statystyki

Szkolny dzwonek oznacza przerwę. Na papierosa

autor: Patrycja Otto06.10.2014, 08:55; Aktualizacja: 06.10.2014, 09:07
Papierosy

Koncerny tytoniowe zaprzeczają, jakoby swoje działania koncentrowały na młodych osobach. Jak zapewniają, kierują je do dorosłych, którzy zgodnie z prawem mogą sięgać po tę używkęźródło: ShutterStock

Tytoń to jedna z trzech najpopularniejszych używek wśród uczniów. Do jego palenia, według raportu Młodzież 2013, przyznaje się 58 proc.

Wszystkich uczniów jest ok. 5 mln. Odsetek palących utrzymuje się na podobnym poziomie od 20 lat. Zupełnie inaczej niż w grupie dorosłych Polaków, wśród których widać zdecydowaną chęć porzucenia nałogu. W efekcie ogólny odsetek palaczy maleje sukcesywnie od 1995 r. Według Diagnozy Społecznej z 2013 r. wynosił on już 25,8 proc., kiedy w 1995 r. do palenia papierosów przyznawało się 37,9 proc. Polaków. W liczbach bezwzględnych oznacza to spadek w liczbie palących z 12,5 mln do 8,5 mln osób.

Zdaniem ekspertów to efekt tego, że wysiłek marketingowy koncerny tytoniowe od kilku lat skupiają na młodszych użytkownikach. Osoby dorosłe są bardziej świadome zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Młodzież zaś ciągle palenie papierosów uważa za przejaw dorosłości. No i, podobnie jak alkohol, to owoc zakazany, a ten smakuje najlepiej.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane