Ministerstwo Edukacji Narodowej nie chce podać informacji dotyczących kosztów przygotowania darmowego podręcznika. Chodzi w szczególności o wynagrodzenie dla osób, które podjęły się napisania tego elementarza.

18 marca tego roku MEN przedstawił oficjalnie panią Marię Lorek. To ona ma być odpowiedzialna za całość podręcznika, ale wiadomo, że czteroczęściowa publikacja będzie mieć też innych autorów.

Na zorganizowanej wtedy konferencji prasowej nasz reporter zapytał, ile wynosi wynagrodzenie dla Marii Lorek. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że koszty przygotowania książki przedstawi dopiero kiedy będzie ona gotowa. To dlatego, że chciała przekazać wszystkie koszty związane z publikacją. Wymieniała tu chociażby wynagrodzenie dla rysownika za przygotowanie ilustracji.

Tego samego dnia napisaliśmy pismo do MEN z prośbą o udostępnienie informacji publicznej na temat wynagrodzenia dla autorki podręcznika. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej resort miał do 14 dni na udostępnienie tych danych. Po 20 dniach ministerstwo nie przekazało ani informacji, ani nie poinformowało czemu ich nie udostępniło.

Od rana telefonowaliśmy też do biura prasowego MEN z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi z resortu.

O kosztach darmowego podręcznika pisaliśmy tutaj >>

Zgodnie z zapowiedziami rządu, już od nowego roku szkolnego uczniowie pierwszych klas będą mogli uczyć się z darmowego podręcznika. Pomysł zakłada, że właścicielem książki będzie szkoła, które będzie tę publikacje dziecku wypożyczać. Zakłada się, że "żywotność" takie podręcznika ma wynosić co najmniej trzy lata. Oznacza to, że ma być wyczyszczony z elementów jednorazowych, takich jak naklejki czy wydzieranki.

Resort zapowiedział, że jeszcze w maju przedstawi wstępne wyniki pracy nad darmowym podręcznikiem. Tymczasem nie znamy jeszcze pełnego składu redaktorskiego. Wiadomo jedynie, że to zadanie zostało zlecone podległemu MEN-owi Ośrodkowi Rozwoju Edukacji, a autorem poszczególnych części publikacji, oprócz Marii Lorek, będzie też Lidia Wollman. Ona ma się zająć przygotowaniem części przyrodniczej podręcznika.