statystyki

Słowacki docent gorszy niż marcowy. Resort nauki chce zablokować turystykę habilitacyjną

autor: Klara Klinger01.04.2015, 18:00
Szkoła, nauczyciel, tablica

Habilitacja nawet w kilka miesięcy za ok. 6 tys. zł, stopień dr hab. dla naukowców odrzuconych w Polsce – taką opcję oferowały słowackie uczelnie.źródło: ShutterStock

Resort nauki chce zablokować turystykę habilitacyjną.

Habilitacja nawet w kilka miesięcy za ok. 6 tys. zł, stopień dr hab. dla naukowców odrzuconych w Polsce – taką opcję oferowały słowackie uczelnie. Tak zwana turystyka naukowa trwa od kilkunastu lat. Resort nauki próbuje rozwiązać problem.

Na jego wniosek postanowiono, że za równoważne ze słowackimi są i będą uznawane stopnie i tytuły do doktora włącznie. – Zmiany w pozostałym zakresie umowy zostały już zaproponowane, a dalsze uzgodnienia prowadzone są w trybie roboczym. Spodziewamy się szybkiej finalizacji – podkreśla Łukasz Szelecki, rzecznik resortu nauki.

Profesor Bogusław Śliwerski, który od lat – jako przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN – walczy z, jak sam to określa, turystyką habilitacyjną, podkreśla, że sprawa jest pilna. Bo habilitacje w tym trybie nadal są nadawane. I podaje przykład naukowca z Gdańska, który niedawno otrzymał negatywną recenzję swojej pracy habilitacyjnej w Polsce. Umorzył postępowanie i otworzył przewód na Uniwersytecie w Bratysławie.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane