statystyki

Szkolny dzwonek oznacza przerwę. Na papierosa

autor: Patrycja Otto06.10.2014, 08:55; Aktualizacja: 06.10.2014, 09:07
Papierosy

Koncerny tytoniowe zaprzeczają, jakoby swoje działania koncentrowały na młodych osobach. Jak zapewniają, kierują je do dorosłych, którzy zgodnie z prawem mogą sięgać po tę używkęźródło: ShutterStock

Tytoń to jedna z trzech najpopularniejszych używek wśród uczniów. Do jego palenia, według raportu Młodzież 2013, przyznaje się 58 proc.

Wszystkich uczniów jest ok. 5 mln. Odsetek palących utrzymuje się na podobnym poziomie od 20 lat. Zupełnie inaczej niż w grupie dorosłych Polaków, wśród których widać zdecydowaną chęć porzucenia nałogu. W efekcie ogólny odsetek palaczy maleje sukcesywnie od 1995 r. Według Diagnozy Społecznej z 2013 r. wynosił on już 25,8 proc., kiedy w 1995 r. do palenia papierosów przyznawało się 37,9 proc. Polaków. W liczbach bezwzględnych oznacza to spadek w liczbie palących z 12,5 mln do 8,5 mln osób.

Zdaniem ekspertów to efekt tego, że wysiłek marketingowy koncerny tytoniowe od kilku lat skupiają na młodszych użytkownikach. Osoby dorosłe są bardziej świadome zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Młodzież zaś ciągle palenie papierosów uważa za przejaw dorosłości. No i, podobnie jak alkohol, to owoc zakazany, a ten smakuje najlepiej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane