statystyki

Uczelnia może zatrudnić nauczyciela akademickiego bez rekrutacji

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.11.2014, 18:00
Wymóg przeprowadzenia otwartej rekrutacji ma wykluczyć możliwość przyjmowania do szkół wyższych pracowników po znajomości.

Wymóg przeprowadzenia otwartej rekrutacji ma wykluczyć możliwość przyjmowania do szkół wyższych pracowników po znajomości.źródło: ShutterStock

Pracuję jako nauczyciel akademicki na stanowisku asystenta. Właśnie kończy mi się trzyletnia umowa o pracę. W ubiegłym roku mój kolega był w takiej samej sytuacji i dziekan wydziału stwierdził, że mimo iż jest bardzo dobrym pracownikiem, nie może przedłużyć z nim zatrudnienia. Musi ponownie przeprowadzić otwarty konkurs na to stanowisko. Startowało kilku kandydatów i okazało się, że mimo zapewnień dziekana, iż rekrutacja to tylko formalność, komisja rekrutacyjna wyłoniła innego kandydata. Czy rzeczywiście przeprowadzenie otwartego naboru w moim przypadku, przy przedłużaniu umowy jest niezbędne – pyta pan Jan.

Zgodnie z przepisami zatrudnienie nauczyciela akademickiego w wymiarze przewyższającym połowę etatu na czas określony lub nieokreślony w uczelni publicznej na stanowiskach określonych w ustawie (patrz ramka) następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu. Uczelnia musi w tym celu ogłosić informację o naborze na stronach internetowych placówki, urzędu obsługującego ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz nadzorującego placówkę, a także na stronach internetowych Komisji Europejskiej w europejskim portalu dla mobilnych naukowców, przeznaczonym do publikacji ofert pracy dla nich. Szczegółowy tryb i warunki postępowania określa statut każdej szkoły wyższej.

Wymóg przeprowadzenia otwartej rekrutacji ma wykluczyć możliwość przyjmowania do szkół wyższych pracowników po znajomości. Nie dotyczy on jednak zatrudnienia nauczyciela akademickiego, który nabył uprawnienia emerytalne – można go przyjąć ponownie na tę samą posadę w tej samej uczelni bez postępowania konkursowego. Ponadto wymóg prowadzenia naboru został dodatkowo złagodzony nowelizacją z 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Od 1 października 2014 r. przepisów o postępowaniu konkursowym nie stosuje się również przy zatrudnianiu na czas określony nauczyciela akademickiego skierowanego do pracy w uczelni na podstawie umowy zawartej z zagraniczną instytucją naukową. Otwartego naboru nie przeprowadza się też w przypadku akademika będącego beneficjentem krajowego konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju albo międzynarodowego konkursu na realizację projektu badawczego związanego z obszarem kształcenia. Nie ogłasza się go także w razie zatrudniania na czas realizacji projektu finansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej bądź przez inny podmiot przyznający grant. Nie jest wymagany również w przypadku zaangażowania nauczyciela na tym samym stanowisku, jeżeli poprzednia umowa o pracę była zawarta na czas nie krótszy niż trzy lata. Oznacza to, że mamy dobrą wiadomość dla czytelnika – uczelnia będzie mogła z nim przedłużyć zatrudnienie bez przeprowadzania konkursu, co było niemożliwe jeszcze w roku ubiegłym.

Stanowiska dla akademików w szkołach wyższych


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane