statystyki

Wątpliwe kryteria naboru do żłobków i przedszkoli

autor: Michalina Topolewska11.06.2015, 07:31; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:24
Irena Lipowicz

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskichźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), ma wątpliwości, czy uzależnianie przez gminy przyjmowania dzieci do placówek od ich zaszczepienia jest zgodne z prawem. O udzielenie wyjaśnień w tej sprawie wystąpiła do ministrów pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej.

Powodem skierowanych przez rzecznik pism są skargi napływające od rodziców. Informują w nich o gminach, które wprowadziły lub rozważają przyjęcie przepisów dających pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków i przedszkoli szczepionym maluchom. Jako przykład podaje uchwały przyjęte przez radnych Częstochowy (zostały one właśnie unieważnione przez wojewodę śląskiego – red.).

RPO podkreśla, że jej celem nie jest kwestionowanie zasadności szczepień, ponieważ ich upowszechnienie doprowadziło do wyeliminowania lub ograniczenia wielu schorzeń. Problematyczna jest natomiast kwestia stosowania tego obowiązku jako kryterium naboru do samorządowych placówek. Rzecznik wskazuje, że konstytucja gwarantuje wszystkim równy i powszechny dostęp do nauki, w tym również na poziomie przedszkoli. Ograniczenia w korzystaniu z tego uprawnienia mogą być wprowadzane wyłącznie na drodze ustawy i tylko pod warunkiem, że będzie to uzasadnione ochroną konstytucyjnych wartości. Uzależnienie przyjęcia dziecka do przedszkola od zaszczepienia jest – jej zdaniem – sprzeczne z przepisami o systemie oświaty. Wskazują one, jakie kryteria mogą być stosowane na pierwszym etapie naboru. Z kolei w drugim etapie gmina może przyjąć własne, dodatkowe warunki, ale też nie mogą być one dowolne – powinny uwzględniać lokalne potrzeby społeczne.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane