Polskie matury na Wyspach Brytyjskich nie będą zlikwidowane. Takie zapewnienie uzyskała szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska od brytyjskiego wiceministra edukacji.

Polskie matury na Wyspach Brytyjskich nie będą zlikwidowane. Takie zapewnienie uzyskała szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska podczas wizyty w brytyjskim ministerstwie edukacji.

Rząd Davida Camerona reformuje egzaminy maturalne. Będzie więcej etapów egzaminowania, a to zwiększy koszt finansowy matur. Dlatego na początku roku niezależna komisja egzaminacyjna ogłosiła, że zrezygnuje

z egzaminów z języka polskiego. Dziś minister Kluzik-Rostkowska usłyszała jednak deklarację, że zostaną one utrzymane.

"Będzie dobrze. Dostaliśmy zapewnienie, że A-Level będzie utrzymany. Jest tylko pytanie, jak długo będzie działało w formule starej, gdzie sprawdza się tylko czytanie i pisanie, a w którym momencie trzeba będzie przejść na formułę nową" - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska.

Minister dodała, że gdy w końcu Brytyjczycy wprowadzą nowe matury, również z języka polskiego, nasz rząd pomoże w przygotowywaniu egzaminatorów.

Od marca w sprawie matur polscy imigranci na

Wyspach prowadzili kampanię przeciwko likwidacji egzaminu z języka polskiego. Zwracali uwagę, że w przypadku zniesienia egzaminu zagrożone mogą też być polskie szkoły sobotnie.