W większości krajów UE rosną pensje nauczycieli. W Polsce - nie

05.10.2014, 14:04; Aktualizacja: 05.10.2014, 14:23
W latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach.

W latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach.źródło: ShutterStock

W latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach. Nie było wśród nich jednak Polski. To wnioski z raportu Komisji Europejskiej na temat pensji nauczycieli i dyrektorów w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Badanie opublikowano przy okazji Światowego Dnia Nauczyciela, który jest dziś obchodzony.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • krol(2014-10-05 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    Polska za to zaplaci zydom co miesiecznie 100 euro

    Odpowiedz
  • marek(2014-10-06 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    do dziadowskiego górnictwa dokłada się co roku miliardy złotych które idą w błoto a nauczyciele zarabiają grosze, emerytom daje sie 36 zł ale brutto czy nie jest to ******** kraj

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-10-06 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    we wszystkich zawodach rosną pensje lub już tak są wysokie w eurolandzie, że Polacy wstydzą się przyznać, ile zarabiają, u nas wyrównują tylko ceny

    Odpowiedz
  • Plb(2014-10-06 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    No tak... a jakby sprawdzić w latach 2008 - 2013 to okazałoby się, że nigdzie tak w Europie zarobki nauczycieli nie rosły jak w Polsce...

    Odpowiedz
  • iw(2014-10-06 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    abc,

    jestem nauczycielem, te kwoty co podałeś to kwoty netto, nie na rękę!
    ja zarabiam 1500zł na rękę (nauczyciel kontraktowy)...

    Odpowiedz
  • idealny polski nauczyciel(2014-10-07 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    31 lat pracy, nauczyciel dyplomowany, egzaminator, ekspert - 2.800 na rękę co miesiąc...Szczyt marzeń finansowych, 4 języki, studia 2 kierunki, studia podyplomowe. Jeśli chcę wyjechać na wakacje, ubrać się przyzwoicie, utrzymać 7letnie auto - MUSZĘ DORABIAĆ!!!

    Odpowiedz
  • malbe(2014-10-07 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Plb - zarobki nauczycieli w wymienionych przez Ciebie latach wzrosły głównie na papierze, a poza tym skoro nadal pozostają najnędzniejsze w Europie to jaki wniosek Ci się nasuwa?

    Odpowiedz
  • Plb(2014-10-07 20:24) Zgłoś naruszenie 01

    Do idealny polski nauczyciel
    2800 netto na rękę za 178 dni uczenia w ciągu roku to jest baaardzo dużo . I jest czas na dorabianie. A jak uważasz, że wciąż masz mało i uważasz, że masz wyjątkowe wykształcenie proponuję spróbować tego miodu i wysokich zarobków szukając pracy poza szkołą i budżetówką
    To tylko świadczy o Twojej ignorancji i braku wiedzy jakie są realia życia w Polsce.
    A co do zarobków. Sprawdź lepiej sobie PIT-a ze szkoły i podziel kwotę na 12 a wtedy dowiesz się, że kwota 5000 tys brutto jest bliska Twoim zarobkom.

    Do malbe
    Wskaż mi grupę zawodową w Polsce, która zarabia lepiej lub podobnie jak ich koledzy na zachodzie... Polacy mało zarabiają - wszyscy - na tle Europy

    Odpowiedz
  • idealny polski nauczyciel(2014-10-07 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do Plb: 1.kwota 2.800 na rękę przeczy oficjalnym doniesieniom o niebotycznych zarobkach polskich nauczycieli - zwykła propaganda, żeby się nie buntować; 5.300 brutto ma dyrektor mojej szkoły... 2. Ton Twojej wypowiedzi jest nacechowany emocjonalnie - b. niemiły; mnie nie zależy na użalaniu się, tylko na pokazaniu właśnie tych realiów - jeśli ktoś chce być w Polsce nauczycielem, to musi się liczyć z przeciętniactwem finansowym; jeśli chce czegoś więcej, to musi dorabiać...3. Znaczenie pracy nauczyciela jest dużo poważniejsze niż drugo lub trzecioligowego polskiego piłkarza ( czy on gra i trenuje może więcej niż ja pracuję???). Oto cytat z prasy sportowej:
    "Weźmy taki Górnik Polkowice, który grał właśnie w tej klasie rozgrywkowej, a płacił najlepszym piłkarzom po 4-5 tysięcy na rękę." 4.W Polsce jest zły system nagradzania, który wynika ze złego systemu wartości, szacunku dla określonych dziedzin życia. 5.Idealny polski nauczyciel to taki, który cicho siedzi, choć jest wykształcony; godzi się na brak szacunku i dorabia, żeby nie wstydzić się statusu materialnego.

    Odpowiedz
  • tata2(2014-10-09 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Z artykułu wynika, że zachód jest zacofany bo u nas zarobki nauczycieli mocno wzrosły kilka lat temu a zachód dopiero teraz je podnosi.

    Odpowiedz
  • Lidka(2014-10-10 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ogarnijcie się ludzie. Jakie niskie ambicje trzeba mieć, żeby twierdzić, że nauczyciele zarabiają dużo! Sama w zeszłym roku pracowałam w dwóch szkołach publicznych, razem miałam 27 godzin, 2400 na rękę (półtora etatu, stażysta). Siedziałam w szkole od rana do 16:45, okienka, poprawianie sterty prac i sprawdzianów, rady, wywiadówki (dwie szkoły czyli wszystko razy dwa) i oczywiście dojazdy pomiędzy szkołami, bo nie miałam tak, że w jeden dzień jedna szkoła a następnego druga, tylko obydwa miejsca pracy w ciągu jednego dnia. Po roku z ulgą wypowiedziałam umowę.
    Teraz pracuję w korporacji - na dzień dobry 4200 brutto, podstawowe stanowisko entry level. Pracuję od 8:00 do 16:00, nigdy nie siedzę po godzinach. Gdy wracam do domu mam siłę dorabiać korepetycjami z języków obcych - po 8 h w firmie nie czuję się zmęczona, natomiast po szkole czułam się, jakby mnie walec przejechał.

    Zastanówcie się ludzie co mówicie - nauczyciele SĄ BEZNADZIEJNIE opłacani w Polsce za pracę, którą wykonują. W korpo siedzi się 8 h dziennie i co z tego, skoro są to godziny o wiele mniej męczącej pracy - nie zdziera się gardła, nie leci z jęzorem i połową nadgryzionej bułki na lekcję. Mam czas na kawkę, herbatkę, lancz, papieroska (w sumie nie palę, ale wychodzę towarzyszyć kolegom z pracy, bo chodzą średnio co godzinę).

    Odeszłam ze szkoły, bo wiedziałam, że po kilkudziesięciu latach takiej pracy wpędziłabym się w dno finansowe. Po co porównujecie zarobki nauczycieli do minimalnej czy średniej krajowej? Na cholerę? Ja zawsze porównywałam się do zarobków moich rówieśników - ludzie 26-letni, zawody typu: księgowy, rekruter, marketingowiec, asystent menadżera (czyli nie IT, lekarze czy kierownicy) - wszyscy zarabiają powyżej 3 tys na rękę. TAKIE są realia.

    Odpowiedz
  • J(2015-01-10 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele tylko narzekaja ze sa wyksztalceni a malo zarabiaja- to niech zmienia prace z takim wykszt. Bez problemu znajda haha tylko gdzie beda sie tak obijac jak w szkole

    Odpowiedz
  • margo(2015-01-24 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ale bzdury ludzie wypisują.Średnio człowiek i pies mają po 3 kończyny,podobnie jest ze średnimi płacami.Skoro jest tak dobrze,to dlaczego jest tak źle i wszyscy są niezadowoleni?Przestańcie więc wszyscy ujadać i ruszcie się w końcu na wybory,to może będzie lepiej. /A tak na marginesie ,to uważam,że zarobki nauczycieli w Polsce są żenująco niskie,co zresztą potwierdzają badania !/

    Odpowiedz