Praktyki dla studentów w administracji: Najwięcej ofert w uzdrowiskach

autor: Artur Radwan14.05.2015, 07:43; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:30

Najwięcej ofert dla praktykantów w administracji rządowej jest w uzdrowiskach, resortowych szpitalach, sądach i parkach krajobrazowych. Zdaniem ekspertów część z nich może być mało atrakcyjna.

– Wielu młodych ludzi sygnalizowało mi, że pracodawcy oczekują od nich doświadczenia zawodowego. Chciałabym, aby administracja publiczna pomogła rozwiązać ten problem. Zaproponuję program staży dla studentów w urzędach – zapowiedziała Ewa Kopacz podczas swojego exposé w październiku 2014 r. Rząd założył, że powstanie co najmniej 12 tys. miejsc dla stażystów. Szefowie urzędów stanęli na wysokości zadania i utworzyli ich prawie o 5 tys. więcej.

Z wykazu wynika, że praktyki zaoferuje 1,5 tys. instytucji. Wojskowy szpital kliniczny w Krakowie zaoferował 123 miejsca, a sanatorium uzdrowiskowym w Sopocie – aż 339. Praktyki dla studentów zorganizują także sądy (ponad 300) oraz parki narodowe. Kancelaria premiera proponuje zaledwie 28 staży.

– Najpierw trzeba byłoby zapytać studentów, w jakich instytucjach chcieliby odbywać praktyki. Wydaje mi się, że uzdrowiska nie będą oblegane, chyba że zaoferują darmowy wypoczynek dla studentów – wskazuje prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy sp.k.

Z naszych wyliczeń wynika, że wiele instytucji rządowych ograniczyło się do minimum zalecanego przez Radę Ministrów (jeden student na 20 pracowników jednostki). Tak jest np. w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a także resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Podobnie jest w urzędach wojewódzkich. Na przykład Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował 66 miejsc dla stażystów, a lubelski – 50.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane