statystyki

Wypadki w szkołach to codzienność. Wszystko przez tłok

autor: Anna Wittenberg, Patrycja Otto22.03.2016, 07:51; Aktualizacja: 22.03.2016, 08:35
Szkoły kontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy.

Szkoły kontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy.źródło: ShutterStock

Za duży tłok przyczyną wypadków w szkołach. Często też winny jest zły stan techniczny budynków.

Szkoły podstawowe to najbardziej wypadkowe placówki – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ale tylko pod względem liczby zdarzeń. W przeliczeniu na dziecko najwięcej incydentów ma miejsce w gimnazjach. W ubiegłym roku w szkołach podstawowych doszło do prawie 32,3 tys. wypadków. Tym samym liczba incydentów w tego rodzaju placówkach zwiększyła się o prawie 1 tys. w stosunku do tego, co miało miejsce między wrześniem 2013 r. a czerwcem 2014 r., czyli o 2,6 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt większego tłoku będącego konsekwencją wielkiej kumulacji związanej z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W dwa lata do szkoły poszły trzy roczniki uczniów. W ubiegłym roku do podstawówek uczęszczało 2,3 mln uczniów. To o 200 tys. (czyli o 9,5 proc.) więcej niż dwa lata temu. Zatem gdyby przeliczyć liczbę dzieci na liczbę wypadków, to okazuje się, że sytuacja w podstawówkach pod tym względem nie jest wcale taka zła. Wypadek miało już tylko 1,4 proc. dzieci.

Co innego w gimnazjach, w których kłopot miało dwóch na każdych 100 uczniów. W sumie w tych placówkach doszło do 24,5 tys. wypadków. To jednak wynik lepszy od tego z 2014 r., kiedy to liczba incydentów była wyższa o 800.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Greg(2016-03-22 08:18) Zgłoś naruszenie 32

    Po planowanej likwidacji gimnazjów w niektórych szkołach podstawowych tłok będzie jeszcze większy.. Dojdą dwa dodatkowe roczniki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane