statystyki

W szkolnictwie wyższym prawo może działać wstecz tylko w sytuacjach wyjątkowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.02.2015, 07:27; Aktualizacja: 24.02.2015, 09:44
Mariusz Astasiewicz

Mariusz Astasiewiczźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

 Na pytania DGP odpowiada Mariusz Astasiewicz, radca prawny z  Kancelarii Prawna Maria Szewczyk - Janicka i Wspólnicy sp.k. 

Zaskarżył pan do Trybunału Konstytucyjnego obowiązującą od 1 października 2014 r. ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym. Ustanowiła ona trzyletni termin przedawnienia roszczeń wynikających z umów ze studentami. Dlaczego ten zapis jest niezgodny z konstytucją?

Nowe przepisy godzą w zasady prawidłowej legislacji, ochrony praw nabytych, ochrony zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku, równości. Podam przykład. Otóż mamy dwóch studentów, kolegów z roku, którzy zakończyli naukę w tym samym czasie, oboje nie zapłacili czesnego. Przeciwko pierwszemu uczelnia wystąpiła do sądu o zapłatę i uzyskała prawomocny wyrok przed dniem 1 października 2014 r., więc student musi zapłacić, albowiem sąd przyjął 10 letni okres przedawnienia. Przeciwko drugiemu studentowi wyrok zapadł po 1 października 2014 r. i student płacić nie musi, bo sąd przyjął trzyletni termin przedawnienia w związku z nowymi przepisami. Ta sama grupa społeczna ta sama sytuacja faktyczna, obie umowy zawarte i rozwiązane na starych zasadach, ale jeden student będzie musiał płacić, drugi już nie. To jaskrawy przykład różnicowania sytuacji prawnej jednej grupy społecznej w identycznych stanach faktycznych, co kłóci się z zasadą równości. Oczywiście skargę konstytucyjną należy oprzeć na konkretnych naruszeniach określonych praw i wolności konstytucyjnych przysługujących skarżącemu.

Jak można by rozwiązać ten problem?

Ustawodawca w odpowiedzi na rozgoryczenie środowiska studenckiego powinien wprowadzić zasadę retrospekcji, zgodnie z którą nowe przepisy stosuje się do umów zawartych przed dniem wejścia w życie noweli, ale nadal jeszcze trwających.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane