statystyki

Jakie obowiązki ma uczelnia wobec studenta

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.01.2015, 17:00
Student

Czy uczelnia zorganizuje lektoraty?źródło: ShutterStock

Nie tylko studenci mają obowiązki wobec uczelni, ale także one wobec nich. Nie wszystkie kwestie wolno im dowolnie zapisać w regulaminie, a studenci mogą domagać się przestrzegania swoich praw.

Czy student oceni pracę akademika?

W tym roku akademickim rozpocząłem studia. Ogólnie dobrze je oceniam, ale jedne zajęcia są prowadzone na bardzo niskim poziomie. Praktycznie nie zdobywamy na nich nowych wiadomości ani umiejętności, mimo że sam program wyglądał bardzo zachęcająco. Wykładowca nie jest do zajęć przygotowany, nic też nie wymaga. Zajęcia wyglądają jak swobodna pogadanka. Czuję, że marnuję na nich czas. Boję się jednak, że jeśli się poskarżę, nie zaliczę ich. Czy mam możliwość ich oceny?

Nauczyciele akademiccy są oceniani nie rzadziej niż raz na dwa lata (osoby z tytułem naukowym profesora zatrudnione na podstawie mianowania raz na cztery lata). Przy sprawdzaniu przez uczelnię, w jakim stopniu wykładowca wywiązuje się ze swoich obowiązków dydaktycznych, przepisy zobowiązują ją do zbierania opinii także od studentów. Ich negatywna ocena może wpłynąć na ogólną notę dla akademika. Uzyskanie dwóch kolejnych złych ocen zobowiązuje uczelnię do zwolnienia go z pracy. Szkoły wyższe w różny sposób zbierają opinie od studentów, przepisy wskazują bowiem, że zasady dokonywania oceny i sposób jej wykorzystania określa statut uczelni. Najczęściej jest ona przeprowadzana na ostatnich zajęciach, podczas których studenci wypełniają anonimowo ankiety. Każdy może wyrazić w niej swoją opinię na temat pracy nauczyciela, np. czy zaproponowany przez niego program zajęć został zrealizowany. Dzięki anonimowości wykładowca nie może wyciągnąć negatywnych konsekwencji wobec tych studentów, którzy źle go ocenili.

Podstawa prawna


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane