statystyki

Szkolnictwo wyższe: Nachodzą zmiany w zakresie awansu zawodowego naukowców

autor: Karolina Topolska04.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 04.08.2014, 09:05
Uniwersytet

Uniwersytetźródło: ShutterStock

Wysokość opłaty za wydanie odpisu dyplomu potwierdzającego nadanie stopnia doktora lub doktora habilitowanego w tłumaczeniu na język łaciński wyniesienie 80 zł. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora.

Przewiduje on poszerzenie katalogu dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o nadanie stopnia doktora. Obecnie do takiego podania należy załączyć m.in. poświadczenie posiadania tytułu zawodowego (magistra, magistra inżyniera, lekarza itp.), a także dokumenty określające proponowany temat i koncepcję rozprawy doktorskiej, propozycję osoby promotora, wykaz prac naukowych oraz informację o przebiegu ewentualnego poprzedniego przewodu doktorskiego. Osoby, które otrzymały „Diamentowy Grant” (wsparcie finansowe na realizację projektu naukowego) w ramach programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, będą musiały dołączyć do wniosku zaświadczenia o ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

Projekt umożliwia także uczelniom, które nie posiadają własnego godła, umieszczanie na dyplomie doktorskim swojego loga. Dokument dla osób, które uzyskają tytuł naukowy w jednostce zagranicznej, będzie także zawierał nazwę kraju, w którym został on wydany.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Śliwerski(2014-08-05 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest awans zawodowy tylko naukowy. Ubieganie się o stopień doktora, doktora habilitowanego czy tytuł profesora jest ścieżką awansu naukowego. Z zawodowym nie musi mieć nic wspólnego. To nie jest ścieżka awansu zawodowego jak u nauczycieli szkolnictwa powszechnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane