W takiej sytuacji dyrektor szkoły może doręczyć wypowiedzenie nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Tak Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę nauczycielki dyplomowanej, która korzystała ze zmniejszenia pensum dydaktycznego ze względu na pełnienie funkcji kierownika internatu i szkolenia praktycznego.
W 2012 r. dyrektor szkoły zdecydował o likwidacji bursy, ponieważ coraz mniej uczniów chciało w niej mieszkać. Zrezygnował także z prowadzenia w szkole zajęć praktycznych, przechodząc na system praktyk u pracodawców. W związku z brakiem możliwości zatrudniania nauczycielki w pełnym wymiarze czasu rozwiązał z nią stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191). Wypowiedzenie doręczono jej 24 maja 2012 r. W tym czasie przebywała na urlopie zdrowotnym.

Spór o urlop zdrowotny

Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji. Ten potwierdził, że nie było możliwości jej zatrudnienia bez pozbawiania pensum innych pedagogów. Zdaniem sądu o wadliwości rozwiązania stosunku pracy nie świadczy także to, że w momencie jego wręczenia była na urlopie zdrowotnym. W efekcie oddalił żądania byłej kierowniczki internatu.
Sprawa trafiła do sądu II instancji, który uznał, że stosunek pracy nauczyciela w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, przewidzianego w art. 73 Karty nauczyciela, podlega ochronie. Wypowiedzenie po rozpoczęciu tego urlopu jest sprzeczne z jego celem i uzasadnia uznanie rozwiązania stosunku pracy za bezskuteczne. Sąd przypomniał, że urlopu tego udziela się w sposób obligatoryjny po złożeniu przez nauczyciela stosownego wniosku. Uwzględnił więc apelację i przywrócił nauczycielkę do pracy.

Uchwała Sądu Najwyższego

Pełnomocnik placówki wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. SN podkreślił, że w ostatnim czasie ukształtowały się dwie przeciwstawne linie orzecznicze. Wątpliwości ostatecznie rozstrzygnęła uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PZP 1/13), w której przyjęto, że złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia lub korzystanie z niego nie stanowi przeszkody do rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty nauczyciela.
W ocenie SN cel socjalny urlopu dla poratowania zdrowia nie może dominować nad celem organizacyjnym. Prawo podmiotowe pracownika do przeprowadzenia zaleconego leczenia nie może być chronione w takim stopniu, aby wymuszać na szkole dalsze (po ustaniu urlopu) zatrudnianie nauczyciela mimo braku takiej potrzeby, tym bardziej że jest to związane z ponoszeniem z tego tytułu niemałych i niczym nieuzasadnionych kosztów. SN uchylił więc zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Prawo nauczyciela do leczenia nie może wymuszać na szkole dalszego zatrudnienia go, mimo braku takiej potrzeby
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2014 r., sygn. akt II PK 138/13.