 8 klas podstawówki = 4 klasy podstawówki + 4 klasy gimnazjum. Teraz jest lepiej. 1-3 wstępna nauka, 4-6 rozszerzenie przedmiotów, 6-9 (1-3 gim) kolejne rozszerzenie i liceum kierunek a wy chcecie zrobić tak: 1-4 przygotowanie 5-8 wszystko na raz, lepiej to robić etapami, ponieważ nagle z polskiego, matmy, anglika, religii robi się od cholery przedmiotów jednego dnia

    Odpowiedz
  • Szakira(2016-05-09 12:37) Zgłoś naruszenie 40

    Gimnazja to obecnie najlepsze szkoły!!!!!

    Odpowiedz
  • Zmęczony nauczyciel(2016-04-23 21:52) Zgłoś naruszenie 12

    Uważam, że ośmioklasowa szkoła była dużo lepszym rozwiązaniem. Gimnazja to trzyletnie kształcenie z szybkim i utrudnionym rozpoznaniem potrzeb uczniów. Rodzice już niechętnie rozmawiają szczególnie o problemach swoich pociech. Uczono nas, że uczeń ma być traktowany podmiotowo. A na to trzeba spokoju, czasu, współpracy i mniej papierów, które dzisiaj są najważniejsze.

    Odpowiedz
  • matka(2016-04-23 21:40) Zgłoś naruszenie 30

    Czy każdy kto przyjdzie "nowy " do Ministerstwa musi się tak wykazywać? Szkolnictwo poszatkowane, podstawy programowe rozjechane - klasy 1-3 niczym w przedszkolu, klasy4-6 dociskają no bo podstawa i wyniki. A w gimnazjum to już szaleństwo. Wyścig szczurów - a gdzie w tym wszystkim są dzieci? One często sobie nie radzą z tym wszystkim. Co za pomysł, żeby w Gimnazjum egzamin robić ze wszystkiego? To w liceum wybiera się przedmioty do zdawania. Może Ministerstwo zainteresowałoby się tym problemem, a nie po najmniejszej linii oporu - coś trzeba zrobić...

    Odpowiedz
  • zrozpaczony rodzic(2016-04-23 21:25) Zgłoś naruszenie 20

    Szkolnictwo potrzebuje stabilizacji a nie kombinacji. Może Ministerstwo wysłuchałoby zdania nauczycieli, którzy uczą teraz, rodziców, którzy borykają się z naszym systemem edukacyjnym, który nie jest doskonały. Podział na 4 - letnie etapy kształcenia - czemu to ma służyć? Bo na pewno nie będzie ten system dobrze wpływał na poziom edukacji. Uczeń będzie jeszcze bardziej zagubiony, a nauczyciel będzie musiał ucznia poznawać wielokrotnie. Gdzie sens i logika?

    Odpowiedz
  • Zdegustowan matka(2016-04-20 16:24) Zgłoś naruszenie 20

    Wielkie larum podniosło ZNP w sprawie likwidacji gimnazjów a gdzie teraz są, kiedy mówi się o skróceniu szkoły podstawowej i przenoszeniu dzieci dziesięcioletnich do tych wspaniałych gimnazjów oddalonych o kilka a nawet kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania. Czy im faktycznie chodzi o dobro dziecka a może tylko i wyłącznie o dobro nauczycieli pracujących w gimnazjach bo ci są chyba innego sortu niż nauczyciele w podstawówkach,, tym drugim chyba nie należy się obrona związków.

    Odpowiedz
  • lol(2016-04-19 13:47) Zgłoś naruszenie 22

    Sukcesem dawnej 8 klasowej szkoły podstawowej była zachowana ciągłość nauczania oraz dobre poznanie każdego ucznia przez nauczyciela, czego nie zapewnia gimnazjum, gdzie uczeń jest anonimowy.

    Odpowiedz
  • mama(2016-04-17 15:50) Zgłoś naruszenie 24

    tylko nie gimnazjum juz po klasie 4 czyście oszaleli!!!!!!!!!! czyli sześciolatki szły by do gimnazjum już w wieku lat 9????? zróbcie normalnie 8 lat podstawówki i 4 liceum,5 technikum ,3 zawodówki i już!!!!! a nie kombinujcie bo jeszcze przekombinujecie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oko(2016-04-02 20:42) Zgłoś naruszenie 68

    Szkoła podstawowa powinna być 8 letnia. Gimnazja powinny zniknąć z mapy naszego kraju.

    Odpowiedz