statystyki

Od opinii kuratora oświaty można się odwołać do ministra

autor: Artur Radwan12.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:35
Czy samorząd musi zagospodarować nauczycieli z likwidowanej szkoły?

Czy samorząd musi zagospodarować nauczycieli z likwidowanej szkoły?źródło: ShutterStock

Sprawy kryteriów zwolnień nauczycieli nie podlegają kuratorowi - mówi w wywiadzie dla DGP Dariusz Wilczak, wicekurator śląski.

Czym kurator kieruje się przy opiniowaniu szkół, które będą zlikwidowane lub przekazane stowarzyszeniu?

W każdym przypadku kuratorium oświaty podchodzi indywidualnie do rozpatrzenia opinii. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. Przy opiniowaniu kurator bierze pod uwagę przede wszystkim, czy warunki nauki i bezpieczeństwo po zmianie się nie pogorszą, a także jaka jest sieć szkół w danej gminie, baza dydaktyczna szkoły, zmianowość, zaplecze sportowe, wyżywienie, kadra, całokształt oferty edukacyjnej, dojazdy, prognozy demograficzne. Brana pod uwagę jest argumentacja wszystkich stron: organu prowadzącego, rodziców, nauczycieli, uczniów. Opinia w każdej sprawie jest analizowana i osobiście przez pracowników kuratorium sprawdzana - także na miejscu.

Co samorząd może zrobić, w sytuacji gdy opinia kuratora o likwidacji szkoły jest negatywna?

Obecnie opinia jest wyrażana w formie postanowienia, na które służy zażalenie do ministra edukacji narodowej. Taką możliwość przewiduje art. 59 ust. 2c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.; dalej u.s.o.). Postanowienie MEN może prowadzić do uchylenia opinii i ponownego jej przedstawienia przez kuratorium lub dokonania jej zmiany na pozytywną. Od postanowienia MEN nie przysługuje samorządom skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Jakie błędy popełniają najczęściej samorządy przy likwidacji szkoły?

Nadzór prawny nad uchwałami jednostek samorządu terytorialnego sprawuje wojewoda. Z analizy orzeczeń sądów administracyjnych wynika, że do najczęściej popełnianych błędów należy niepowiadomienie wszystkich rodziców uczniów o likwidacji. Ci powinni być powiadomieni na sześć miesięcy przed terminem zamknięcia placówki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane