Reforma edukacji według PiS: Piąta klasa podstawówki nie pójdzie do gimnazjum

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger28.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 30.10.2015, 11:17

PiS zapowiada, że zlikwiduje szkoły tego stopnia już za dwa lata. Pomysł przetestują roczniki 2004–2009

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (153)

  • matka(2015-10-28 13:06) Zgłoś naruszenie 6136

    Nareszcie! Skończą się bezsensowne testy i nauczyciele zaczną uczyć zamiast lecieć z programem na łeb na szyję, byle zdążyć przed testem i nie zważając, czy uczniowie nadążają. To, co się dzieje dzisiaj w szkołach jest chore! Dzieci są zasypywane ogromną ilością "wiedzy bezużytecznej", a ilość sprawdzianów i prac domowych odbiera im szansę na udział w zajęciach pozalekcyjnych. Stoją przed alternatywą albo ściągać bezmyślnie z internetu i zakończyć szkołę jako głąb,, albo solidnie traktować uczniowskie obowiązki i kłaść się spać po północy. Wielu rodziców "pomaga" swoim pociechom odrabiając pisemne prace domowe żeby pociecha miała czas na przygotowanie się do kolejnego sprawdzianu, kartkówki i odpowiedzi ustnych. To nie pączki i drożdżówki są powodem otyłości, lecz codzienne ślęczenie przy biurkach, łącznie z weekendami. Za moich czasów też były słodycze, ale mieliśmy czas by pobiegać na podwórku. Ja skończyłam równolegle szkołę muzyczną, czego w dzisiejszych realiach sobie nie wyobrażam! Oczywiście są dzisiaj dzieci które mają sporo czasu, bo nie odrabiają prac domowych, ściągają na klasówkach i satysfakcjonują je oceny dopuszczające.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wrrrrrrrrrrrrrrr(2015-10-28 13:31) Zgłoś naruszenie 10

    socjalizm tryumfuje, ciemny lud się cieszy... za rok, dwa szkolnictwo zostanie rozpirzony w driebiezgi...

    Odpowiedz
  • PUCEK(2015-10-28 13:46) Zgłoś naruszenie 10

    CHOCIAŻ NIE GŁOSOWAŁAM NA PIS, TO TEN POMYSŁ JEST BARDZO MĄDRY

    Odpowiedz
  • Babcia(2015-10-28 14:35) Zgłoś naruszenie 5738

    Nie głosowałam na PiS ale cieszę sie z mądrego pomysłu.Gimnazja to coś co mogło sie nam najgorszego przydarzyć w kształceniu dzieci

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • AS(2015-10-28 14:36) Zgłoś naruszenie 6354

    Mimo, iż jestem przeciwnikiem PIS-u to akurat likwidacja Gimnazjum to jest kwestia, w które zdecydowanie się zgadzamy!

    Odpowiedz
  • Gog(2015-10-28 14:46) Zgłoś naruszenie 11

    Babcia, Pucek, AS - może jakieś argumenty? Tak łatwo jest wystawiać oceny i stygmatyzować. Oby ta zmiana przyniosła coś dobrego, bo co zrobimy jak po likwidacji gimnazjów dzieci nie staną się "mądrzejsze i grzeczniejsze"? Zlikwidujemy wszystko?

    Odpowiedz
  • obserwator(2015-10-28 15:10) Zgłoś naruszenie 02

    Jestem nauczycielką i uważam, że to jest beznadziejny pomysł

    Odpowiedz
  • Nauczycielka z Łubowa(2015-10-28 15:14) Zgłoś naruszenie 11

    A mnie się ten projekt nie podoba.Pracuję w wiejskim gimnazjum od samego początku utworzenia tych szkół.Nikt nas nie pytał wówczas o zdanie,niczego z nami nie konsultowano,po prostu skutki owej reformy ponieśliśmy sami zabierając się za rzetelną pracę.A teraz,gdy wypracowaliśmy już model nauczania i i wychowania młodzieży,każe się nam zamykać gimnazja.Czy na pewno chodzi tu o dobro młodych ludzi? Nauczycielka z długoletnim stażem

    Odpowiedz
  • gość(2015-10-28 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Likwidacja gimnazjów nic nie zmieni. Problemy z gimnazjów przeniosą się do podstawówek i będą dotyczyć coraz młodszych dzieci. Stare czasy kiedy młodzież miała respekt przed nauczycielem już nie wrócą. Wystarczy wprowadzić porządne egzaminy do szkół średnich (za moich czasów były nawet do popularniejszych zawodówek) oraz porządną maturę zprogiem minimum 50%. Wtedy pojawiłaby się spora grupa uczniów, którym zaczełoby zależeć i ona studziłaby zapędy rozrabiaków. Likwidacja gimnazjów byłaby krzywdząca dla wsi. W wielu wiejskich podstawówkach 6 lat nauki często obecnie sprowadza się do ciągłych imprez, przedstawień, akademii itp. (Dobrze, że jest sprawdzian szóstoklasisty bo gwarantuje przynajmniej realizację podstawowych treści.) Gimnazja dają szansę trochę to ukrócić. Poza tym należy wprowadzić kontrolę w zakresie zatrudniania nauczycieli. Na wsiach często niszczy się i zwalnia nauczycieli dobrych, a zatrudnia miernoty ale z poparciem samorządowym.

    Odpowiedz
  • Arek(2015-10-28 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem ciekaw jak w szkołach podstawowych znajda klasy do nauczania w których jest po 7 lub więcej klas na jednym poziomie - zostaną te klasy na dwa następne lata i w tych dwóch latach szkoła rejonowa będzie zobligowana przyjąć roczniki nawet tylko 7 latków , za to w gimnazjum zostaną wolne miejsca bo nie będzie naboru do nich pewnie będą w gimnazjach oddziały szkół podstawowych . Paranoja .Jak ktoś już chce coś zmieniać niech dobrze policzy dzieci, klasy, nauczycieli. Reformę można wprowadzić jak chcą ale trzeba to zrobić dla dzieci które dopiero przyjdą do szkoły lub ewentualnie gdy dotyczyć to będzie po klasie 3 .
    Ale i tak liczyć.. liczyć.. liczyć a później myśleć jak zrobić dzieciom najlepiej a nie politykom.

    Odpowiedz
  • AB(2015-10-28 16:37) Zgłoś naruszenie 11

    Ale robicie młyn - ciągle mieszacie jak nie 6-latki to powrót do lat 90-tych ... najgorzej mają dzieci z roczników 2004-,2006 same eksperymenty - reformy programowe, podręcznikowe a teraz znowu systemowe. Czy nie ma w Polsce nic innego do roboty jak tylko " krecenie i wprowadzanie czegoś co kiedyś było a nasi rządzący uważali że było to złe . nie wiem czy inne kraje z UE też robią z ludzi BALONY!!

    Odpowiedz
  • gosc(2015-10-28 16:52) Zgłoś naruszenie 3718

    Co za idiotyzm!
    Jeśli się wprowadza reformę ,to powinna ona objąć dzieci rozpoczynające edukacje w klasie pierwszej szkoły podstawowej i wtedy iść cyklem 3x4!
    Jak można nagle ,dzieci kończące szóstą klasę ,a idące dotychczasowym cyklem programowym "przerzucić" do siódmej klasy?! To co ? Będzie oddzielny program na dwa lata?
    To jakieś chore?
    Niezłych mamy "myślicieli"! Oczywiście,że można wprowadzić tę reformę ale z logiką i po prostu stopniowym wygaszaniem gimnazjów.

    Odpowiedz
  • LOL(2015-10-28 17:29) Zgłoś naruszenie 02

    NO I MAMY!!! SUPER!!! GORSZEJ GŁUPOTY DAWNO NIE CZYTAŁEM. PODOBNO PIS CHCE ROZMAWIAĆ Z LUDŹMI - WIĘC NIECH POJEDZIE DO SZKOŁ I POROZMAWIA Z NAUCZYCIELAMI CO NA TEN TEMAT SĄDZĄ.
    JEŻELI POWRÓT DO 8 - LATKI TO POD JEDNYM WARUNKIEM. TAKA SAMA SIATKA GODZIN JAK PRZED REFORMĄ TZN. BEZ RELIGII, 2 LEKCJAMI WF I CO NAJMNIEJ 2 GODZINY TYGODNIOWO BIOLOGII, FIZYKI, CHEMII, GEOGRAFII OD 6 KLASY.

    Odpowiedz
  • Rodzic(2015-10-28 17:42) Zgłoś naruszenie 04

    PiS próbuje udowodnić, że są większymi kretynami niż PO. Czy naprawdę nie nauczyli się na porażce PO, że się nie eksperymentuje na dzieciach!? Mało to sześciolatkom zrobili krzywdy łącząc roczniki, to chcą to samo zrobić dzisiejszym 10-latkom!?

    Odpowiedz
  • pn-k(2015-10-28 17:49) Zgłoś naruszenie 2477

    Bardzo dobrze. Jeszcze zrobić porządek z nauczycielami.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • BUU(2015-10-28 18:19) Zgłoś naruszenie 219

    TO KTO NA NICH GŁOSOWAŁ !!

    Odpowiedz
  • Greg(2015-10-28 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak o tym myślę, to mi przypomina trochę reformę AWS - też tak pośpiesznie wprowadzaną i nieprzygotowaną.

    Odpowiedz
  • eaw(2015-10-28 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    ten lamen tutaj to chyab sami nauczyciele i dyrektorzy ktorzy potraca posady i etaty . ja jestesm za mnie dyrektorw mniej psychologow mniej budynkow do grzania itp same plsu !! zaoszczedza kilka mld i jescze niech wprowadz reforym ktore proponowal religa czyli likwidacja 300 szpitali i bede wniebowziety !!!

    Odpowiedz
  • xoxo(2015-10-28 19:05) Zgłoś naruszenie 02

    To jest najmadrzejsza rzecz ktora chca zrobic,kto wymyslil gimnazja I stresowanie dzieci bez przerwy jakimis egzaminami,chyba tylko po to zeby nauczycielom napelniac kieszenie za nic nierobienie4.

    Odpowiedz
  • Dziekuję PIS za 6 latki(2015-10-28 19:27) Zgłoś naruszenie 4119

    Super .Nareszcie 6 latki nie będą na siłę wpychane do szkół ,gdzie nie ma warunków dla małych dzieci.Poza tym duzo podstawówek połaczonych jest z gimnazjami tworząc zespoły.Zniknie więc sztuczny podział- jeden budynek ,jedna administracja a dwie szkoły.Nauczyciel uzupełnia godziny niby w innej szkole.Sprawdziany ,egzaminy bez sensu ,uczeń niech uczy się dla siebie nie wyników.Popieram- porządna matura-bo to ,co ostatnio to żenująco niski poziom.Potrzebne są też dobre szkoły zawodowe.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz