14 marca we Wrocławiu odbędzie pierwsza z zapowiedzianych przez MEN debat wojewódzkich organizowanych w ramach ogólnopolskiej debaty na temat edukacji "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana". Debaty wojewódzkie będą odbywać się do połowy maja.

Cała ogólnopolska debata zakończy się 27 czerwca w Toruniu.

Harmonogram debat wojewódzkich opublikowano na specjalnej stronie internetowej poświęconej debacie "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana” www.debataoswiatowa.men.gov.pl. Do udziału w nich Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza rodziców, uczniów, nauczycieli i samorządowców.

Debaty wojewódzkie będą miały swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie edukacji oraz bezpieczeństwo. Przyjęto zasadę, że cztery województwa dyskutują o jednym z czterech tematów. Zaproponowana problematyka ma być jedynie punktem wyjścia - zastrzega resort. W części debat uczestniczyć będzie minister edukacji Anna Zalewska, w pozostałych wiceministrowie Teresa Wargocka i Maciej Kopeć.

Reklama

Zgodnie z harmonogramem w marcu debaty odbędą się we Wrocławiu (14 marca), Lublinie (15 marca), Poznaniu (21 marca) i w Siedlcach (21 marca). Tematem przewodnim debaty wrocławskiej będzie finansowanie edukacji, debat w Lublinie i Siedlcach - kształcenie zawodowe, a debaty w Poznaniu - bezpieczeństwo.

W kwietniu debaty mają się odbyć w Rzeszowie (4 i 18 kwietnia), Gorzowie Wielkopolskim (5 kwietnia), Szczecinie (6 kwietnia), Łodzi (11 kwietnia), Białymstoku (11 kwietnia), Krakowie (19 kwietnia), Kielcach (25 kwietnia), Bydgoszczy (26 kwietnia). Tematem przewodnim debat w Rzeszowie będą finansowanie i kształcenie zawodowe, w Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku i Krakowie - szkolnictwo specjalne, w Szczecinie i Kielcach - finansowanie edukacji, w Łodzi - bezpieczeństwo, w Bydgoszczy – kształcenie zawodowe.

Reklama

W maju debaty zaplanowano w Gdańsku (9 maja), Opolu (9 maja), Olsztynie (16 maja) i w Katowicach (17 maja). Tematem przewodnim debat w Gdańsku i Olsztynie będzie bezpieczeństwo, w Opolu - kształcenie zawodowe, a w Katowicach - szkolnictwo specjalne.

"Naszą ogólnopolską debatę zakończymy 27 czerwca br. w Toruniu. Tam podsumujemy ten intensywny czas spotkań, rozmów i dyskusji. Opowiemy o tym, co udało nam się wypracować w czasie ostatnich trzech miesięcy naszej wspólnej pracy. Poinformujemy, jak ma wyglądać zmiana systemu edukacji. Zmiana, której dokonamy wspólnie!" - napisała minister edukacji w specjalnym liście do uczestników debaty.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej na internetowej stronie debaty będą na bieżąco zamieszczane informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju na temat zmian w polskim systemie edukacji.

"Za pośrednictwem strony każdy może przesyłać do MEN swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z przyszłością polskiej oświaty" - zachęca resort edukacji.

W serwisie znajduje się także specjalna strefa poświęcona pracy blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany. Eksperci będą pracować w 16. grupach tematycznych. Każda z nich zajmie się innym zagadnieniem.

Po zalogowaniu się na stronie, każdy ekspert będzie mógł zapisać się do udziału w konsultacjach dotyczących m.in. innymi prac nad nową podstawą programową wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego oraz podstawą programową kształcenia w zawodach. Eksperci dyskutować będą również o systemie egzaminów zewnętrznych, roli rodzica w szkole, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wychowawczej roli szkoły oraz miejsca historii w szkole.