Uczelnia, która stara się o tytuł najlepszej jednostki, będzie mogła złożyć tylko jeden wniosek w konkursie ogłoszonym przez resort.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie kryteriów i trybu ubiegania się o nadanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Wejdzie w życie 1 października 2014 r.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia jest spowodowana nowelizacją z 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 1198), która zmienia wytyczne dotyczące ubiegania się o nadanie statusu KNOW. Warunki te zostały przeniesione do ustawy z rozporządzenia.
Pozostałe zmiany mają charakter głównie porządkowy i doprecyzowujący.
– Wynikają one z doświadczeń konkursów, które zostały przeprowadzone w latach 2012 i 2013 – czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgodnie z nowymi wytycznymi np. placówka składająca wniosek poza wymienieniem podmiotów wchodzących w jej skład powinna także wskazać, ten wydział, który będzie ją reprezentował w sprawach związanych z uzyskaniem KNOW. Koniecznie trzeba też wytypować konkretną osobę, która będzie upoważniona do pełnienia tej funkcji. Uczelnia, która stara się o tytuł najlepszej placówki naukowej, będzie musiała wskazać również dziedzinę, w której ubiega się o jego nadanie.
Projekt dokonuje również uporządkowania kryteriów oceny wniosków składanych w konkursie o nadanie statusu KNOW, dzieląc je na wspólne dla wszystkich dziedzin nauki oraz przypisane do poszczególnych dziedzin. Jednostka będzie przedstawiać wykazy potwierdzające spełnianie kryteriów. Informacje te będą przedstawiane za okres 5 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym został ogłoszony konkurs.
– To zawsze są dodatkowe środki dla uczelni, dlatego warto o ten status zabiegać – przyznaje prof. Tadeusz Trziszka, prorektor ds. nauki i innowacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego Wrocławskie Centrum Biotechnologii posiada status KNOW.
Ważne
Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące to flagowe jednostki polskiej nauki. Każdy z nich w ciągu pięciu lat otrzymuje nawet 50 mln zł dodatkowego finansowania
Etap legislacyjny
W trakcie konsultacji społecznych