Licea równoległe, czyli dwa roczniki w jednej klasie. Będzie kumulacja w szkołach średnich?

autor: Anna Wittenberg01.12.2015, 07:27; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:21
Budżet państwa czeka ogromny wydatek.

Budżet państwa czeka ogromny wydatek.źródło: ShutterStock

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zlikwiduje gimnazja, szkoły średnie czeka taka kumulacja, jak dziś podstawówki z sześciolatkami.

64 proc. Polaków popiera likwidację gimnazjów – wynika z sondażu przygotowanego na zlecenie DGP przez panel Ariadna. Pomysł popiera zdecydowana większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale cieszy się on też uznaniem wśród głosujących na pozostałe partie polityczne. Częściej likwidacji gimnazjów domagają się ci, którzy sami do nich nie chodzili. Wśród osób powyżej 55. roku życia pomysł ten popiera 67 proc. ankietowanych. Wśród tych między 18.  i 24. rokiem życia – 56 proc.

Większość badanych stawia jednak warunek – zmiany powinny zacząć się nie od 2017 r., jak wstępnie zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale dla dzieci dopiero rozpoczynających edukację, czyli tych z rocznika 2010. Taką opcję podpowiada 53 proc. ankietowanych. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez DGP, pomysł opóźnienia zmian może się okazać racjonalny. Jeśli PiS, zgodnie z zapowiedzią, rozpocznie wygaszanie gimnazjów od 2017 r., pierwszy rocznik właśnie wtedy pójdzie do siódmej klasy, kończąc szkołę podstawową w 2019 r. W tym samym czasie trzyletnie gimnazjum skończą również uczniowie z ostatniego rocznika gimnazjalnego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • zwolniony n-l gimnazjum(2016-07-12 22:35) Zgłoś naruszenie 10

  Pani minister obiecała, że żaden nauczyciel nie straci pracy w wyniku reformy. W moim gimnazjum już dzisiaj pojawił sie zainteresowany zakupem budynku i rozpoczął negocjacje z władzami, jutro ogląd budynku. A wiec ie kto chce kupić - wojsko. Nie wie po co ale są zainteresowani. Nadmienię, że w moim 27 tys. miasteczku nie ma jednostki wojskowej i nigdy nie było

  Odpowiedz
 • mama(2016-07-12 22:27) Zgłoś naruszenie 22

  Czy nas jako Polaków stać na takie reformy nie wiadomo po co? Przecież nasi uczniowie są jednymi z najlepiej wykształconych na świecie. A aby do liceum przyjmować najlepszych nie potrzeba reformy i topienia dużych pieniędzy, głosowaliśmy całą rodzina na PIS, ale te zmiany są bzdurne, niech partia która wybraliśmy zacznie rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, m.in moja mama ma pilne skierowanie do neurochirurga, grozi jej paraliż a ZAPISY na koniec 2017roku, dlaczego tym tematem PIS się nie zajmuje, przedsiębiorcy w sądach czekają po kilka lat , nawet 5 na wyrok wybierając PIS liczyliśmy że będą realizować swój program a ONI biorą się za trybunał, oświatę, która działa nieźle w naszym kraju. Jeśli ktoś chce się uczyć to nie ważne czy chodzi do 8 klasowej SP czy do Gimnazjum. To akurat nie jest problemem w naszym kraju. P:ani minister jako dyrektor liceum obiecała koleżaneczkom, że załatwi dla nich prace bo NIŻ do LO wielkimi krokami się zbliża, ale dlaczego Polacy maja za to płacić. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Moje dziecko chodziło do gimnazjum i nie mama z nim problemów, Ci którzy są za likwidacja gimnazjum naoglądali się serialu "Szkoła" i mają takie wyobrażenie na temat gimnazjum. Kosz na głowę założyli uczniowie nauczycielowi w technikum, nieporadny chłopina. Dopalacze brali i umierali w zeszłym roku dorośli, a akcję STOP DOPALACZOM przeprowadzano w szkołach, zamiast uczyć a teraz płacz że wyniki matury słabe.

  Odpowiedz
 • polonistka(2015-12-02 20:34) Zgłoś naruszenie 81

  Ciekawe, że za likwidacją gimnazjów opowiadają się ludzie, którzy nie mają o nich żadnego pojęcia. Ciekawe, na podstawie czego wyrażają swój pogląd?

