Trzeba zmienić Kartę nauczyciela. Inaczej system zbankrutuje

autor: Artur Radwan01.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 01.10.2014, 08:43
Nauczyciel

Jeśli w najbliższych pięciu latach Karta nauczyciela nie zostanie zmieniona, to cały system zbankrutuje.źródło: ShutterStock

Jeśli w najbliższych pięciu latach Karta nauczyciela nie zostanie zmieniona, to cały system zbankrutuje.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • stif(2014-10-01 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Do EDA. w dupach mają za dużo, ale w głowach jeszcze więcej. Bandyckie pokolenie chodzące po szkołach z nożami i roszczeniowych rodziców. Najlepiej niech wyszkolą ludzi dla takich dzieci ,żeby nauczyciel chodził do pracy
    z bronią i psem tropiącym narkotyki.Już teraz coraz częściej się słyszy ,że te słodkie niewiniątka kogoś zabiją lub okradną .Oczywiście to wina tych wstrętnych nauczycieli bo przecież mają w dupach za dużo.

    Odpowiedz
  • maria(2014-10-01 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    zabrac nauczycielom i dać prawnikom i sędzią bo ledwie wiążą koniec z końcem. A przecież 2100 na rękę to istny raj i rozpasanie.

    Odpowiedz
  • Jula(2014-10-03 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    do nauczyciel
    Jest rzeczą oczywistą dla nauczycieli, że chcieliby pracować 8 godz.dziennie w godnych warunkach. W polskiej rzeczywistości jest to jednak nierealne, gdyż takich warunków w szkołach nie ma. Wszystkowiedzącym samorządom jest to jednak na rękę, bo nikt nie widzi tak naprawdę, ile nauczyciele pracują, a dodatkowo mogą dokładać im roboty i psioczyć, że nie pracują ludzie za darmo. O wynikach badań czasu pracy nauczycieli cisza, odkąd pojawiły się i mogłyby zepsuć, kreowany przez dziennikarzy i ich sponsorów, obraz nauczyciela. Dlatego tak naprawdę, taki układ odpowiada wszystkim, tylko nie nauczycielom. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Plb(2014-10-03 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do nauczyciel
    Gwarantuję Ci, że gdybyś zostawał codziennie w szkole do 16, tylko wtedy gdy są zajęcia to NIC do domu nie musiałbyś przynosić i w domu miałbyś święty spokój i czas dla rodziny. Napiszę więcej - większość nauczycieli nie mogłaby by się odnaleźć w tej szkole z powodu braku zajęcia i snuli by się albo oddawali plotkowaniu... Nawet łatwiej byłoby zorganizować radę pedagogiczną, która mogłaby się odbywać na koniec dnia...

    Filologini
    Widzę w formie jesteś - znów post o niczym wyrażający wrogość. Może napiszesz nam powód, dla którego Karty Nauczyciela nie powinno się zmieniać?

    Odpowiedz
  • cvb(2014-10-02 22:40) Zgłoś naruszenie 00

    "aczego nauczyciele nie wyjdą na ulice i np. nie wypiszą jednego roku świadectw? "

    Bo w tym zawodzie przeważają kobiety. I proszę mnie nie posądzać o uprzedzenia ale można spokojnie wydzielić spośród nich trzy grupy, a pewnie jest i więcej.

    1. takie, którym zależy i te byłby zdecydowane protestować
    2. takie, które mają dobrze zarabiającego męża, do szkoły podjeżdżają terenowym czołgiem, a prace w szkole traktują jako hobby i im nie zależy
    3. i wreszcie te, którym zależy, ale na tym aby mieć prace bo to ich podstawowe źródło utrzymania i jeśli ja stracą będą miały problem

    te dwie ostatnie grupy nie zaprotestują, pierwsza bo im się nie chce, druga ze strachu

    Odpowiedz
  • cvb(2014-10-02 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    "Komunistyczną kartę nauczyciela trzeba ZLIKWIDOWAĆ"

    Ta komunistyczna KN to efekt negocjacji komunistycznych władz z Solidarnością

    Odpowiedz
  • filologini(2014-10-02 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Głupi naród rządzony przez cwanych polityków wierzący w to, że zostanie po wieki wieków uszczęśliwiony likwidacją KN. Nawet nie chce się komentować, bo szkoda klawiatury. Wygra tylko ten, kto z tego marnego cyrku wyjedzie i będzie się trzymał z daleka od krajanów.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2014-10-02 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    taaa... a ja tu piszę jako nauczyciel- chcę pracować jak normalny człowiek 8 godzin dziennie i wracając do domu mieć wszystko w nosie, oprócz mojej rodziny...a teraz spadam- czas napisać kartki na wywiadówkę i przygotować na jutro prezentację multimedialną dla rodziców... kto chętny ???

    Odpowiedz
  • Maks(2014-10-01 20:10) Zgłoś naruszenie 00

    Zaznaczę, iż nie jestem nauczycielem. Problemem nie jest karta nauczyciela, a chytrość samorządów i głupota MEN. Podręcznik do 1. klasy SP, jest chwytem PR-owskim, który jest utrwalany i rozpowszechniany w mediach. Nikt z MEN nie pomyślał jak problem rozwiązać w sposób systemowy i utworzyć jeden sensowny podręcznik do klas I-III w wersji papierowej i elektronicznej. Taki który będzie dostępny w domu i w szkole.

    Co do karty nauczyciela i zarobków nauczycieli - nie są one wysokie i są nieznacznie niższe od średniej krajowej. Na wsi jest znacznie więcej "gorszych" belfrów, a w klasach 1-3 pracują osoby niekompetentne i są "najmądrzejsze". W szkołach też są różne sytuacje - uczeń przyszedł z nożem czy bronią gazową. Stres w szkole jest na porządku dziennym, a człowiek jest wypalony zawodowo. Urlop dla poratowania to przywilej - ale taki który rekompensuje mizerne zarobki. Czy 2 200 netto to tak dużo?

    Samorządy zapomniały, że koszty rosną bo rośnie też inflacja, a Pani Kluzik "umiem guzik" zamiast sensownie rozwiązywać problemy oświaty bawi się w akcje podręcznikowe. Nie bez powodu NIK miał wątpliwości co do wykorzystania pierwszej wyprawki.

    Co roku też zmieniają się zasady egzaminów w SP, Gimnazjum i Matury nie wiadomo po co. Nauczyciele też wysyłani są na drogie, bezsensowne szkolenia, a szkoła zamiast uczyć zajmuje się wypadkami i "papierami". Teraz biurokracja jest na każdym szczeblu oświaty. Nie bronię złych i fatalnych nauczycieli, bo i oni znajdą się nawet na uczelni wyższych. Chodzi mi raczej o akceptację dla głupoty i chorych zmian w systemie.

    Dziwi mnie brak jedności nauczycieli - w przeciwieństwie do górników i lekarzy, którzy mają odwagę powiedzieć NIE. Dlaczego nauczyciele nie wyjdą na ulice i np. nie wypiszą jednego roku świadectw? Ciekawe czy rząd zajął by się ich sytuacją?

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-01 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    do Stif !
    Masz wątpliwości, że Karta Nauczyciela to przywilej, który więcej robi złego niż dobrego ?
    Rozbestwia wyłącznie a nie motywuje do dobrej pracy.
    Stąd wyniki egzaminów czy to w szkole gimnazjalnej, czy to maturalne raczej marne.

    Odpowiedz
  • Ed(2014-10-01 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba ją zlikwidować niech rząd pójdzie po rozum do głowy . Najwięcej wolnego, wszystko płatne, a co raz częściej nic sobą nie reprezentują. Tylko spacerują z podniesionymi głowami zadartymi nosami. Bez przerwy wolne ferie , wakacje, wszystko to płatne . jeszcze 13-ta pensja . zabrać ją na poczet miesiąca wakacji płatnego. czy nie za dużo w dupach mają.

    Odpowiedz
  • nie nauczyciel(2014-10-01 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście , że trzeba ją ZLIKWIDOWAĆ . Już dawno to było jasne.

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-02 06:08) Zgłoś naruszenie 00

    MAkS!
    Jeśli ty nie jesteś nauczycielem to pewnie jest nim ktoś Ci bliski.
    Jeśli nauczyciele nie zarabiają średniej krajowej to na pewno oszukują. Z dodatkami, świadczeniami z KN daje dużo więcej. Najlepiej zarobki z PIT-u podzielić na 12. Zdziwisz się.

    Odpowiedz
  • Amigos(2014-10-01 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jacku. Twoje uwagi po adresem osoby, której nie znasz, źle o Tobie świadczą. Jeśli jesteś nauczycielem, źle świadczą o całej grupie zawodowej.
    Wiele osób pracuje wieczorami. Fakt pisania rano o niczym nie świadczy.
    Dokształcać się muszą przedstawiciele prawie wszystkich zawodów. Nie wiem czemu nauczyciele twierdzą, że dotyczy to tylko ich grupy zawodowej. Tym bardziej, że chyba każdy w toku swej edukacji spotkał wielokrotnie nauczycieli, którzy raz na początku kariery opracowali zakres lekcji na rok szkolny i lecieli to samo do emerytury.
    Grupą, która najbardziej jest zmuszana do ciągłego dokształcania się, są prawnicy, doradcy podatkowi i księgowi, a to z uwagi na ciągłe zmiany przepisów. Proponuję nauczycielom, aby zatrudnili się jako radcy prawni lub rewidenci, i dokształcali się po 8, a nierzadko i 10 godzinach pracy dziennie. Może wtedy zrozumieją, dlaczego większość społeczeństwa uważa, iż nauczyciele naprawdę mają dobrze.

    Odpowiedz
  • w(2014-10-01 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli likwidujemy karty to wszystkie bez wyjątków typu górnika,policjanta itpwszystkim po równo i takie same pensje,bez wyjątków!!!
    sprzątaczka ma zarabiać tyle samo co górnik dołowy czy nauczyciel albo polityk!!!

    Odpowiedz
  • guru122(2014-10-01 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Komunistyczną kartę nauczyciela trzeba ZLIKWIDOWAĆ a nie zmieniać.

    Odpowiedz
  • Jacek(2014-10-01 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Do EDA Czy zdradzisz nam którą szkołę specjalną kończyłeś.?
    Bo nie trudno się domyślić że Tobie żadna szkoła nie jest w stanie pomóc.
    Widać że jesteś jednym z tych życiowych zer , którzy są sami na siebie wściekli że się urodzili .
    Jeśli jesteś taki bystry i spostrzegawczy to zatrudnij sie w szkole jako nauczyciel i pokosztuj tych miodów .
    Nie będziesz nic robił tylko miał wakacje i ferie.
    A skoro piszesz w godzinach porannych to co ED robisz ?
    Jesteś nieudacznikiem , który siedzi w domu bo się do niczego nie nadaje , czy walisz w rogi swojego pracodawce i wykorzystujesz jego kompa , zamiast uczciwie pracować ?
    ED w dupie ci się przewraca.

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-10-08 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    KN dla nauczycieli którzy prowadzą dziennik i stawiają stopnie , korzystają z tablicy i zatrudnieni są na min. pół etatu

    Odpowiedz