statystyki

Zwolnienie nauczyciela: Przy likwidacji szkoły nie obowiązują przepisy ochronne

autor: Leszek Jaworski07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 10:59
Nauczyciel

Nauczycielom w sytuacji zamknięcia szkoły nie przysługuje prawo przeniesienia w stan nieczynny.źródło: ShutterStock

W takim wypadku trzeba zwolnić całą załogę bez względu na podstawę zatrudnienia. Przed wypowiedzeniem nie uchroni także urlop zdrowotny.

Dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Oświadczenie w tej sprawie musi wręczyć do 31 maja, ponieważ angaż musi zostać rozwiązany 31 sierpnia, tj. z końcem roku szkolnego.

Zwolnienie dotyczy także nauczycieli zatrudnionych w szkole na podstawie okresowej umowy o pracę, bez klauzuli dopuszczającej jej wcześniejsze rozwiązanie na podstawie dwutygodniowego wypowiedzenia (por. wyroki SN z 11 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 159/04, OSNAPiUS 2005/15/230 oraz z 12 listopada 2008 r., sygn. akt I PK 79/08, OSNAPiUS 2010/9-10/111). Także w przypadku tych nauczycieli szef placówki stosuje trzymiesięczne wypowiedzenia, które w placówkach feryjnych upływają z końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia może być skrócony do jednego miesiąca, z tym że w takim przypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za urlop wypoczynkowy. Czas, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu bez pracy do okresu zatrudnienia. Oświadczenie w sprawie skrócenia długości wypowiedzenia musi być złożone równocześnie z wypowiedzeniem stosunku pracy.

Warunek złożenia wypowiedzenia do końca maja nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane