Uczelnie mają stypendia dla ubogich i najlepszych studentów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot30.09.2014, 17:00
Czy kształcący otrzyma dopłatę do mieszkania?

Czy kształcący otrzyma dopłatę do mieszkania?źródło: ShutterStock

W roku akademickim 2014/2015 więcej osób będzie uprawnionych do ubiegania się o pomoc socjalną. Zyskają zwłaszcza ci, którzy się samodzielnie utrzymują.

Czy ubodzy studenci dostaną pieniądze?

Pan Artur dostał się na studia dzienne. Obawia się jednak, że jego dochody nie pozwolą mu na studiowanie. Nie może też liczyć na dostateczne wsparcie rodziców, ponieważ utrzymują się z zasiłków. Nie uda mu się również połączyć dziennego kształcenia z pracą. Czy może ubiegać się o pomoc finansową na uczelni?

Zgodnie z przepisami student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, ma prawo ubiegać się o stypendium socjalne. Aby je otrzymać, musi złożyć w dziekanacie wniosek o świadczenie i podać informację dotyczącą uzyskiwanego dochodu. To właśnie jego wysokość przesądzi o tym, czy stypendium się należy. Uczelnia (rektor w porozumieniu z samorządem studenckim) ustala próg, który kwalifikuje do jego uzyskania. Musi on mieścić się w granicach od 592,8 zł do 850,2 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

Podstawa prawna


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane