statystyki

Obcokrajowiec mniej zapłaci za studia w Polsce

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.08.2015, 07:24; Aktualizacja: 21.08.2015, 07:43
Uczelnie publiczne będą zaniżać czesne dla cudzoziemców, a dopłacą do tych studiów z dotacji, którą dostają z budżetu państwa?

Uczelnie publiczne będą zaniżać czesne dla cudzoziemców, a dopłacą do tych studiów z dotacji, którą dostają z budżetu państwa?źródło: ShutterStock

Uczelnia publiczna sama określi, ile będzie kosztować kształcenie cudzoziemca. Opłata nie może być niższa niż planowane koszty studiowania. Tak zakłada nowelizacja z 29 lipca 2015 r. rozporządzenia w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz.U. poz. 1112). Wejdzie w życie w sobotę.

Do tej pory przepisy określały minimalną stawkę opłaty za studia. Cudzoziemcy, którzy chcieli się kształcić na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych magisterskich, płacili przynajmniej 2 tys. euro za rok. Za doktoranckie czy podyplomowe nie mniej niż 3 tys. euro. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazało, że dotychczasowe stawki stanowiły barierę w przyjmowaniu do uczelni publicznej mniej zamożnych studentów z zagranicy. Dlatego zniosło minimalne stawki. Teraz o tym, ile wyniesie czesne dla obcokrajowca, zadecyduje rektor.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane