statystyki

Jakie opłaty trzeba wnieść za żłobek lub klub dziecięcy

autor: Michalina Topolewska23.07.2015, 18:00
Ustawa żłobkowa nie precyzuje, w jaki sposób ma być ustalana opłata ponoszona przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym.

Ustawa żłobkowa nie precyzuje, w jaki sposób ma być ustalana opłata ponoszona przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym.źródło: ShutterStock

Wysokość należności za opiekę nad dzieckiem w gminnej placówce określa uchwała radnych. Po spełnieniu określonych warunków opiekunowie mogą liczyć na jej obniżkę.

Czy są bezpłatne godziny opieki nad maluchem

Pani Maryla wychowuje półtoraroczną córeczkę. Chciałaby ją zapisać do gminnego żłobka. Czy określona liczba godzin opieki jest dla rodziców wolna od opłat?

NIE

Rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, klubów dziecięcych, są zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt i wyżywienie. Co do zasady dziecko może przebywać w żłobku przez maksymalnie dziesięć godzin dziennie, a o połowę mniej w klubie dziecięcym. W tym czasie placówki realizują zadania, których część jest wskazana bezpośrednio przez przepisy ustawy żłobkowej. Należy do nich zapewnienie opieki w warunkach zbliżonych do domowych, sprawowanie opieki pielęgnacyjnej i edukacyjnej. W placówkach są też prowadzone zajęcia zabawowe, opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, które uwzględniają rozwój dziecka i są dostosowane do jego wieku. Pozostałe cele i zadania powinny być szczegółowo określone w statucie żłobka lub klubu dziecięcego. Jednak żaden przepis nie przewiduje, że któreś z nich mają być realizowane bezpłatnie. Również wysokość opłaty, jaką mogą pobierać podmioty prowadzące placówki, nie jest w żaden sposób limitowana i zależy od ich indywidualnej decyzji. W żłobkach i klubach dziecięcych prowadzonych przez gminę, kwota opłaty jest wskazywana przez radnych w uchwale. Może być więc niewielka, o ile samorząd postanowi, że ze swoich pieniędzy będzie pokrywał większość kosztów pobytu malucha. Ta sama zasada swobody w stanowieniu wysokości opłaty obowiązuje placówki prowadzone w ramach działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Gminy nie mogą im w tym względzie nic narzucać ani wymagać.

Podstawa prawna

Art. 10, art. 23, art. 58 ust. 1–2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane