Od niedawna pracuję na uczelni. Prowadzę zajęcia praktyczne ze studentami. Wcześniej byłem zatrudniony w zagranicznej firmie, która specjalizowała się w najnowszych technologiach. Zdumiewa mnie różnica w systemach motywacyjnych w tych dwóch branżach. Bez względu na to, czy nauczyciele dobrze, czy źle wykonują swoje obowiązki, ich wynagrodzenia na uczelni są podobne. To działa na mnie demotywująco. Zastanawiam się, czy wybitni wykładowcy nie mają szans na specjalne nagrody – pyta czytelnik
Szczególne wyróżnienie można uzyskać np. od ministra nadzorującego uczelnię. Są one przyznawane co roku. Mogą być przydzielane za osiągnięcia: naukowe, dydaktyczne lub organizacyjne albo za całokształt dorobku.
Minister nadzorujący uczelnię może przyznać nagrodę:
● z własnej inicjatywy,
● na wniosek rektora uczelni, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony, ale wówczas muszą być wskazane w podaniu osiągnięcia uzyskane w związku z pracą w tej placówce,
● na wniosek przewodniczącego organu opiniodawczego lub przedstawicielskiego środowiska akademickiego, a zwłaszcza Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich czy Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych,
● na wniosek przewodniczącego ogólnokrajowej organizacji lub ogólnokrajowego zrzeszenia (federacji) związków zawodowych pracowników szkolnictwa wyższego.
Wnioskodawca może zgłosić tylko jednego kandydata do nagrody w danej kategorii. Na złożenie podania ma czas do 31 marca. Musi być ono sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Wyróżnienia są przydzielane za sukcesy w roku ubiegłym. Nagrody za zasługi naukowe przyznaje się za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego. Z kolei nagrody za zasługi dydaktyczne przydzielane są za innowacyjne metody prowadzenia zajęć oraz za nowatorskie przygotowanie materiałów. Natomiast nagrody za osiągnięcia organizacyjne przyznaje się nauczycielom akademickim za działania, które znacząco wpłynęły na poprawę:
● jakości badań naukowych i prac rozwojowych w uczelni, skutkującą podwyższeniem kategorii naukowej danej placówki;
● jakości dydaktyki i kształcenia, poprzez nowatorskie systemy wdrażania systemów jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji;
● współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w szczególności prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz podmiotów gospodarczych oraz w zakresie opracowywania programów kształcenia i doskonalenia zawodowego obejmującego umiejętności niezbędne na rynku pracy.
Z kolei nagrody za całokształt dorobku (obejmujący osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne) przyznaje się nauczycielom akademickim posiadającym tytuł naukowy profesora.
Przepisy wskazują też, że kandydatami do nagrody mogą być nauczyciele akademiccy posiadający obywatelstwo polskie, również pracujący za granicą, oraz cudzoziemcy, którzy w Polsce wyróżniają się szczególnymi osiągnięciami.
Nie uzyskają jej natomiast wykładowcy karani dyscyplinarnie za naruszenie praw autorskich, fałszowanie wyników badań lub inne oszustwo naukowe oraz rektorzy uczelni, którzy w ostatnim roku kalendarzowym uzyskali ujemny wynik finansowy.
Uzyskanie nagrody ministra to także gratyfikacje finansowe. W zależności od osiągnięcia, za które została nagrodzona osoba, jej wysokość wynosi od ośmiokrotności do nawet piętnastokrotności minimalnej stawki wynagrodzenia profesora zwyczajnego. W 2015 r. ta pensja to 5390 zł. W roku nauczyciel może otrzymać jedną nagrodę. Są one przyznawane do 30 września.

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 1 marca 2013 r. w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich (Dz.U. poz. 296).