Reforma zakłada też obowiązek przedszkolny sześciolatka, ewentualnie jego prawo do edukacji szkolnej. Prawo do edukacji przedszkolnej mają dzieci cztero- i pięcioletnie, od września 2017 roku zyska je także trzylatek, MEN wzmocniło też rolę kuratora, które musi teraz zaopiniować zamiar samorządu likwidacji szkoły.

Jeśli chodzi o pracę nauczycieli, rząd zamierza zlikwidować godziny karciane. To do dwóch godzin w tygodniu, które miały być poświęcone na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Resort zamierza też rozszerzyć wymóg niekaralności wśród nauczyciel.

Od 2017 roku uczniowie zyskają prawo odwoływania się od wyników swoich egzaminów do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jednocześnie z systemu zniknie sprawdzian, czyli egzamin szóstoklasistów.

W tym roku ma też zostać przeprowadzony pilotażowy program uczenia w szkołach programowania. W przyszłym roku ma on objąć całą Polskę.

Obecnie trwają debaty na temat przyszłości systemu edukacji. Wnioski mają być przedstawione 27 czerwca na debacie w Toruniu. Wtedy prawdopodobnie poznamy odpowiedź na pytania dotyczące przyszłości gimnazjów.