statystyki

Praktyki dla studentów w administracji: Najwięcej ofert w uzdrowiskach

autor: Artur Radwan14.05.2015, 07:43; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:30

Najwięcej ofert dla praktykantów w administracji rządowej jest w uzdrowiskach, resortowych szpitalach, sądach i parkach krajobrazowych. Zdaniem ekspertów część z nich może być mało atrakcyjna.

– Wielu młodych ludzi sygnalizowało mi, że pracodawcy oczekują od nich doświadczenia zawodowego. Chciałabym, aby administracja publiczna pomogła rozwiązać ten problem. Zaproponuję program staży dla studentów w urzędach – zapowiedziała Ewa Kopacz podczas swojego exposé w październiku 2014 r. Rząd założył, że powstanie co najmniej 12 tys. miejsc dla stażystów. Szefowie urzędów stanęli na wysokości zadania i utworzyli ich prawie o 5 tys. więcej.

Z wykazu wynika, że praktyki zaoferuje 1,5 tys. instytucji. Wojskowy szpital kliniczny w Krakowie zaoferował 123 miejsca, a sanatorium uzdrowiskowym w Sopocie – aż 339. Praktyki dla studentów zorganizują także sądy (ponad 300) oraz parki narodowe. Kancelaria premiera proponuje zaledwie 28 staży.

– Najpierw trzeba byłoby zapytać studentów, w jakich instytucjach chcieliby odbywać praktyki. Wydaje mi się, że uzdrowiska nie będą oblegane, chyba że zaoferują darmowy wypoczynek dla studentów – wskazuje prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy sp.k.

Z naszych wyliczeń wynika, że wiele instytucji rządowych ograniczyło się do minimum zalecanego przez Radę Ministrów (jeden student na 20 pracowników jednostki). Tak jest np. w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a także resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Podobnie jest w urzędach wojewódzkich. Na przykład Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował 66 miejsc dla stażystów, a lubelski – 50.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane