statystyki

Nauczyciel kontraktowy powinien być zatrudniony na umowę stałą

autor: Artur Radwan21.07.2014, 07:20; Aktualizacja: 21.07.2014, 08:31
Nauczyciel

Nauczycielźródło: ShutterStock

Nauczyciel stażysta zatrudniony na czas określony po otrzymaniu awansu na kontraktowego powinien mieć przekształconą umowę na czas nieokreślony. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Stażystka, która została zatrudniona w przedszkolu na podstawie umowy o pracę na czas określony, pod koniec roku szkolnego otrzymała kolejny stopień nauczyciela kontraktowego. Dyrektor, zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 191), powinien zatrudnić ją obligatoryjnie na czas nieokreślony. Zaproponowano jej jednak kolejną umowę czasowa (do 31 sierpnia 2011 r.), przy czym nie wspomniano w niej, że kobieta jest zatrudniona na zastępstwo na stanowisko innego, nieobecnego pedagoga. Tymczasem przepisy tylko w takiej sytuacji dopuszczają możliwość zatrudnienia nauczyciela kontraktowego na czas określony.

Nauczycielka nie domagała się zmiany umowy na czas nieokreślony, bo w arkuszu organizacyjnym na rok 2011/2012 została ujęta jako pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Dopiero po 31 sierpnia 2011 r. dowiedziała się, że jej stosunek wygasł.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane