Powstanie Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Tak zakłada ustawa złożona przez posłów PiS w Sejmie. Nowa akademia zostanie utworzona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) – przejmie jej pracowników i studentów. Podstawowym kierunkiem działań Akademii będzie kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz kulturze fizyczne.

– Gorzów Wielkopolski jest jedyną stolicą województwa, w której nie funkcjonuje dotąd samodzielna publiczna uczelnia akademicka. Najbliższe duże ośrodki akademickie zlokalizowane są w odległości od 100 km do 250 km od Gorzowa Wielkopolskiego i znajdują się w Poznaniu, Szczecinie oraz Wrocławiu, tworząc tym samym w obrębie aglomeracji gorzowskiej białą plamę na polskiej mapie szkolnictwa wyższego – wskazują posłowie PiS w uzasadnieniu projektu.

Tymczasem trend na rynku jest odwrotny. Z uwagi na pogłębiający się niż demograficzny liczba uczelni maleje. Tylko obecnie niespełna 30 prywatnych szkół wyższych jest w trakcie likwidacji na ok. 430 wszystkich placówek.

Zdaniem parlamentarzystów utworzenie Akademii jest jednak konieczne. – Akademia (wykorzystując dotychczasowy dorobek naukowy i 17-letnią tradycję PWSZ na bazie której powstaje) pozwoli na szybszy rozwój kadry naukowej oraz podniesie rangę miasta Gorzów Wielkopolski, jako centrum naukowego i rządowej stolicy województwa lubuskiego. Ponadto będzie stanowić szansę dla młodzieży, szczególnie z uboższych rodzin, środowiska naukowego oraz społeczności lokalnej, a w przyszłości dobrą podstawę do rozszerzania zakresu badań naukowych i umacniania pozycji Gorzowa Wielkopolskiego na mapie krajowych ośrodków akademickich – zaznaczają w uzasadnieniu.