statystyki

Oświatowy program PiS to kopia pomysłów Elbanowskich. Będzie obowiązkowa gra na fleciku polskim?

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:45
Podstawa programowa to nie pierwszy raz, kiedy PiS pyta o zdanie małżeństwo Elbanowskich.

Podstawa programowa to nie pierwszy raz, kiedy PiS pyta o zdanie małżeństwo Elbanowskich.źródło: ShutterStock

Oświatowy program rządzącej partii to kopia pomysłów Elbanowskich. Dzisiaj przedstawią minister swoje propozycje na nauczanie.

Czytanie i pisanie w przedszkolu, zmniejszenie liczby uczniów w klasach z 25 do 24, edukacja patriotyczna, powrót zbiorów matematycznych, wprowadzenie nauki gry na fleciku polskim oraz filozofii zamiast etyki – to najważniejsze zmiany, które proponuje stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Nowa minister edukacji nie wyklucza, że skorzysta z przygotowanej przez stowarzyszenie podstawy programowej dla przedszkola i klas I–III.

Minister Anna Zalewska zaprosiła na dziś Karolinę i Tomasza Elbanowskich na spotkanie w MEN. Po nim mają wystąpić na wspólnej konferencji prasowej. Elbanowscy chcą, by podstawa autorstwa związanych z nimi ekspertów była jednym z omawianych tematów. Minister deklaruje z kolei w rozmowie z DGP, że chętnie przyjrzy się dokumentom. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że oświatowy lobbing Elbanowskich jest w PiS bardzo skuteczny.

Nieoficjalnie wiemy, że partia chciała, by małżeństwo pojawiło się na konferencji programowej, którą zorganizowano w wakacje. Do wizyty nie doszło, za to, jeszcze jako prezydent elekt, spotkał się z nimi Andrzej Duda. Co najmniej kilka ich pomysłów zostało wykorzystanych w exposé premier Beaty Szydło. W tym najważniejszy postulat, czyli podniesienie wieku startu szkolnego. Szefowa rządu umieściła go w planie na pierwsze 100 dni rządu. Mówiła też o likwidacji gimnazjów, odwrót od systemu testowego w szkołach oraz „silne poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm”.

Po wyborach politycy PiS – o czym pisaliśmy – wykorzystali także inny pomysł, zaczerpnięty już z podstawy programowej: powrót do nauki literek w przedszkolach. Podstawa musi zostać zmieniona – przyznaje wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji Marzena Machałek (PiS). Wraz z przesunięciem sześciolatków ze szkół do przedszkoli nauka pisania i czytania zostanie przeniesiona do zerówek. – To oznacza, że w I klasie dzieci nie mogą się uczyć od początku liter – mówi Machałek.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • B e l f e r(2015-11-24 10:11) Zgłoś naruszenie 21

    KOLEJNY PRZYKŁAD WYMUSZANIA UZNANIA NA INNYCH. ELBANOWSCY, JEŚLI MAJĄ ROZSĄDNY ICH ZDANIEM - POMYSŁ NA NAUCZANIE POCZATKOWE DZIECI W WIEKU 6/7-10 LAT - NIECH GO SAMI REALIZUJĄ NP W RAMACH SZKOŁY PRYWATNEJ, SPOŁECZNEJ, PARAFIALNEJ ITP. "KIEGO GRZYBA" UPARLI SIĘ ABY CAŁA WIOCHA DO TEGO SIE DOSTOSOWAŁA. A CO BĘDZIE GDY W INNEJ OKOLICY "OBJAWI SIĘ" PODOBNY REFORMATOR. A GDYBY TAKICH PRZYBYWAŁO CO ROKU NOWYCH. TAKIE FALOWE REFORMOWANIE OŚWIATY JUŻ BARDZIEJ POTWIERDZA POTRZEBĘ REFORMOWANIA REFORMATORÓW NIŻ UCZNIÓW, PODDAWANYCH ICH EKSPERYMENTOM. W GRUNCIE RZECZY REFORMOWANIE SYSTEMU OŚWIATOWEGO WINNO BYĆ DOPUSZCZALNE RAZ NA 20 LAT, GDY JUŻ ZOSTANĄ DOKŁADNIE OCENIONE EFEKTY POPRZEDNIEJ. DOWODZI TEGO CHOCIAZBY "REFORMA" SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO W POLSCE. "PSU NA BUDĘ" PRZYDAŁY SIĘ POMYSŁY min RADZIWIŁŁ Z AWS, LIKWIDUJACE SZKOŁY ZAWODOWE, A DOSTARCZAJĄCE na rynek pracy NIEDOUCZONYCH HUMANISTÓW BEZ ZAWODU.

    Odpowiedz
  • komputer(2015-11-23 08:49) Zgłoś naruszenie 20

    to jeszcze wróćmy do liczydła i do kamienia łupanego

    Odpowiedz
  • sss(2015-11-23 15:23) Zgłoś naruszenie 20

    mnie pisać, czytać i liczyć nauczyli rodzice w domu, tak że w zerówce już się nudziłam...więc może zamiast kolejnych ciąż i dzieci, zająć się tymi, które już są...

    Odpowiedz
  • A(2015-12-22 14:14) Zgłoś naruszenie 10

    coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole.===================================================== Moje dziecko przez 1,5 roku miało nauczycielkę ang. z UK - była b staranną, odpowiedzialną, b fachową, pozytywną osobą. Dzieci przy niej osiągali b dobre wyniki. W Polsce średnio statystyczny nauczyciel jest zaprzeczeniem tych pozytywnych cech. Wręcz odwrotnie - brak zaangażowania ciągłe żądania, nie zważając, że dużo ludzi w kraju mają niższe od nich zarobki i wcale nie mają ekstra wolnego, tak jak oni. Ta grupa zawodowa już dawno jest kulą u nogi i wymaga gruntownych reform.

    Odpowiedz
  • real(2015-11-23 18:25) Zgłoś naruszenie 11

    Elbanowscy chcą młode pokolenie cofnąć do ery pierwotnej...

    Odpowiedz
  • A(2015-12-22 14:14) Zgłoś naruszenie 10

    coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole.===================================================== Moje dziecko przez 1,5 roku miało nauczycielkę ang. z UK - była b staranną, odpowiedzialną, b fachową, pozytywną osobą. Dzieci przy niej osiągali b dobre wyniki. W Polsce średnio statystyczny nauczyciel jest zaprzeczeniem tych pozytywnych cech. Wręcz odwrotnie - brak zaangażowania ciągłe żądania, nie zważając, że dużo ludzi w kraju mają niższe od nich zarobki i wcale nie mają ekstra wolnego, tak jak oni. Ta grupa zawodowa już dawno jest kulą u nogi i wymaga gruntownych reform.

    Odpowiedz
  • EU(2015-11-23 12:03) Zgłoś naruszenie 10

    Może trzeba Państwa Elbanowskich powołać na stanowiska ministerialne w MEN, skoro podpowiadają jak trzeba uczyć nasze dzieci. Niech się zajmują swoimi.Wychodzi na to ,że nowi "rządzący edukacją "nie są przygotowani
    do zadań w wypełnianiu swoich funkcji ,skoro potrzebują amatorów jako suflerów.
    Uważam ,że bzdurą było przymusowe wprowadzania 6 latków do szkół wbrew woli rodziców,przypominało to
    szkolenie "janczarów " w Korei Północnej

    Odpowiedz
  • m(2015-11-23 19:02) Zgłoś naruszenie 10

    AAAAAAAAAA wida ze twja poczwara uczla sie grac na fleciku!!!HA!HA!

    Odpowiedz
  • matka(2015-11-25 13:08) Zgłoś naruszenie 10

    A te dzieci co nie będą chodziły do przedszkoli - jak będą się uczyły - czuły w I klasie nie znając literek?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uszi(2015-11-23 09:13) Zgłoś naruszenie 11

    Nie opowiadajcie bzdur. Znowu negatywna propaganda! W USA dzieci uczą się w przedszkolu i szkole gry na prostych instrumentach ponieważ to pomaga w rozwoju dziecka.
    Wolę to niż nauka o gender i masturbacji u małych dzieci!

    Odpowiedz
  • W.G.(2015-11-23 12:47) Zgłoś naruszenie 11

    I bardzo dobrze! Całkowicie POPIERAM!

    Odpowiedz
  • Mały Jaś(2015-11-23 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sprzedaż GP i ilość odwiedzin na tym portalu będzie spadała, to będzie wiadomo komu za to podziękować.
    Tytuł jest żenujący.

    Odpowiedz
  • malinovy(2015-11-23 19:18) Zgłoś naruszenie 01

    Won.

    Odpowiedz
  • rewolucja na całego...(2015-11-23 09:32) Zgłoś naruszenie 01

    cyt..."wprowadzenie nauki gry na fleciku polskim oraz filozofii zamiast etyki"... szczególnie ten flecik.

    Odpowiedz
  • przedszkolanka(2015-11-23 09:45) Zgłoś naruszenie 01

    Nie bardzo rozumiem - na fleciku polskim (in. flażolecie) grają w szkołach (i przedszkolach) od wielu lat tysiące dzieci - polski ruch flażoletowy jest dynamiczny i prężny. Grają także na flecie prostym lub dzwonkach. Po co zatem to zdziwienie? Nazwa flecik "polski" się autorce nie podoba?

    Odpowiedz
  • AAAaa(2015-11-23 08:44) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież teraz też można uczyć liter w przedszkolu!!! Nie wprowadzajcie w błąd!!!

    Odpowiedz
  • apropo(2015-11-23 19:37) Zgłoś naruszenie 01

    nie wiem po co i dlaczego redakcja sili się na złośliwość pisząc o nauce gry na flecie prostym ! nie polskim bo taki nie istnieje, można rownież wyciągnąć z programu MEN kilka innych ciekawszych detalików i probować ośmieszyć ministra który pracuje ledwie od kilku dni. Nie przyłączajcie się do chóru wyjących kundli bo uważam was za dość obiektywnych i solidnych.

    Odpowiedz
  • serjicalme(2015-11-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Elbanowscy to ci z dziecmi gorzej sobie radzacymi od normalnych ?
    I oni maja ukladac program dla tej reszty, co sobie doskonale radzi ?
    Czegos tu nie rozumiem ;)

    Odpowiedz
  • autor(2015-11-23 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    A coz takiego strasznego dzieje sie dzieciom 6 letnim ze sa w szkole? W UK dzieci ida w wieku 5 lat i sa zwykle od 8:50 do 12:30 a w późniejszym czasie do 15:20 prawie 8h w szkole. Gdzie sie glownie bawia i ucza przez zabawe. Popytajcie znajomych co sa w UK czy narzekaja od strony edukacyjnej i czy ich dzieci sa zadowolone wracajac ze szkoly.pomijajac opinie o roznych glupotach nie zwiazanych z edukacja bo takie sa wszędzie. Z wieloma propozycjami jestem w stanie sie zgodzic , jak.wiekszu nacisk na patriotyzm ale.rowniez na poznawanie innych kultur ich zalet i wad, szczególnie ze nie jesteśmy zamkniętym krajem i podrozujemy i inni tez do nas przyjezdzaja. Wiec lepiej wiedzieć czego sie mozna spodziewać od innych nacji i zeby moc reagować odpowiednio dla swojego bezpieczeństwa. Co do Państwa Elbanowskich to traktuje sie je jak świętości a wcale takimi nie sa wzieli sie za krucjate w stylu Pani Godek, pewnie następna bedzie ona w ekspertowaniu przy ustawie antyaborcyjnej.

    Odpowiedz
  • gnom(2015-11-23 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    No, wreszcie rząd zaczyna słuchać obywateli!

    Odpowiedz