Już nie tylko darmowy podręcznik dla pierwszaków, a w kolejnych latach dla pozostałych uczniów. MEN chce też sfinansować zeszyty ćwiczeń, a także materiały do nauki języków obcych.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że darmowy podręcznik to będzie ten napisany przed MEN. Na pozostałe materiały szkolne będzie dofinansowanie: 25 na ucznia na zakup książki do języka obcego i 50 złotych na materiały ćwiczeniowe.Ten system ma objąć uczniów klas pierwszych szkół podstawowych już w przyszłym roku szkolnym.

W 2015 roku z tej ulgi skorzystają uczniowie klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej. Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiada też pomoc w zakupie książek uczniom klas czwartych oraz pierwszego rocznika w gimnazjum. Czwartoklasiści dostaną 140 złotych na zakup podręczników i innych materiałów edukacyjnych. Gimnazjaliści mogą liczyć na 250 złotych. Zarówno czwartoklasiści, jak i uczniowie pierwszej klasy gimnazjum dostaną także do 25 złotych dofinansowania na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Do 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych będą objęci programem darmowych podręczników i pomocy w zakupie materiałów edukacyjnych.
Dotację otrzymają szkoły, które te przybory szkolne będą uczniom wypożyczać. Pod warunkiem, że z tych pieniędzy zostaną zakupione podręczniki, które wytrzymają użytkowanie przez co najmniej 3 lata. Dodatkowo wprowadzony zostaje zakaz pakietowania materiałów edukacyjnych. To znaczy, że każdy podręcznik będzie można dokupić pojedynczo. Jednocześnie nauczyciele i szkoły będą mieć zakaz otrzymywania dodatkowych korzyści za dokonanie wyboru określonych zestawów szkolnych.