Karta nauczyciela do zmiany. Kiedyś

autor: Klara Klinger, Artur Radwan25.02.2014, 07:01; Aktualizacja: 25.02.2014, 08:09
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Obecne przepisy uniemożliwiają docenianie najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chronią słabych. Dyrektor szkoły musi mieć swobodę w organizowaniu pracy – mówi minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

  • obiektywna(2014-02-26 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    " Dyrektor szkoły musi mieć dużą swobodę w organizowaniu pracy szkoły, nagradzaniu współpracowników. Musi mieć możliwość pożegnania się z nauczycielem, który nie spełnia jego oczekiwań" już widzę w tej roli mojego dyrektora, jak postępuje dokładnie odwrotne. Dajcie jeszcze większą władzę dyrektorom i dobrzy nauczyciele pożegnają się z pracą, a zostaną miernoty, które wdzięczą się do dyrektora

    Odpowiedz
  • do 7(2014-02-25 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba jeszcze dodać nauczycieli w kuratoriach, WOM, Komisjach Egzaminacyjnych, gminach, miastach, powiatach, Sejmie, Senacie, MEN, itp. Tym też odebrać statut nauczyciela

    Odpowiedz
  • karol(2014-02-25 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż życie po raz enty pokazało że nigdy nie jest tak źle , aby nie mogło być gorzej. Wydawało się że po Paniach Hall i Szumilas może być tylko lepiej.
    Ale niestety okazało się że życie przerosło kabaret i ministrem została Pani Kluzik Rostkowska , która kompletnie nie czuje problemów oświaty.
    Jedyne kompetencje tej pożal się Boże minister to bycie redaktorem w gazecie i posiadanie dzieci / co sama często podkreśla / , i wsłuchiwanie się w opinie jej dziecka z podstawówki. Ale do tej pani nie dociera że to duuuużo za mało . Ona jest tak zakochana w sobie że nie widzi tego jakie marne są jej kompetencje. Tej żałosnej kobiecie marzy się , aby w każdym zawodzie wystarczyło że szef tylko wskaże palcem kogo w danym dniu zwolnić i po kłopocie. Aby pracownik nie miał żadnej osłony. Ale cóż poradzić , nie każdy ma takie zasługi że może się ustawiać w życiu od partii do partii udając społecznika , a w nagrodę jeszcze zostać ministrem nie posiadając do tego żadnych kompetencji. Za bycie matką ministrem może zostać setki tysięcy kobiet . A dramat tej Pani polega na tym że Ona jest przekonana że to są najlepsze kompetencje. Ale jaki Płemieł taki minister Oświaty. Przecież już nasi wybrańcy narodu sponiewierali wiele zawodów. Ale najważniejsze że Pani minister żyje się dostatnio na koszt podatników / w tym i tych nauczycieli , których chce zwalniać /

    Odpowiedz
  • filologini(2014-02-26 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    A ja prorokuję, że ta ministra to jeszcze niejednego o oświacie i pracy nauczyciela dowie się, jak zacznie więcej czytać i rozmawiać z ludźmi ... Tragedia. Ministra dopiero uczy się o tym, w czym powinna być ekspertem. Ktoś się dziwi, ze mamy Polskę taką, jaką mamy? Toż to burdel na kółkach. Przepraszam, ale nie znalazłam bardziej adekwatnego określenia ...

    Odpowiedz
  • wyborca - nauczyciel(2014-02-26 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze rok czasu z okładem ta banda będzie u koryta a potem dostaną takiego kopa w cztery litery od tych wszystkich, których gnębią od dwóch kadencji, że wymażemy ich z mapy politycznej Polski. Znikną jak śnieg na wiosnę Kluzik, Tusk i cała ta szumowina z PO.

    Odpowiedz
  • nowa(2014-02-26 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pytanie: co w te soboty, gdy nauczyciele pilnują - organizuja dodatkowe zajęcia robią rodzice? czy aby nie wyręczamy ich we wszystkim? Przypominam, że nauczyciele to nie tylko stare panny bez własnych rodzin. Też maja pprawo do odrobiny wypoczynku i poswiecenia czasu własnej rodzinie. ( to do przykładu z gminy Hanna)

    Odpowiedz
  • Doświadczony nauczyciel(2014-03-12 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Tak Stowarzyszenie SUPER SPRAWA!!! Przykro mi że żyjemy w takim kraju, gdzie tacy ludzie rządzą. Mam nadzieję, że to już ostatnia kadencja!!! Sama pracuję w stowarzyszeniu i zarabiam, a może nie będę mówić bo to wstyd! nawet nie mam średniej krajowej (gdzie jestem nauczycielem z doświadczaniem i ze studiami i awansem ). A sprzątaczka, która pracuje w szkole zarabia tylko o 100zł mniej. A pracę w gminnych szkołach państwowych dostają nauczyciele, którzy znają wójta lub kogoś z gminy- takie są realia Pani Minister!!!

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-02-26 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    szanowni nauczyciele wykrzywiacie gęby gdy wasza sytuacja zawodowa zaczyna być traktowana na równi z innymi zawodami, było fajnie gdy wakacje oraz ferie spędzało się za friko wraz z częścią rodziny jako opiekunowie na koloniach oraz zimowiskach w czasie wolnym płatnym pobierając również pensje opiekuna kolonii lub zimowiska wikt dla siebie oraz osoby towarzyszącej wtedy było milczenie no ale teraz kicha.

    Odpowiedz
  • MM(2014-02-25 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Największe i jedyne kompetencje obecnej Ministry to skoki z partii do partii.

    Odpowiedz
  • filologini(2014-02-26 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    35: Paweł - Jakim prawem obrażasz i insynuujesz? Czy ktoś Ci zabrania pracować, kiedy masz płatny urlop? Zawiść zżera?

    Odpowiedz
  • fedora@onet.pl(2014-02-25 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie przeszłam od 1.01.2014 z KN na pracownika samorządowego(dom dziecka). Mam 40 godz.pracy w ciągle zmieniających się godzinach, plus praca w nocy za 2.400 na rękę(w tym premia,którą już po miesiącu pracodawca zabrał wszystkim byłym nauczycielom). Mamy po 20-27 lat pracy i zaszeregowanie takie,jak młodzi wychowawcy z 4-7 letnim stażem,z reguły po teologii lub jakiś tam wieczorowych studiach. System spłaszczył i sponiewierał dużą grupę nauczycieli w wieku tuż przedemerytalnym.Dołożono nie tylko godzin pracy,obniżono pensje lecz przedłużono zatrudnienie do 67. Zatrudnieni z Kodeksu Pracy nie mamy żadnych 2 dni wolnych(jak ma administracja sob-ndz plus zbitki weekendowe). Po dyżurze w nocy(od godz. 20 do 8 następnego dnia) idę do pracy kolejnego dnia na 8 rano!!Pracujemy jak w młynie,na okrągło,bez możliwości odpoczynku.Jak zadbać o rodzinę i własne dzieci? Niech nikt nie liczy na głosy nauczycieli,tym bardziej byłych.Umowy społeczne są jednostronnie zrywane...poczekajmy a doczeka się władza swojego Majdanu.Wyrównamy rachunki z tą pseudo demokracją.

    Odpowiedz
  • tutejszy(2014-02-26 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    żeby zmywać to trzeba aż 2 uniwersytety skończyć ,zostać w kraju to wystarcz jeden

    Odpowiedz
  • guci(2014-02-25 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Enon " nauczyciel ma więcej czasu na samokształcenie" Znasz takiego nauczyciela ?

    Odpowiedz
  • uczeń(2014-02-25 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    Status nauczyciela tylko dla nauczycieli tablicowych!!! Pedagog, bibliotekarz, pracownik ośrodka kształcenia nauczycieli to NIE nauczyciel!

    Poza tym podział pensum ze względu na przedmiot:

    18 godz. lekc. - poloniści, historycy i nauczyciele języków obcych
    20 godz. - matematycy, biolodzy, fizycy, chemicy, WOS
    30 godz - informatycy
    35 godz - WDŻ, muzyka, plastyka, technika, PO, WF, WOK
    40 godz - religia/etyka

    Odpowiedz
  • Edyta(2014-02-25 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo edukacji już teraz powinno zacząc wyjaśniac co nieco na temat nowego stanowiska nauczyciela wspomagającego, np:

    - Czy jest to oferta tylko dla bezrobotnych absolwentów w wieku 25+, czy może dla ludzi 30+, 40+, 50+ czy może dla nauczycieli-emerytów?

    - Ile lat pracy z uczniami trzeba mieć udokumentowane w CV?

    - Kiiedy można zacząć składać papiery i czy tak jak zawsze do dyrektorów szkół?

    - Czy powstanie jakaś lista rezerwowa chętnych na takie miejsce pracy, np jeden się nie spodoba to biorą kolejnego? Czy kandydat mógłby się dowiedziec który jest na liście bo na przykład sądy publikują coś takiego w Internecie?

    Odpowiedz
  • AGA(2014-02-25 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie P. Fedora to już nie karta nauczyciela tylko prawdziwa harówa jak wszystkich pozostałych w tym kraju ,którzy zapieprzają w prywatnych firmach i nie tylko, poczułaś różnicę no to właśnie tak się dziś pracuję a nie bąki się zbija. Nauczka dla wszystkich nauczycieli, którzy tylko biadolą jak im ciężko jacy przepracowani a jaka odpowiedzialna praca, to jest dobry przykład dla nauczycieli.

    Odpowiedz
  • tata2(2014-02-25 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ale się spasła ministra! Premier w wyborach ciągle powtarzał hasło "by żyło się lepiej" - i słowa dotrzymał!

    Odpowiedz
  • Irma82(2014-02-25 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej to zmienić Panią Minister, która bzdury opowiada i nic nowego nie wnosi. Jak był w PiS to potępiała wysyłanie sześciolatków do szkoły a teraz jest za...

    Odpowiedz
  • xyz(2014-02-25 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    "Autor nowej ustawy musi wiedzieć, że dzisiejsza karta nie potrafi docenić najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chroni słabych. Dyrektor szkoły musi mieć dużą swobodę w organizowaniu pracy szkoły, nagradzaniu współpracowników. Musi mieć możliwość pożegnania się z nauczycielem, który nie spełnia jego oczekiwań." Wszystko pięknie tylko wiem, jak to wygląda w praktyce: w mojej szkole, gdyby nie karta już bym nie pracowała i to nie dlatego, że jestem złym nauczycielem, ale dlatego że nie biorę udziału w procesie podlizywania się dyrekcji. Dwie koleżanki, uczące tego samego, co ja przedmiotu mają znajomości i, pomimo tego że nic nie robią, dodatek motywacyjny i nadgodziny. Ja pomimo najdłuższego stażu pracy i uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów jadę na gołym etacie z perspektywą ograniczenia liczby godzin.
    Podsumowując - dyrektor powinien mieć prawo pozbycia się słabego nauczyciela, ale pod warunkiem, że on sam jest rzetelny, zdrowy psychicznie i nie kieruje się pozamerytorycznymi przesłankami.

    Odpowiedz
  • Dyplomowany(2014-02-25 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    POwiedziała baba o tym o czym nie ma zielonego pojęcia .
    W MEN-ie rządzi zawsze ten kto pierwszy złapie klucze na portierni

    Odpowiedz