statystyki

Zwolnienie nauczyciela: Przy likwidacji szkoły nie obowiązują przepisy ochronne

autor: Leszek Jaworski07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 10:59
Nauczyciel

Nauczycielom w sytuacji zamknięcia szkoły nie przysługuje prawo przeniesienia w stan nieczynny.źródło: ShutterStock

W takim wypadku trzeba zwolnić całą załogę bez względu na podstawę zatrudnienia. Przed wypowiedzeniem nie uchroni także urlop zdrowotny.

Dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Oświadczenie w tej sprawie musi wręczyć do 31 maja, ponieważ angaż musi zostać rozwiązany 31 sierpnia, tj. z końcem roku szkolnego.

Zwolnienie dotyczy także nauczycieli zatrudnionych w szkole na podstawie okresowej umowy o pracę, bez klauzuli dopuszczającej jej wcześniejsze rozwiązanie na podstawie dwutygodniowego wypowiedzenia (por. wyroki SN z 11 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 159/04, OSNAPiUS 2005/15/230 oraz z 12 listopada 2008 r., sygn. akt I PK 79/08, OSNAPiUS 2010/9-10/111). Także w przypadku tych nauczycieli szef placówki stosuje trzymiesięczne wypowiedzenia, które w placówkach feryjnych upływają z końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia może być skrócony do jednego miesiąca, z tym że w takim przypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za urlop wypoczynkowy. Czas, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu bez pracy do okresu zatrudnienia. Oświadczenie w sprawie skrócenia długości wypowiedzenia musi być złożone równocześnie z wypowiedzeniem stosunku pracy.

Warunek złożenia wypowiedzenia do końca maja nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane