statystyki

Oświatowy program PiS to kopia pomysłów Elbanowskich. Będzie obowiązkowa gra na fleciku polskim?

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:45
Podstawa programowa to nie pierwszy raz, kiedy PiS pyta o zdanie małżeństwo Elbanowskich.

Podstawa programowa to nie pierwszy raz, kiedy PiS pyta o zdanie małżeństwo Elbanowskich.źródło: ShutterStock

Oświatowy program rządzącej partii to kopia pomysłów Elbanowskich. Dzisiaj przedstawią minister swoje propozycje na nauczanie.

Czytanie i pisanie w przedszkolu, zmniejszenie liczby uczniów w klasach z 25 do 24, edukacja patriotyczna, powrót zbiorów matematycznych, wprowadzenie nauki gry na fleciku polskim oraz filozofii zamiast etyki – to najważniejsze zmiany, które proponuje stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Nowa minister edukacji nie wyklucza, że skorzysta z przygotowanej przez stowarzyszenie podstawy programowej dla przedszkola i klas I–III.

Minister Anna Zalewska zaprosiła na dziś Karolinę i Tomasza Elbanowskich na spotkanie w MEN. Po nim mają wystąpić na wspólnej konferencji prasowej. Elbanowscy chcą, by podstawa autorstwa związanych z nimi ekspertów była jednym z omawianych tematów. Minister deklaruje z kolei w rozmowie z DGP, że chętnie przyjrzy się dokumentom. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że oświatowy lobbing Elbanowskich jest w PiS bardzo skuteczny.

Nieoficjalnie wiemy, że partia chciała, by małżeństwo pojawiło się na konferencji programowej, którą zorganizowano w wakacje. Do wizyty nie doszło, za to, jeszcze jako prezydent elekt, spotkał się z nimi Andrzej Duda. Co najmniej kilka ich pomysłów zostało wykorzystanych w exposé premier Beaty Szydło. W tym najważniejszy postulat, czyli podniesienie wieku startu szkolnego. Szefowa rządu umieściła go w planie na pierwsze 100 dni rządu. Mówiła też o likwidacji gimnazjów, odwrót od systemu testowego w szkołach oraz „silne poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm”.

Po wyborach politycy PiS – o czym pisaliśmy – wykorzystali także inny pomysł, zaczerpnięty już z podstawy programowej: powrót do nauki literek w przedszkolach. Podstawa musi zostać zmieniona – przyznaje wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji Marzena Machałek (PiS). Wraz z przesunięciem sześciolatków ze szkół do przedszkoli nauka pisania i czytania zostanie przeniesiona do zerówek. – To oznacza, że w I klasie dzieci nie mogą się uczyć od początku liter – mówi Machałek.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • B e l f e r(2015-11-24 10:11) Zgłoś naruszenie 21

    KOLEJNY PRZYKŁAD WYMUSZANIA UZNANIA NA INNYCH. ELBANOWSCY, JEŚLI MAJĄ ROZSĄDNY ICH ZDANIEM - POMYSŁ NA NAUCZANIE POCZATKOWE DZIECI W WIEKU 6/7-10 LAT - NIECH GO SAMI REALIZUJĄ NP W RAMACH SZKOŁY PRYWATNEJ, SPOŁECZNEJ, PARAFIALNEJ ITP. "KIEGO GRZYBA" UPARLI SIĘ ABY CAŁA WIOCHA DO TEGO SIE DOSTOSOWAŁA. A CO BĘDZIE GDY W INNEJ OKOLICY "OBJAWI SIĘ" PODOBNY REFORMATOR. A GDYBY TAKICH PRZYBYWAŁO CO ROKU NOWYCH. TAKIE FALOWE REFORMOWANIE OŚWIATY JUŻ BARDZIEJ POTWIERDZA POTRZEBĘ REFORMOWANIA REFORMATORÓW NIŻ UCZNIÓW, PODDAWANYCH ICH EKSPERYMENTOM. W GRUNCIE RZECZY REFORMOWANIE SYSTEMU OŚWIATOWEGO WINNO BYĆ DOPUSZCZALNE RAZ NA 20 LAT, GDY JUŻ ZOSTANĄ DOKŁADNIE OCENIONE EFEKTY POPRZEDNIEJ. DOWODZI TEGO CHOCIAZBY "REFORMA" SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO W POLSCE. "PSU NA BUDĘ" PRZYDAŁY SIĘ POMYSŁY min RADZIWIŁŁ Z AWS, LIKWIDUJACE SZKOŁY ZAWODOWE, A DOSTARCZAJĄCE na rynek pracy NIEDOUCZONYCH HUMANISTÓW BEZ ZAWODU.

    Odpowiedz
  • komputer(2015-11-23 08:49) Zgłoś naruszenie 20

    to jeszcze wróćmy do liczydła i do kamienia łupanego

    Odpowiedz
  • sss(2015-11-23 15:23) Zgłoś naruszenie 20

    mnie pisać, czytać i liczyć nauczyli rodzice w domu, tak że w zerówce już się nudziłam...więc może zamiast kolejnych ciąż i dzieci, zająć się tymi, które już są...

    Odpowiedz
  • A(2015-12-22 14:14) Zgłoś naruszenie 10

    coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole.===================================================== Moje dziecko przez 1,5 roku miało nauczycielkę ang. z UK - była b staranną, odpowiedzialną, b fachową, pozytywną osobą. Dzieci przy niej osiągali b dobre wyniki. W Polsce średnio statystyczny nauczyciel jest zaprzeczeniem tych pozytywnych cech. Wręcz odwrotnie - brak zaangażowania ciągłe żądania, nie zważając, że dużo ludzi w kraju mają niższe od nich zarobki i wcale nie mają ekstra wolnego, tak jak oni. Ta grupa zawodowa już dawno jest kulą u nogi i wymaga gruntownych reform.

    Odpowiedz
  • real(2015-11-23 18:25) Zgłoś naruszenie 11

    Elbanowscy chcą młode pokolenie cofnąć do ery pierwotnej...

    Odpowiedz
  • A(2015-12-22 14:14) Zgłoś naruszenie 10

    coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole.===================================================== Moje dziecko przez 1,5 roku miało nauczycielkę ang. z UK - była b staranną, odpowiedzialną, b fachową, pozytywną osobą. Dzieci przy niej osiągali b dobre wyniki. W Polsce średnio statystyczny nauczyciel jest zaprzeczeniem tych pozytywnych cech. Wręcz odwrotnie - brak zaangażowania ciągłe żądania, nie zważając, że dużo ludzi w kraju mają niższe od nich zarobki i wcale nie mają ekstra wolnego, tak jak oni. Ta grupa zawodowa już dawno jest kulą u nogi i wymaga gruntownych reform.

    Odpowiedz
  • EU(2015-11-23 12:03) Zgłoś naruszenie 10

    Może trzeba Państwa Elbanowskich powołać na stanowiska ministerialne w MEN, skoro podpowiadają jak trzeba uczyć nasze dzieci. Niech się zajmują swoimi.Wychodzi na to ,że nowi "rządzący edukacją "nie są przygotowani
    do zadań w wypełnianiu swoich funkcji ,skoro potrzebują amatorów jako suflerów.
    Uważam ,że bzdurą było przymusowe wprowadzania 6 latków do szkół wbrew woli rodziców,przypominało to
    szkolenie "janczarów " w Korei Północnej

    Odpowiedz
  • m(2015-11-23 19:02) Zgłoś naruszenie 10

    AAAAAAAAAA wida ze twja poczwara uczla sie grac na fleciku!!!HA!HA!

    Odpowiedz
  • matka(2015-11-25 13:08) Zgłoś naruszenie 10

    A te dzieci co nie będą chodziły do przedszkoli - jak będą się uczyły - czuły w I klasie nie znając literek?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uszi(2015-11-23 09:13) Zgłoś naruszenie 11

    Nie opowiadajcie bzdur. Znowu negatywna propaganda! W USA dzieci uczą się w przedszkolu i szkole gry na prostych instrumentach ponieważ to pomaga w rozwoju dziecka.
    Wolę to niż nauka o gender i masturbacji u małych dzieci!

    Odpowiedz
  • W.G.(2015-11-23 12:47) Zgłoś naruszenie 11

    I bardzo dobrze! Całkowicie POPIERAM!

    Odpowiedz
  • Mały Jaś(2015-11-23 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sprzedaż GP i ilość odwiedzin na tym portalu będzie spadała, to będzie wiadomo komu za to podziękować.
    Tytuł jest żenujący.

    Odpowiedz
  • malinovy(2015-11-23 19:18) Zgłoś naruszenie 01

    Won.

    Odpowiedz
  • rewolucja na całego...(2015-11-23 09:32) Zgłoś naruszenie 01

    cyt..."wprowadzenie nauki gry na fleciku polskim oraz filozofii zamiast etyki"... szczególnie ten flecik.

    Odpowiedz
  • przedszkolanka(2015-11-23 09:45) Zgłoś naruszenie 01

    Nie bardzo rozumiem - na fleciku polskim (in. flażolecie) grają w szkołach (i przedszkolach) od wielu lat tysiące dzieci - polski ruch flażoletowy jest dynamiczny i prężny. Grają także na flecie prostym lub dzwonkach. Po co zatem to zdziwienie? Nazwa flecik "polski" się autorce nie podoba?

    Odpowiedz
  • AAAaa(2015-11-23 08:44) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież teraz też można uczyć liter w przedszkolu!!! Nie wprowadzajcie w błąd!!!

    Odpowiedz
  • apropo(2015-11-23 19:37) Zgłoś naruszenie 01

    nie wiem po co i dlaczego redakcja sili się na złośliwość pisząc o nauce gry na flecie prostym ! nie polskim bo taki nie istnieje, można rownież wyciągnąć z programu MEN kilka innych ciekawszych detalików i probować ośmieszyć ministra który pracuje ledwie od kilku dni. Nie przyłączajcie się do chóru wyjących kundli bo uważam was za dość obiektywnych i solidnych.

    Odpowiedz
  • serjicalme(2015-11-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Elbanowscy to ci z dziecmi gorzej sobie radzacymi od normalnych ?
    I oni maja ukladac program dla tej reszty, co sobie doskonale radzi ?
    Czegos tu nie rozumiem ;)

    Odpowiedz
  • autor(2015-11-23 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    A coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole. Gdzie sie glownie bawia i ucza przez zabawe. Popytajcie znajomych co sa w UK czy narzekaja od strony edukacyjnej i czy ich dzieci sa zadowolone wracajac ze szkoly.pomijajac opinie o roznych glupotach nie zwiazanych z edukacja bo takie sa wszędzie. Z wieloma propozycjami jestem w stanie sie zgodzic , jak.wiekszu nacisk na patriotyzm ale.rowniez na poznawanie innych kultur ich zalet i wad, szczególnie ze nie jesteśmy zamkniętym krajem i podrozujemy i inni tez do nas przyjezdzaja. Wiec lepiej wiedzieć czego sie mozna spodziewać od innych nacji i zeby moc reagować odpowiednio dla swojego bezpieczeństwa. Co do Państwa Elbanowskich to traktuje sie je jak świętości a wcale takimi nie sa wzieli sie za krucjate w stylu Pani Godek, pewnie następna bedzie ona w ekspertowaniu przy ustawie antyaborcyjnej.

    Odpowiedz
  • gnom(2015-11-23 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    No, wreszcie rząd zaczyna słuchać obywateli!

    Odpowiedz