  Odpowiedz
 • gość(2015-12-02 10:06) Zgłoś naruszenie 53

  Przecież nie każdy musi być uczniem liceum. A może wreszcie temu do tych szkół trafią uczniowie dobrzy lub najlepsi, idąc dalej - na studia wreszcie zaczną trafiać ludzie ogólnie wykształceni.

  Odpowiedz
 • xxx(2015-12-01 22:18) Zgłoś naruszenie 264

  Kto popiera likwidację GIMNAZJUM. Mnie nikt się nie pytał. To bzdury co mówi PIS. Powołują się , że POLACY są za ...... Mówią to co chcą.

  Odpowiedz
 • gość(2015-12-01 20:32) Zgłoś naruszenie 101

  Co za idiotyzm!!!!!!!! Przeskoczą pierwszą klasę liceum i pójdą od razu do drugiej po gimnazjum??????????? Chyba cię człowieku pogięło!

  Odpowiedz
 • Marcel(2015-12-01 17:19) Zgłoś naruszenie 317

  Moim zdaniem usuwanie gimnazjum to jedna wielka głupota która nic nie zmieni. Zachowanie "gimbusow" nie zmieni się czy będą w podstawówce czy w gimnazjum, bo są w wieku wczesnego dojrzewania i hormony szaleją. Nie zmieni to tez nic na lepsze w nauczaniu. Stało się są gimnazja to są. Moim zdaniem jedyny sensowny sposób to nie jest zmiana szyldu, ale ulepszenie systemu nauczania który na etapie gimnazjum/liceum jest kiepski. Zrezygnowanie z Religi w szkołach na rzecz ważniejszych przedmiotów i inne tego typu rozwiązania.

  Odpowiedz
 • d .....si(2015-12-01 15:58) Zgłoś naruszenie 1117

  Głupota to była jak tworzono gimnazja. Do tej pory tak twierdzili sami nauczyciele.

  Odpowiedz
 • Gog(2015-12-01 13:19) Zgłoś naruszenie 252

  Jednym słowem cyrk na kolach i jazda bez trzymanki. A wystarczy zgodnie z zasadami rozpocząć reformę od klasy 1 podstawówki i wrażać ją ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-12-01 11:59) Zgłoś naruszenie 3910

  Zgadzam się, że poziom pójdzie w dół. Istnienie egzaminu w VI kl. podstawówki nieco dopinguje nauczycieli tych szkół, cho i tak obserwuje się wypychanie uczniów na siłę do gimnazjów. Gdy egzaminów nie będzie, w dodatku będą aż 4 klasy nauczania początkowego, to albo licea będą przyjmować kogo popadnie, albo 90% uczniów zapełni zawodówki. Mam w rodzinie nauczycieli gimnazjum. Z podstawówek przychodzą uczniowie, którzy gremialnie liczą na palcach, a tabliczkę mnożenia umie kilku uczniów w 25-osobowej klasie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qwerty(2015-12-01 10:57) Zgłoś naruszenie 519

  Pani Wittenberg nie potrafi myśleć. Nie będzie żadnych dwóch roczników w I klasie liceum. Przecież absolwenci gimnazjum w 2019r pójdą do II klasy liceum, gdyz uczniowie w III kl. gimnazjum sa na poziomie nowej klasy I liceum. Absolwenci podstawówek pójdą do klasy I gimnazjum. Uczniowie liceum, którzy w 2019r ukończą klasę I liceum przejdą do kl. III a ci, którzy ukończą klasę II - do klasy IV. Ostatecznie będzie tak: klasa I liceum - absolwenci kl.VIII podstawówki. kl II - absolwenci III kl. gimnazjum, kl.III - licealiści z ukończoną kl.I liceum, kl. IV - licealiści z ukończoną kl. II liceum.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • C(2015-12-01 09:50) Zgłoś naruszenie 5311

  Zgadzam się z Gog. PIS likwidując gimnazja robi głupotę.

  Odpowiedz
 • Gog(2015-12-01 09:20) Zgłoś naruszenie 618

  Najgorsze, że proponowana rewolucja moim zdaniem nie ma sensu, gdyż nie wpłynie na podniesienie poziomu. Trzeba zmiany globalnej, bo zbyt wielu uczniów, także słabych, przyjmowanych jest do szkół z maturą, a zawodówki świecą pustkami. Zmiana szyldu także nie zmieni zachowania uczniów, to pobożne życzenia. Efekty wątpliwe, ale chaos organizacyjny, wydatki - pewne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane