statystyki

Instytuty badawcze pod okiem resortu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot01.03.2016, 07:22; Aktualizacja: 01.03.2016, 08:46
nauka-technologie-laboratorium

Naukowcy obawiają się, że zmiany będą prowadziły do likwidacji części instytutów.źródło: ShutterStock

Minister nadzorujący instytut badawczy powoła jego dyrektora spośród kandydatów przedstawionych przez komisję konkursową. Będzie też mógł nie wybrać nikogo, jeżeli żaden z nich nie gwarantuje prawidłowej realizacji zadań instytutu. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o instytutach badawczych autorstwa posłów PiS.

Ich zdaniem obowiązujące regulacje uniemożliwiają prowadzenie skutecznego nadzoru nad instytutami badawczymi w przypadku, gdy dyrektor nie sprawuje swojej funkcji w sposób należyty. Podkreślają, że taki stan jest niebezpieczny zwłaszcza w przypadku instytutów wykonujących zadania szczególnie ważne dla państwa.

Zgodnie z nowelizacją minister nie tylko będzie miał prawo wybrać dyrektora spośród kandydatów, lecz także jeżeli nie zdecyduje się na żadnego, będzie mógł wskazać innego pracownika, który będzie pełnił obowiązki na tym stanowisku. Obecnie funkcje p.o. może sprawować tylko zastępca. – Niejednokrotnie jest tak, że przyczyny odwołania dyrektora przez ministra są również aktualne w odniesieniu do jego zastępcy. Wówczas wyznaczenie zastępcy do pełnienia obowiązków dyrektora mogłoby w takim samym stopniu naruszać zasady praworządności, rzetelności i gospodarności – uzasadniają posłowie.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • argh(2016-03-01 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nóż się w kieszeni otwiera na to, co pisiory robią. Niszczą polską naukę i obsadzą stanowiska w Radach naukowych i samych instytucjach swoimi niedoukami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane