statystyki

MEN nie zdąży wydać podręcznika do trzeciej klasy szkoły podstawowej przed wyborami parlamentarnymi

autor: Anna Wittenberg17.06.2015, 07:35; Aktualizacja: 17.06.2015, 08:22
Szkoła podręcznik

Do konsultacji społecznych skierowano już dwie z czterech części rządowej książki do drugiej klasy.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zdąży wydać podręcznika do trzeciej klasy szkoły podstawowej przed wyborami parlamentarnymi. Książkę będzie musiała skończyć następna ekipa.

Do konsultacji społecznych skierowano już dwie z czterech części rządowej książki do drugiej klasy. Kolejne mają pojawiać się na stronach resortu do początku roku szkolnego. O klasie trzeciej nic jeszcze nie wiadomo. Joanna Dębek, rzeczniczka resortu edukacji, potwierdza, że prace nad podręcznikami dla trzeciej klasy szkoły podstawowej zostały zaplanowane dopiero na przyszły rok szkolny. – Ustawa zobowiązuje MEN do przygotowania podręcznika. Niezależnie od tego, kto będzie się nim zajmował, to resort będzie odpowiedzialny za jego dokończenie – mówi.

Tymczasem sondaże przedwyborcze wskazują, że Platforma Obywatelska ma coraz mniejsze szanse na ponowne zwycięstwo – dostaje od 17 do 24 proc. poparcia, przegrywając tym samym nie tylko z PiS, ale też z ruchem Pawła Kukiza. Może to oznaczać, że rządowym podręcznikiem będzie musiała zająć się kolejna, zupełnie już inna ekipa.

1,2 mln dzieci na pewno będzie się uczyło z rządowych książek

Poseł Waldemar Kosiński, który z ramienia PiS zasiada w sejmowej komisji edukacji, zapewnia, że jeśli partia wygra wybory, projekt darmowego podręcznika będzie kontynuowany. We wrześniu przyszłego roku ma powstać nowy elementarz. PiS chce, by tworzyli go eksperci zrzeszeni w planowanej przez nich instytucji – Narodowym Instytucie Programów i Podręczników.

– Podręcznik powinien być dla rodziców darmowy, ale zrobiony lepiej niż ten, który zaproponował obecny rząd. Chcemy zapobiec sytuacji, w której do tworzenia podręczników jest zapraszane wąskie grono ekspertów, a książkę opracowuje się w cztery miesiące – przekonuje. Zgromadzony w instytucie zespół miałby przygotować już elementarze do trzeciej klasy. Kosiński chciałby, żeby nawiązywały do poprzednich części, ale zawierały m.in. więcej wychowania patriotycznego.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gtesvgt(2015-06-17 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem ciekawa ile % prywatnych szkół, w tym szkół, do których uczęszczają dzieci polityków, używa się rządowego podręcznika.

    Odpowiedz
  • gość(2015-06-19 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nic w tym dziwnego, że nie zdąży, to nic nowego. Rozbabrać wszystko potrafią, jak to PO i znów będzie obciach

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane