Kierunki zamawiane: Resort nauki zapłaci teraz za kompetencje

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.06.2014, 10:20; Aktualizacja: 16.06.2014, 10:22
Nauka

Naukaźródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawi dziś raport podsumowujący program kierunków zamawianych w latach 2007–2013. Przygotowali go na zlecenie resortu eksperci z firmy PSDB.

Z informacji, które przedstawiło już ministerstwo, wynika, rezultaty włożenia 1,2 mld zł w zachęcenie do kształcenia się na studiach matematycznych, przyrodniczych czy technicznych nie są oszałamiające. Jedynie 54 proc. absolwentów dodatkowo dotowanych fakultetów pracuje w zawodach zgodnych z kwalifikacjami zdobytymi podczas studiów. Tylko co czwarta uczelnia, podejmując decyzję o uruchomieniu naboru na kierunki zamawiane, konsultowała się z pracodawcami.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m.a(2014-06-16 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe czy w raporcie beda dane na temat zwiekszenia KL od strony zatrudnionej na piewrszych etatach kadry akademickiej. Tajemnica poliszynela jest, ze studia zamawiane byly zrodlem niebagatelnych dochodow za NADGODZINY dla starej zatrudnionej kadry lub w ramach godzin zleconych na zewnatrz. Gdyby w tym ostatnim przypadku chodzilo o praktykow z gospodarki, to tylko nalezy sie cieszyc, ale gorzej gdy byli to wieloetatowcy akademiccy!!!

    Kilka lat temu ukazal sie w GP artykul Beaty Lisowskiej dotyczacy kierunkow zamawianych, w ktorym jeden z dziekanow zwrocil uwage, ze jest nieetyczna sytuacja gdy za taka sama godzine nadliczbowa realizowana w ramach kierunku zmawianego placi sie kilka razy wiecej niz za nadgodzine na kierunku "niezamawianym". Czy ktos zwrocil na to uwage i zapobiegl tej patologii?

    Bilans kierunkow zamawianych jest taki a nie inny gdyz finansowo korzystali na tym i studenci stypendysci i kadra z godszinami nadliczbowym o stawkach c.a 200zl za 45 minut. Nikt nie byl zainteresownay przerwaniem zmowy milczenia i stworzeniem stalej wartosci dodanej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane