Cofnięcie reformy obniżającej wiek szkolny. To największa i najszybsza zmiana przeprowadzona w ciągu stu dni prac Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister Anna Zalewska powiedziała, że była to odpowiedź na potrzeby rodziców.

Reforma zakłada też obowiązek przedszkolny sześciolatka, ewentualnie jego prawo do edukacji szkolnej. Prawo do edukacji przedszkolnej mają dzieci cztero- i pięcioletnie, od września 2017 roku zyska je także trzylatek, MEN wzmocniło też rolę kuratora, które musi teraz zaopiniować zamiar samorządu likwidacji szkoły.

Jeśli chodzi o pracę nauczycieli, rząd zamierza zlikwidować godziny karciane. To do dwóch godzin w tygodniu, które miały być poświęcone na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Resort zamierza też rozszerzyć wymóg niekaralności wśród nauczyciel.

Od 2017 roku uczniowie zyskają prawo odwoływania się od wyników swoich egzaminów do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jednocześnie z systemu zniknie sprawdzian, czyli egzamin szóstoklasistów.

Reklama

W tym roku ma też zostać przeprowadzony pilotażowy program uczenia w szkołach programowania. W przyszłym roku ma on objąć całą Polskę.

Obecnie trwają debaty na temat przyszłości systemu edukacji. Wnioski mają być przedstawione 27 czerwca na debacie w Toruniu. Wtedy prawdopodobnie poznamy odpowiedź na pytania dotyczące przyszłości gimnazjów.