statystyki

Kto zapłaci za szkolenia nauczycieli

autor: Leszek Jaworski14.01.2015, 09:28; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:29

Burmistrz przyjął zarządzeniem regulację w sprawie przyznawania środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Ustalił w nim regulamin przyznawania owych środków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych podległych gminie. Czy burmistrz był uprawniony do wydania tego zarządzenia?

Nie, burmistrz nie jest uprawniony do podziału środków przeznaczonych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na środki pozostające do dyspozycji organu prowadzącego i dyrektora szkoły. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 70a ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (dalej: KN) w budżecie organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego. Wynoszą one 1 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie natomiast z ust. 2 tego artykułu ust. 1 nie obejmuje finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Z kolei art. 91d KN określa, który organ jednostki samorządu terytorialnego wykonuje zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w poszczególnych przepisach tej ustawy. Zgodnie z powyższym przepisem kompetencje w zakresie realizacji zadania określonego w art. 7a ust. 1 KN ma rada gminy, rada powiatu, sejmik samorządowy. Tak więc to samorząd jako organ prowadzący szkołę ma obowiązek corocznego zabezpieczenia we własnym budżecie, czyli w budżecie gminy, który jest uchwalany przez radę gminy, odpowiednich środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Wskazane regulacje KN nie zawierają delegacji ustawowej do wydania zarządzenia przez organ wykonawczy gminy, czyli w tej sprawie burmistrza.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • anka(2015-11-28 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele w placówkach prywatnych i tak muszą szkolić się za własne pieniądze. Im nikt niczego nie finansuje. Pracodawcy wymagają doskonalenia się, ale niestety nie chcą nawet w części pokryć wymaganych przez siebie szkoleń. "Wiecie, co trzeba robić, aby pracować" - zwykle to słyszą od swoich dyrektorów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane