statystyki

Stażysta to nie pracownik. Jednak nie może zostawić praktyki z dnia na dzień

autor: Danuta Pawłowska13.03.2015, 20:00
Praktyki absolwenckie mogą dotyczyć jedynie osób do 30. roku życia.

Praktyki absolwenckie mogą dotyczyć jedynie osób do 30. roku życia.źródło: ShutterStock

Kończę właśnie szkołę zawodową, szukam pracy na etat, ale natknąłem się na propozycję odbycia stażu. Czy warto skorzystać z tej możliwości, dopóki nie znajdę stałego zatrudnienia – pyta pan Mariusz.

Na staż kieruje urząd pracy bezrobotnych w celu nabrania zawodowego doświadczenia i nowych umiejętności lub też stażystą można być na mocy ustawy o praktykach absolwenckich. Umowa o praktykę wynika bezpośrednio z ustawy, nie jest za to opisana w kodeksie pracy – jest to tylko relacja cywilnoprawna pomiędzy absolwentem a firmą. Praktyki absolwenckie mają na celu ułatwienie absolwentom uzyskania doświadczenia, praktycznych umiejętności potrzebnych w danym zawodzie oraz sprawdzenia się. Po stronie pracodawcy korzyścią jest niższy koszt takiego pracownika (przede wszystkim nie trzeba za niego płacić ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego ani prowadzić akt osobowych) oraz wypróbowanie i zatrudnienie w przyszłości przyuczonego stażysty na etat lub inne umowy cywilnoprawne.

W ustawie zapisano, że praktyki absolwenckie mogą dotyczyć jedynie osób do 30. roku życia i legitymujących się co najmniej świadectwem gimnazjalnym. Nie ma przy tym znaczenia, czy już kiedyś pracowały na jakąkolwiek umowę. Nic nie szkodzi, jeśli absolwent w trakcie trwania stażu skończy 30 lat, może oczywiście dokończyć praktykę na niezmienionych warunkach. Maksymalny czas trwania stażu u jednego zatrudniającego określono w ustawie i wynosi on 3 miesiące, ale w ramach tego okresu można zawierać kilka umów. Można także zawierać kolejne umowy o praktyki z innymi pracodawcami. Jednak warto wiedzieć, że okres tych praktyk absolwenckich nie jest zaliczany do stażu pracy. Staż nie wpływa na status bezrobotnego ani na prawo do zasiłku, o ile wynagrodzenie praktykanta jest mniejsze niż połowa minimalnej płacy. Warto więc przeliczyć, które płatności będą korzystniejsze dla bezrobotnego, czy te wynikające z prawa do zasiłku, czy te zapisane w umowie o praktykę. Umowę o staż bezrobotny bezwzględnie musi przedstawić w swoim urzędzie pracy.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane