Kolarska-Bobińska: Będzie mniej wyższych uczelni

16.04.2015, 08:56; Aktualizacja: 16.04.2015, 09:06
Studia

Minister poinformowała, że resort nauki promuje Europejską Kartę Naukowca.źródło: ShutterStock

W najbliższych latach będzie w Polsce mniej studentów, przez co zmniejszy się liczba wyższych uczelni. Mówiła o tym w Jedynce minister nauki, Lena Kolarska-Bobińska.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • m.a(2015-04-16 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Napiszmy wprost. Karta została ogłoszona przez KE WIOSNĄ 2005 roku czyli dokładnie obchodzimy rocznicę 10 lat. Skąd nagłe zainteresowanie kartą Pani Minister? Odpowiedź jest prosta jak drut - europejska kasia misiu.

  Dokładniej to art.32 umowy grantowej na realizację projektów w ramach programu Horizon 2020 wymaga respektowania karty i kodu..
  A przecież obecne ministerstwo ma dbać o właściwe zagospodarowanie tych środków przez Polaków w kraju. EKN jest warunkiem formalnm i koniecznym do uzyskania pieniędzy. Będzie nawet po wakacjach specjalna konferencja europejska na ten temat.

  A teraz inne fakty, o których Pani Minister się nie zająknęła i gdzie mija się częściowo z prawda.
  Cytuję "Jednak w Polsce tylko kilkanaście jednostek zobowiązało się do przestrzegania zasad Europejskiej Karty Naukowca." Tymczasem, już 12 maja 2006 r. KRASP podjeła stosowną deklarację o wdrażaniu EKN i zaleciła wdrażanie jej na polskich uczelnaich.

  Cytat za NFA:
  "Uchwale Zgromadzenia Plenarnego KRASP z dnia 12 maja 2006 r. ws. Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy zatrudnianiu pracowników naukowych (dokument nr 27/IV)
  http://www.krasp.org.pl/dok/dok/12V2006_uchwala_EuropejskaKartaNaukowca.jpg
  podobno 'Większość postulatów zawartych w Karcie i Kodeksie stanowi od dawna podstawę systemu organizacji badań naukowych realizowanych przez polskie uczelnie akademickie. Zgromadzenie apeluje do uczelni członkowskiej i ich jednostek organizacyjnych o podjęcie działań zmierzających do jeszcze pełniejszego wdrożenia postulatów Karty i Kodeksu.'"

  Warto DZIEWIEĆ LAT PÓŹNIEJ rozliczyć się z tego przed środowiskiem akademickim, nie wspominajac o kłopotliwym pytaniu z logiki. Jezeli uchwała KRASP nie mijała się z prawda to oznacza, że Pani Minister nie wie, że karta jest już (za KRASP) w większości od dawna... realizowana. Kto więc mija się z prawdą? :-)

  MNiSW tez ma nieco za uszami. W 2005 r., PRZED uchwaleniem Prawa o Szkolnictwie Wyższym, środowiska skupione wokół Niezależnego Forum Akademickiego, wiosną 2005 r., wystosowały apel o uwzględnienie zapisów karty w przygotowywanej ustawie - było to szczególnie silne popracie ze strony polskich naukowców i studentów przebywających ówczesnie poza krajem.
  Postulaty poparły tez następujace organizacje:
  University of Oxford Polish Society
  Durham University Polish Society
  Polish Professionals in London
  Warwick University Polish Society
  London School of Economics Polish Society
  Stowarzyszenie Centrum Edukacji CEL
  Polish Society Biopolis Dresden
  The University of Bristol Polish Society
  Polish Society of Yale University
  Australian-Polish Historical Society Inc. – Melbourne
  (za opracowaniem Józefa Wieczorka, NFA)

  Więcek o walce polskich naukowców (zwłaszcza polonijnych i mobilnych) o wrdożenie karty i oporze środowiska można przexczytać na portalu Niezależnego Forum Akademickiego. Miłej lektury - zwłaszcza dla MNiSW.

  Odpowiedz
 • m.a(2015-04-16 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  Mała korekta - 10 lat to długo. Podpisy, o których jest mowa w poprzednim moim wpisie dotyczyły późniejszego apelu z 2006 r., a EKN była tam jednym z postulatów. Pierwszą petycję w niecały miesiąc po ogłoszeniu karty podpisało z imienia i nazwiska tylko 9 osób - w tym większość przebywających poza krajem :-(
  W samą "walkę krajową" zaangażowanych było dużo więcej osób.
  Pierwszy etap walki - zmusić MNiSW do ogłoszenia informacji o karcie jak najwcześniej by mogło mieć to wpływ na przebieg prac nad ustawą autorską zespołu Wożnickiego w Sejmie RP.
  Zais z korespondencji 30.03.2005 r.
  "Niniejszym załączam informację otrzymaną dzisiaj emailem z MNiI: Szanowna Pani, W imieniu pani Agnieszki Gryzik, zastepcy dyrektora Departamentu Informacji i Promocji, uprzejmie przekazuje odpowiedzi na Pani pytania otrzymane z Departamentu Integracji Europejskiej: 1. Dnia 11 marca 2005 r. została przyjęta nie 'dyrektywa europejska', lecz Rekomendacja Komisji w sprawie Europejskiej Karty Badaczy i kodeksu postępowania w rekrutacji badaczy. Dokument ten został formalnie przekazany Polsce w dniu 16 marca 2005 r. Rekomendacje KE są dokumentami znacznie niższej rangi, niż dyrektywy. Rekomendacje nie są częścią prawa wspólnotowego i nie wywołują obowiązku transpozycji do krajowego porządku prawnego. Biorąc to pod uwagę, Departament Integracji Europejskiej nie wnioskował o zamieszczenie tekstu dokumentu na stronie internetowej MNiI. 2. Stanowisko Polski wobec przywołanej Rekomendacji Komisji jest w trakcie opracowywania. Dokument KE będzie jednym z tematów posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli w Brukseli w dniach 6 i 8 kwietnia 2005 r. i do tego czasu wstępne stanowisko strony polskiej zapewne zostanie przygotowane. 3. Za wcześnie jest, aby wypowiadać się o stopniu, w jakim właściwe polskie władze wezmą pod uwagę zalecenia KE w przedmiotowej sprawie. z poważaniem Aneta Śliwinska Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Nauki i Informatyzacji tel. 022/628 88 25"

  Odpowiedz
 • m.a(2015-04-16 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  11 IV 2005 r. - informacja napływa z Sejmu RP
  "Szanowna Pani, Zalecenie Komisji nr 2005/251/WE z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2005 L 75 z dnia 22 marca 2005 roku. Tekst zalecenia jest dostępny w Internecie na stronie http://europa.eu.int/eur-lex/l ex/LexUriServ/site/pl/oj/2005/ l_075/l_07520050322pl00670077. pdf Informacje na temat środków podjętych w Polsce w związku z realizacją zalecenia można uzyskać w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji (Departament Strategii i Rozwoju Nauki, p. Leszek Grabarczyk, tel. 529-25-36). Z poważaniem, Justyna Branna Ośrodek Informacji i Dokumentacji Europejskiej BSM"

  Szczesliwie kontakt telefoniczny z Leszkiem Garbarczuykiem byl owocny i udalo mu sie doprowadzic do umieszczenia informacji o EKN na stronie MNiSW, ale na tym koniec...

  Na NFA w maju pojawił się następujący wpis:
  Ładna perspektywa - 2005-05-03 20:21:17
  Obecnie dyskutowana w parlamencie ustawa (prawo o szkolnictwie wyższym jest patologicznie rozdęta (114 stron w wersji z 21 kwietnia b.r., http://www.frp.org.pl/ustawa.h tm) i oparta na biurokratycznym schemacie szczegółowego zarządzania i kontroli przez Ministerstwo (M. Rocki: Minister określi wszystko ;Rz z 18 października 2004). Słowo minister pojawia się w tekście w różnych odmianach 255 razy, tak że projekt ten bardziej przypomina regulamin Ministerstwa. Odnośników do rozporządzeń jest 36, czyli należy się spodziewać po przepchaniu tego bubla przez proces legislacyjny ; dalszych licznych dokumentów w podobnym stylu. Nie ma natomiast żadnej wzmianki o procesie bolońskim, punktacji ECTS, Europejskiej Karcie Naukowca i ocenie wykładów (nauczycieli akademickich) przez studentów. Współpraca zagraniczna ma być przykryta szczelną czapą Ministerstwa. O Unii Europejskiej wspomina się tylko dwukrotnie, przy okazji kształcenia cudzoziemców. Widoczny w tekście biurokratyczny i konserwatywny kult centralnego zarządzania i kontroli jest porażający. Zamiast wzorować się na najbardziej efektywnym modelu amerykańskim, utrwala się model staroświecki, m.in. habilitacje i belwederskie; tytuły profesorskie. Wniosek: należałoby zaniechać prac nad obecnym projektem ustawy i opracować w innym stylu całkowicie nową, jednolitą ustawę o szkolnictwie wyższym i stopniach naukowych.
  autor: ~Tom

  To ta sama ustawa, ktora jej Autor teraz pod szyldem RGNiSW chce "odbiurokratyzowywać"...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane